AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek

+4
rockchu
Hitokiri
Seifukusha
Susano'o
8 posters

Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Empty Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek

Mesaj tarafından Susano'o C.tesi 13 Eyl. - 1:06

Arkadaşlar bu konuyu öncelikle niçin açtığımı açıklayayım.

Eminim ki pek çoğumuz RuroKen'i izlemiştir. Bu benim anime'nin ne olduğunu bilerek izlediğim ilk seridir. Yani ilk göz ağrımdır. Onun benim için yeri ayrıdır. Bu yüzden bu serinin belki de pek bilinmeyen yanlarını anlatmayı kendime görev edindim.

Başlamadan şunu da belirteyim. Ben 16 yaşımdan bu yana, yani 10 yıldır Japon kültürüne karşı ilgi duyuyorum ve araştırıyorum. Herşey, bir zamanlar tv dizisi de trt'de yayınlanmış shogun ile başladı. Yazarın orijinal İngilizce 1978 basımlı kitabını buldum bir eski kitap dükkanında. Anlayacağınız bu macera, bu kitap ile başladı. RuroKen'i ise 2002 yılında izledim, yani araştırmaya başladığımdan 4 yıl kadar sonra. Bu animeyi izlerken OVA'da ve dizide anlatılan tarihi olaylara zaten az çok hakimdim diyebilirim. Bu yüzden de bazı karakterlerin karşıma çıkması beni derinden etkiledi, ve neymiş bu anime sanatı dedim kendi kedime.

Şimdi, animede geçen Shinsen Gumi isimli grup hakkında toparladığım bazı bilgilerden bir özet sunacağım. *******

Shinsen Gumi [新鮮組] - Tr: Taze/Diri/Pak* Grup (Pak İnsanlar Grubu)

Shinsen ilk OVA'da karşımıza Mibu no Ookami, yani Mibu'nun kurtları olarak çıkıyor.

Dönemin Politik Yapısı:

Dönemin Shogun'u olan Tokugawa hanedanı zayıflamıştır ve Japonya'nın limanlarını açması için yapılan yurt dışı baskılara boyun eğmeye başlamıştır. Çok sayıda rounin [浪人 - Hizmet edecek efendisi olmayan bir samurai] durumdan rahatsız olmuş, ancak ellerinden birşey gelmediği için giderek içlerindeki öfkeyi büyütmüşlerdir. Bakufu [幕府 - shogun yönetimi] bunun farkına varmış ve gittikçe büyüyen gruptan faydalanmak ve shogun için savaşacak seçilmiş elit bir asker topluluğu oluşturmak maksadı ile Shinsen Gumi'yi kurmuştur.

Bir yönetim altında toplanmış Japonya'da başta Choushu ve Satsuma aileleri olmak üzere duruma karşı cephe almış, ve yaratmak istedikleri güçlü, modern Japonya için girişimlere, yani gizli toplantılara başlamıştır. Shogun ve sonunda İmpator Meiji'nin de desteğini yanına almayı başaran isyancılar (ki imparatorun desteğinin alınması demek aslında isyancı sıfatını diğer partiye yükler) arasında geçecek iç savaş ve çeşitli çatışmalarda Shinsen Gumi büyük rol oynayacaktır.

Shinsen Gumi'nin Kuruluşu:

Edo (yeni adı ile Tokyo) yakınlarındaki Tama bölgesinde Tennen Rishin Ryuu adında bir kenjutsu [剣術 - kılıç sanatı] okulu vardı. Dojonun ustası Kondou Isami isminde yetenekli bir samurai idi. Öğrencileri arasında Hijikata Toshizou, Okita Souji ve Inoue Genzaburou da vardı. Bu dördü kardeş gibiydiler. Okita Souji henüz 9 yaşında okula yazılan ve 15 yaşında turnuvalar kazanarak çok büyük gelecek vadeden bir öğrenciydi ve içlerinde en küçüğü idi. Ayrıca, dojo'ya çok sık uğrayan ve hatta yemeklerini bile orada yiyen öğrenciler olan Yamanami Seisuke, Harada Sanosuke ve Nagakura Shinpachi de bu gruba yakın kişilerdi.

Kondou-sensei ve Hijikata Kyoto'da kurulacak olan askeri grubu duyunca, çok milliyetçi olduklarından evlerini ve dojo'yu Kondou'nun ağabeyine bırakarak, yanlarına yukarıda sayılan isimlerin tamamını ve bunlara bazı ek olarak katılan isimleri de alarak Kyoto'nun yolunu tutmuşlardır.

Giriş yeterlilik sınavlarını geçmelerini müteakip Kiyokawa Hachirou'nun altına yerleştirilmiş ve Kondou-sensei ve yanında gelen 13 kişi; Aizu lordu Matsudaira Katamori tarafından Kyoto'nun Koruyucuları olarak atanmışlardır. Ancak Kiyokawa her ne kadar Bakufu'yu destekliyor gibi görünse de aslında diğer saftan bir kişi idi. Asıl niyeti ise Bakufu'nun imkanlarını kullanarak çok iyi yetişmiş Ishin Shishi'ler [維新 志士 - Restorasyon Milliyetçileri] yetiştirmek idi.

Kiyokawa diğer milliyetçiler ile bir araya gelerek, Yokohama limanını ateşe vererek bir çok yabancıyı öldürmeyi ve Bakufu'nun dış işleri politikasını sarsarak imajlarını sıfıra indirmeyi planlamıştır. Ancak Bakufu bunun istihbaratını almış ve Kiyokawa ve adamlarını planlarını hayata geçiremeden öldürtmüştür.

Kiyokawa'nın ortadan kalkması ile de, Kondou ve arkadaşları Shogun'a sonsuz itaat vaad ederek Shinsen Gumi'yi kurmuşlardır. Shinsen Gumi kurulur kurulmaz bayrakları ve sloganları seçilmiştir. Bayrağın üzerindeki kanji karakter olan makoto [信 - sadakat]'dur. Sloganları ise RuroKen'de de Saito Hajime'den sıklıkla duyduğumuz üzere "Aku Soku Zan" [Kötüyü Derhal Kes] olarak belirlenmiştir.

Shinsen Gumi Emir Komuta Yapısı:

Komutan: Kondou Isami
Komutan Yardımcısı: Hijikata Toshizo
Askeri Strateji Danışmanı: Itou Kashitarou

Shinsen Gumi'de görevleri çatışma ve nöbet/devriye olan 10 adet bölük mevcuttur. Bölük komutanları isimleri aşağıda olduğu gibidir.
1inci Bölük: Okita Souji (Kenjutsu Eğitmeni)
2nci Bölük: Nagakura Shinpachi (Kenjutsu Eğitmeni)
3üncü Bölük: Saito Hajime (Kenjutsu Eğitmeni)
4üncü Bölük: Matsubara Tadaji (Jujitsu Eğitmeni)
5inci Bölük: Takeda Kanryuusai (Askeri Strateji Eğitmeni)
6ncı Bölük: Inoue Genzaburou
7nci Bölük: Tani Sanjyuurou (Mızrak Savaşı Eğitmeni)
8inci Bölük: Toudou Heisuke
9uncu Bölük: Suzuki Mikisaburou
10uncu Bölük: Harada Sanosuke

Önemli Karakterler Hakkında Özet Bilgi:

Kondou Isami (Komutan)

Zengin bir çiftçinin oğlu olan Kondou'nun orijinal ismi Miyakawa Katsuta idi. Ancak 16 yaşında iken, Shieikan Dojo'sunun sahibi Konduo Shuusai tarafından evlat edinilmiştir. Kılıcının ismi Nagasone Koutetsu'dur.

Sağlam karakterli, bir kılıç ustası ve bushido takipçisinin sahip olması gereken özelliklere haiz olduğu anlatılır. Evli ve bir çocuk sahibi idi. Kızı Tamako, Kondou Kyoto'ya gitmeden hemen önce dünyaya gelmiştir. Boshin Savaşı sonunda Shinsen Gumi'nin mağlup edilmesi ile, yasal ordu sıfatını taşıyan Ishin Shishi'ler Shogun Yoshinobu'nun istifası kaçınılmaz hale getirmiştir. Böylelikle Shinsen Gumi isyankar pozisyonuna düşmüştür.

Kondou Isami'ye 35 yaşında, 25 Nisan 1868 tarihinde harakiri yaptırılarak, kellesi uçurulmuştur.

Hijikata Toshizo (Komutan Yardımcısı)

Hijikata-sensei, merhametsizliği ile tanınırdı. Lakabı olan "Shinsen Gumi'nin Şeytanı" adına layık bir komutandı. Shinsen Gumi'nin en kilit adamı olan Hijikata, mükemmel bir stratejist ve taktisyen idi.

Shinsen Gumi'nin en önemli kurallarından birisi şöyledir: Kaçan veya ihanet edenler için tek sonuç vardır, seppuku [切腹 - harakiri olarak da bilinen intihar ayini].

Yamanami Seisuke (yukarıda bahsettiğim öğrencilik arkadaşlarından) de, diğer saflara geçmeye niyetlenince, Hijikata'nın bizzat izlediği ve organize ettiği bir seppuku ayini ile kendi hayatına son vermek zorunda kalmıştır.

Boshin mağlubiyeti ve Kondou'nun ölümü üzerine, Hijikata eski bir deniz subayı olan Enomoto Takeaki'ye katışmış ve Ishin Shishi ile savaşmaya devam etmiştir. Bundan yaklaşık bir yıl sonra, 1869'da öldürülen (tüfek ile) Hijikata'nın mezarı, Kondou Isami'nin yanında, Itabashi/Tokyo'da bulunmaktadır.

Itou Kashitarou (Askeri Strateji Danışmanı)

Itou'nun olaylara bakış açısı Kondou ve Hijikata'dan oldukça farklıydı. Fikirlerini çok iyi ifade edebilen, ikna kabiliyeti oldukça yüksek, okumuş birisiydi ve Shinsen Gumi içinde çok sayıda hayranı vardı.

Yamanami'nin öldürülmesinin ardından, Itou ve yanında yer alan 15 kişi Shinsen Gumi'den istifa ederek ayrıldılar. Bu 15 kişiye 3üncü bölük komutanı Saito Hajime de dahildir.

Ancak Saito'nun onunla birlikte ayrılması, Hijikata Toshizo'nun kurduğu bir tuzaktan ibaret idi. Saito'nun görevi Hijikata için ajanlık yapmaktı. Saito zaman içinde Itou'nun güvenini kazandı. Ancak bir yandan grubun hareketlerini Hijikata'ya bildiriyordu. En sonunda ise, Saito Hajime, eski danışmanı öldürerek Shinsen Gumi'ye geri dönmüştür.

Okita Souji (1inci Bölük Komutanı)

Shinsen Gumi'nin en tanınan isimlerinden birisi olan Okita Souji, henüz çocuk yaşta bir kenjutsu ustası olarak görülüyordu. Eski ismi Soujiro'dur. Kılıcının adı ise Kikuichi Norimune'dir.

Shinsen Gumi'nin en iyi savaşçılarından birisidir. En ünlü hareketi sando no tsuki veya üç vuruşlu saplama hareketidir. (Katana ile yapılan hareketleri saplama ve bir yay çizerek kesme olarak düşünebiliriz.) Bu hareket, kişinin sol ve sağ omuzlarına, ardından da boğazına çok hızlı yapılan birer saplama hareketi olup, (Not: Bu hareketin aynısı Last Blade 2 isimli oyunda Sanada Koujiro isimli Shinsen Gumi üyesinin hareketi olarak kullanılmıştır.) Saito Hajime'nin solak yatay saplama tekniği (RuroKen'de gatotsu olarak belirtilmiş) gibi, Hijikata-sensei tarafından geliştirilen ve bir dizi yatay saldırılar içeren oldukça agresif bir teknik üzerinden geliştirilmiştir.

Okita Souji, Boshin savaşının ardından, 25 yaşında 30 Mayıs 1868 tarihinde tüberküloza yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

Saito Hajime (3üncü Bölük Komutanı)

Saito Hajime'nin geçmişi hakkında bilinen fazla bir şey yoktur. Bir teoriye göre kendisi bir rounin'in, bir diğeri ise Edo'lu bir Bakufu subayının oğlu olduğu yönündedir. Bir diğer teori 12inci shogun'un oğlu olduğunu ve yine bir başka teoriye göre de, bizzat Aizu lordunun Shinsen Gumi'ye yerleştirdiği bir ajandır.

Ancak Shinsen Gumi'ye, Aizu lordunun tavsiyesi üzerine Yamaguchi Jirou ismi ile kabul edildiği bir gerçektir. Hijikata'nın yardımcılarından biri olarak görev yapmıştır.

En ünlü tekniği sol elle yaptığı güçlü, darbeli saplama hareketidir. Bu teknik katılan güç olarak Okita'nın üçlü saplamasından daha da kuvvetlidir. Saito Hajime, Okita ve Nagakura Shinsen Gumi'nin en güçlü 3 adamı olarak bilinir. Saito Hajime ayrıca grup içinde, Itou Kashitarou ve Takeda Kanryuusai de dahil olmak üzere bir çok idamda yer almıştır.

Bir rivayete göre Saito çok içki içer, ancak içtiğinde çok farklı birisi haline gelirmiş. Böyle zamanlarda sebepsiz yere insan öldürmek istediği de söylentiler arasındadır.

Restorasyon dönemi hükümeti kurulduktan sonra, ismini değiştirerek kendo eğitmeni olarak bir süre yaşamını sürdürmüş; daha sonra da 1877 yılında polis kuvvetine katılarak katana taşıma iznini almıştır. Bu dönemde ismini Fujita Gorou olarak değiştirmiş ve Polis kuvvetindeki en yetkili isim olan Kawaji Toshiyoshi'nin altına ajan olarak atanmıştır. (RuroKen'de bölüm 28,29,30'da bu durum açıkça gösterilmiştir.)

Saito Hajime emekli olduktan sonra, 27 Ağustos 1915 tarihinde 72 yaşında mide ülserinden vefat etmiştir.

Harada Sanosuke (10uncu Bölük Komutanı)

Harada Sanosuke gangıster kişilikli, çabuk sinirlenen ve kavgalara bayılan bir kişiydi. En sevdiği silah mızraktır. Shinsen Gumi'ye katılmadan önce başka samurai'lara uşaklık yapmıştır. Bu geçmişi onu zaman zaman diğerlerinin yanında ezmiştir. Harada, bir konu üzerinde fazla tartışmayı sevmeyen ve her zaman kendi bildiğini okuyan bir kişiyid.

Boshin mağlubiyetinin ardından gruptan ayrılan Harada için, Ueno savaşında öldüğü yönünde olduğu gibi, savaştan kurtularak Çin'in Mançurya bölgesine kaçıp haydutluğa başladığı da söylenmektedir.

Not: Bu karakter RuroKen'de karşımıza değişmiş bir versiyon olan Sagara Sanosuke olarak çıkmaktadır. Hatırlayanlarınız vardır muhtemelen, Seisouhen OVA'sında Kenshin'i Çin'de bulup bir gemi ile Japonya'ya geri göndermişti. Smile

Genel Not: Shinsen Gumi'yi yoğun bir şekilde içeren bir film var. İngilizce ismi, "When the Last Sword Drawn", orijinal adı ise "Mibu Gishiden". Şu ana kadar anlattıklarımı orada da çok daha detaylı olarak anlatıldığını görebilirsiniz. İzlemediyseniz 10 numara bir film, tavsiye ediyorum şiddetle. Smile

Arkadaşlar sanırım çok fazla yazdım. Bu kadarı yeterli. Biraz şaha kalktım kusura bakmayın. Ancak umarım sizler için de güzel bir kültür gezisi tadında olmuştur. Keşke biz de kendi tarihimize bu kadar sahip çıksak, keşke diyor ve bitiriyorum.

En son mdd3000 tarafından C.tesi 13 Eyl. - 1:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : düzeltme)
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1649
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Relax10

Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Empty Geri: Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 25 Eyl. - 9:43

Abi eline gözüne sağlık, nefes kesici bilgiler hazırlamışsın üşenmeden.
Çok hoşuma gitti.

Şinsengumi'leri oldum olası severdim zaten, kılıç tutuşları, kıyafetleri vesaire çok güzel. Last Blade diye oyun vardı NeoGeo'da.. bu jetonlu atari oyunlarında. Orada da en çok Şinsengumi karakterlerini severdim.

Yalnız yazının uzunluğundan oldu galiba, kafam biraz karıştı. Bu Hajime Saitou gerçekten Şinsengumi'nin adamı mı? Onlar için mi savaşıyor? Yoksa ajan olarak girip Şinsengumi'den istihbarat toplayıp hükümete mi veriyordu?
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1870
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Centil10

http://bounanimemanga.wordpress.com/

Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Empty Geri: Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek

Mesaj tarafından Hitokiri Çarş. 15 Ekim - 9:27

Shinsen-Gumi hakkında ayrıntılı bir bilgi almak için Peacemaker Kurogane isimli animeyi izlemenizi öneririm

PMK : Anime.Gen.TR
PMK : Ani DB
PMK : ANN
Hitokiri
Hitokiri
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 762
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Kimses10

http://www.turkfansub.com

Mesaj tarafından Seifukusha Cuma 5 Ara. - 14:25

Türkçe Fansub yapan var mı bu anime için?
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Centil10

Mesaj tarafından rockchu Cuma 5 Ara. - 14:38

Seifukusha demiş ki:Türkçe Fansub yapan var mı bu anime için?

var. ben.

Yazı bayağı uzunmuş tamda shinsen gumi ile alakalı bölümlere geldik okurum yakın zamanda.
rockchu
rockchu
Anitoryum Fansub
Anitoryum Fansub

Erkek Mesaj Sayısı : 809
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Defaul10

Mesaj tarafından Hitokiri Cuma 5 Ara. - 14:51

Rurouni Kenshin için bende altyazı hazırlamaktayım Very Happy Peacemaker Kurogane için herhangi bir çalışma yapan grup bilmiyorum.
Hitokiri
Hitokiri
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 762
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Kimses10

http://www.turkfansub.com

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 6 Ara. - 13:28

Very Happy
Fansub yapan varmış ya işte; bizim rockchu.
Candy fansub, değil mi Selman?
Çıkartılan bölümler var mı şimdiye kadar?
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından Susano'o C.tesi 13 Haz. - 19:16

bu başlığı okumayan kenshinci kalmasın Very Happy
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Relax10

Mesaj tarafından lantis C.tesi 13 Haz. - 19:46

haklısın mehmet, okuyorum şimdi, bu güzel bilgi için teşekkürler
lantis
lantis
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2029
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Bezgin10

http://anikeyf.com/

Mesaj tarafından zhenya Paz 14 Haz. - 20:08

Çok güzel yazmışsın valla eline sağlık ...AYrıca fimi de izledim artık bendeki kenshin hayranlığından mıdır nedir çok hoşuma gitti film ...
zhenya
zhenya
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 991
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Karisi10

Mesaj tarafından Susano'o Paz 14 Haz. - 20:13

japonyanın o zamanki buhran dönemleri hakkında çok film ve anime vardır bence.. özet bir bilgi sunmaktı maksat ama kendimi tutamadım uzattım da uzattım Very Happy
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından Squaw Ptsi 15 Haz. - 23:37

Ben okuyacağım da bu yazını Mehmet spoiler var mı içinde daha seri bitmedi de spoiler yemeyeyim ama şu var ben de bir Kenshin'ciyim kesinlikle lşşl

Bir samuray kimonosu ve bir de katana istiyorum;kimononun içinde de bir Kenshin olsa fena olmaz pgi

Gerçi ben yazıyı txt.e çekip ''Anime Not'larım'' arşivime ekledim bile Smile
Squaw
Squaw
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1051
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Kustah10

Mesaj tarafından Susano'o Salı 16 Haz. - 18:21

olabilir ıtır, bence seriyi ve son ova'yı izlemeden okuma. Smile
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından Squaw Ptsi 29 Haz. - 17:38

Evet sonunda okuduğum zaman içimde güzel duyguların oluşmasına ve bir o kadarda beni geri Kenshin izlemeye itecek duyguları besleyen bir yazı oldu bu Mehmet.

Öncelikle Saito sever biri olarak ona dair gerçekleri okumak büyük zevk verdi bana; okudum,düşündüm,Saito an'larını getirdim aklıma,aklıma getirdikçe de yeniden izlemek isteğiyle savaştım...

Açıkçası çok keyifli bir yazı hazırlamışsın Mehmet,ellerine sağlık,içimde hüzün barındırmaması gereken bir yazı aslında içinde daha çok bilinmeyenleri barındıran hafızamdaki bilgilere bilgi ekleyebilecek tad'da bir yazıydı ama yine de istemeden de olsa hüzünlendiren bir yazı oldu beni hafifçe seriden sonra hemen okumanın etkisi oldu sanırım ama okuma istediğim bu kadar yoğunken durduramazdım açıkçası,çok beğendiim bir yazı bu biliyorum ki zaman zaman açıp okuyacağım,bu güzel ve emeği bol olan yazı'nın paylaşımı için teşekkürler Mehmet...
Squaw
Squaw
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1051
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Kustah10

Mesaj tarafından blackhydra Perş. 2 Tem. - 9:59

Dikmen az daha yazaydın be abi. Harbi hemen bitti ki. Japonya dışına orjinal katana çıkarma şansı çok düşük ve çok pahalı bir silah, 5000 dolardan başladığını duymuştum ki çok daha fazladır diye düşünüyorum. Bir ihtimal antrenman için kullanılan keskin değil ama yine de sert vuruşla kesebilecek keskinlikte bir katana ve washizaki alabilirsin, aikido eğitmeni bir can dostum (2ay önce 3ncü dan oldu abi adam o0) Japonya'dan dönerken kendisine almıştı bir set. Ama tabi maliyetinin yine de düşük olmadığını düşünüyorum.
blackhydra
blackhydra
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 136
Ruh Hali : Shinsen Gumi - Rurouni Kenshin // Tarih ve Animenin Bitmeyen Dansına Bir Örnek Pusuda10

- Similar topics