AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm.

+16
savage garden
Darkcity87
robotech
jack123
Deddo
redkit_redkit
gezz+
Desire
Susano'o
black_rainbow
Servet
darkpincers
hione
KaranlıK
bonjour
Seifukusha
20 posters

2 sayfadaki 3 sayfası Önceki  1, 2, 3  Sonraki

XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Empty Geri: XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm.

Mesaj tarafından redkit_redkit Cuma 12 Haz. - 17:33

arkadaşlar hallettim sorunu. bilg.daki bütün codec video oynatcısı gibi şeyleri sildim. sonra tekrar yükledim sorun halloldu.
redkit_redkit
redkit_redkit

XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Empty Geri: XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm.

Mesaj tarafından Seifukusha Salı 16 Haz. - 16:25

redkit, bir süredir çevrimdışı yaşıyordum. Foruma giremedim. Yardımcı olmak isterdim ama sen sorunu kendin halletmişsin. Yeni kodlamalarında başarılar. Sormak istediğin birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1870
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Centil10

http://bounanimemanga.wordpress.com/

Mesaj tarafından Deddo Paz 21 Haz. - 22:39

Güzel bir program ama hem bu hem de diğer başlıklarda konuşulmayan ve unutulan çok önemli bir özellik var. Encode 2 aşamalı yapılır. (2pass'den bahsetmiyorum) Birinci aşama rawun(ya da .ts dosyasının) lossless avi dosyası (bir anime bölümü için 10-15 gb arası bir boyuta sahiptir). Bu ilk aşamada gerekli filtreler uygulanır, .ts dosyalarına televizyon yayınının en uyuz özelliği olan interlaced görüntünün giderilmesi işlemi gerçekleştirilir, gerekli düzenlemeler yapılır, varsa karaoke gömülür, çözünürlük boyutlandırılması yapılır. Elde edilen avi dosyası 1/1 keyframe/totalframe oranına sahip (diğer bir deyişle kayıpsız) bir video dosyasıdır. Bu dosya, uygulayacağınız codec ne ise o codec'in üzerinde çalışabileceği en uygun giriş(input) videosudur. Bu aşama için vdub zorunlu(ve kullanışlı); xvid4psp ya da megui ikinci aşama olan kayıpsız avi dosyasını codecleme sırasında devreye giriyor. İlk aşamada filtreleme yaptığınız için bu aşamada sadece videoya codec uyguluyoruz. Görsel hiçbir modifikasyon bu aşamada yapılmamalı. 1pass dosya boyutu derdi yoksa yeterli ancak bölümleri arasında dosya boyutu farkından hoşlanmayanlar için 2 pass şart. 3 pass'e gerek yok, anime encode ediyoruz eninde sonunda.

Sorularınız için özel mesaj atabilirsiniz.
Deddo
Deddo
Isınan üye
Isınan üye

Erkek Mesaj Sayısı : 122
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Karizm10

Mesaj tarafından gezz+ Perş. 2 Tem. - 15:24

geçen gün bir bölümün lossless encode'u 5 küsür gb tutmuştu inanamadım, bir sorun mu var acaba? megui'nin "add pre rendering job" benzeri bir seçeneğiyle hfyu codecle lossless yapıyorum, yanlış mıyım?
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından Deddo C.tesi 4 Tem. - 23:01

Yanlışsın. Google'a lagarith yaz, indir, kur, vdub ile avs scripti aracılığı ile lossless yap. Colorspace yv12 olsun, scriptinin videoyu çağırdıktan sonraki satırı

converttoyv12()

olsun. Wink
Deddo
Deddo
Isınan üye
Isınan üye

Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Karizm10

Mesaj tarafından jack123 C.tesi 11 Tem. - 15:22

teşekkürler
jack123
jack123
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 70
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Keyifl10

http://animefantr.forum-log.com/forum.htm

Mesaj tarafından Seifukusha Paz 12 Tem. - 18:20

Deddo, merhaba. Paylaşmak istediğin bilgileri sırasıyla yazabilir misin? İlk mesajda uygun bir yere ekleyelim.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Centil10

Mesaj tarafından darkpincers Salı 21 Tem. - 17:04

Bu programla wmv videolara altyazı gömme yapılamıyor mu? Çünkü ben denediğimde olmadı. Elimde başka formatlı olanıda yok animenin, acaba convert etmeden wmv formatlı iken encoding işlemi yapmanın bir yolu yok mu?
darkpincers

Mesaj tarafından gezz+ Cuma 24 Tem. - 22:05

direk wmv encode ediyor, ne tür bir hata alıyorsun?
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 25 Tem. - 15:26

Evet, wmv kodlayabilmen gerek.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından darkpincers Ptsi 27 Tem. - 14:22

200 mb lık bir wmv videoyu encode işleminden sonra 30 mb olarak veriyor ve çok kötü bir kalite veriyor.
darkpincers

Mesaj tarafından Susano'o Ptsi 27 Tem. - 14:42

ben de wmv ile encode yaptım bu programla. ve gayet de güzel sonuçlar aldım. yaptığın ayarları kontrol etmende fayda var.
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1649
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Relax10

Mesaj tarafından gezz+ C.tesi 1 Ağus. - 22:58

eğer boyutu ve kaltiesi düşük bir çıkış alıyorsan bu bir sorun değildir, yalnızca video encode ayarı istediğin gibi olmayabilir. xvid veya x264'ün HQ presetlerinden birini kullan, kalite gayet tatmin edici.
HQ ayarı kullanırsan bitrate sahnelere göre değişir. video boyutun sabit olmaz. sabit boyut istiyorsan 2P xxxk şeklinde olan ayarları kullanman lazım.
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından robotech Paz 2 Ağus. - 9:08

cok guzel bir paylasim eline koluna saglik. birde sunu goz ardi etmemek lazim. bilgisayarda kullanilan mikro islemci de goruntu kalitesine etken.

virtualdub yazilimlarina gule gule dememek lazim cunku tam zamanli tek stabil ikinci yazilim aviutl den sonra. hakkini yemeyelim (:
robotech
robotech

Mesaj tarafından gezz+ Paz 2 Ağus. - 21:00

İşlemci görüntü kalitesine etki etmez, aynı kalitede encode süresine etki eder. Çünkü sonuçta işletilen komutlar aynı, işlenen video aynı. Aynı parametrelerle aynı videoyu farklı makinalarda işlediğinde sana gelecek işlenmiş video byte'ı byte'ına aynı olmak zorunda. Dijital sistemlerin en önemli mantığı budur, girişte değişken bir şey(zaman, analog tv'den alınan stream yayın, vs.) olmadığı sürece sonuç aynıdır. Burada yanıldığını söylemem lazım.

Virtualdub kullanmadığım için bir şey söyleyemeyeceğim, ama bildiğim kadarıyla stabil bir program olsa gerek. Zora düştüğünüzde kurtarıcınız olabilir. Xvid4psp stabil bir program değil, çok sorun yaşadım şimdiye kadar.
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından Darkcity87 Paz 2 Ağus. - 22:12

Xvid4psp daha bu başlık açılmadan önce denemiştim nedenini bilmiyorum ama 704x396 olan raw kodlamadan sonra 704x392 oluyordu ayrıca altyazının kenarları videoda garip duruyordu baya bir denemeden sonrada uğraşmayı bıraktım vdub mod kullanıyorum mutluyum huzurluyum zaten insan AviSynth konksiyon ve filitreleri ile vdub mod ikilisinin çalışma prensibini kavradıktan fazla alternatif programa ihtiyacı kalmıyor ses işlemleri içinde megui yi kullanıyorum aslında kullanım pratikliği açısından en kullanışlı program megui ama nedense megui de vdubmodda kullandığım xvid ve h264 ün kodlama ayarlarını tam olarak tutturamadığım için kodlama ya uzun sürüyor yada istediğim kalitede olmuyor bende vdub mod kullanmaya devam ediyorum
Ayrıca vdub mod, megui, Xvid4psp gibi AviSynth ve harici koder kullanan programların tümü gui veya arayüzdür yani işi AviSynth ve koder yapar bu yüzden bu programların birbirine karşı üstünlükleri yalnızca kararlılık, kullanılan arayüz, pratiklik ve fonksiyonellik bakımından olabilir.Bu programlarla aynı video aynı avs script ve aynı koder ayarları ile aynı sonucu elde edersiniz.
İşlemci hızı ve türü yalnızca kodlama süresine etkiler bildiğim kadarı ile videolar işlemcide işlenirken çeşitli komut setlerine (komut setinin açılımını sormayın bende tam olarak bilmiyorum) ihtiyaç duyuyorlar bu komut setleri işlemcinin özelliklerinde varsa aynı işi yapacaklardır ki gerekli olan komut setleri tüm yeni nesil (yeni nesil derken p3, celeron ve sonrası ile amd nin tümünde) işlemcilerde mevcut yani işlemci sadece hıza etki edecektir kaliteye hiçbir etkisi yoktur.
Darkcity87
Darkcity87
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 274
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Bolunm10

Mesaj tarafından gezz+ Ptsi 3 Ağus. - 17:31

tabi, bu programların tamamı arayüz, x264 encode yapan tüm programların kullandığı ortak encoder x264.exe . ama arayüz kullanmanın bir güzel özelliği de farklı encode şekillerinde (constant quality, constant quantizer, bitrate, 2-pass, 3-pass vs.) gereken ayarları, kullanılamayacak seçenekleri kullanıcının bilmesine gerek kalmadan encode yapabilmesi. mesela xvid4psp kolay bir programdır, direk videoyu atarsınız, iki ayar, sonra encode. ama x264 official encoder tarafından desteklenen tüm seçenekleri kullanamazsınız. megui'de neredeyse seçeneklerin tamamına yakını üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, ama video girişini avisynth script olarak yapmak zorundasınız, ve çıkış sadece videodur, sesi ayrı encode edip merge etmeniz lazım. ayrıca megui'de anime için ideal ayar setleri olduğundan xvid4psp'ye göre katla iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

tüm encoderlara tavsiyem, x264 vfw kodeğinin resmi desteği uzun zaman önce kalktığından virtualdub'dan farklı bir programa geçip daha stabil ve daha kaliteli x264 encode'lar yapmanız. eğer ben zaten xvid kullanıyorum, virtualdub mod ile mutluyum diyorsanız, x264e geçin derim.
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından savage garden Perş. 6 Ağus. - 16:40

Hepsini yükledim kurdum :3 Çok teşekkür ederim Seifukusha :3 OK
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2315

http://chocobomanga.blogspot.com/

Mesaj tarafından Seifukusha Cuma 7 Ağus. - 13:11

Birşey değil dostum.

darkcity87 demiş ki:bu yüzden bu programların birbirine karşı üstünlükleri yalnızca
kararlılık, kullanılan arayüz, pratiklik ve fonksiyonellik bakımından
olabilir.

Adaş, başlığa gönderme yapıyorsun galiba Wink

Virtualdubmod sadece avisynth üzerine çalışmıyor, isteğe bağlı avisynth kullanma imkânı veriyor diye biliyorum.

Yine de bu programlar birçok konuda birbirlerine benziyorlar. Arayüz ve pratikliğe gelirse, ben Xvid4PSP diyorum. Virtualdubmod benim canımı yedi. Kaç saat kodlama yapıyorum, sağdan soldan xvid ve x264 ayarları bulmaya çalışıyorum en iyi kalite ve en düşük boyut için. Düşünsene, gerekli ayarları yapmasını bilmeyen biri nasıl Virtualdubmod'dan verim alacak?

İşini iyi yapan ve kaliteli sonuç veren programları seviyorum ben, o yüzden virtualdubmod kullanmıyorum artık.

Konuyu oradan meguiye getiriyim. Megui'yi hiç kullanmadım, forumda (eğer mevcut değilse) onu detaylarıyla tanıtan bir başlık açabilir mi bilen biri? Merak ettim, belki hoşuma gider.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından gezz+ Cuma 7 Ağus. - 20:55

megui iyidir, emin ol.
ama xvid4psp'den biraz daha uğraşmak ister.
ingilizcesi olan birisin, avisynth ile video açabiliyorsan indir, tüm update'lerini yap, kullanmayı dene. kendin çözebilirsin.
gezz+
gezz+
Soul of Anime

Mesaj tarafından Underfined C.tesi 8 Ağus. - 12:44

Bende bu programı kendi kendime öğrenmiştim.Gayet basit-sade bir kullanımı var yani normal bi encode yapacaksanız zaten ordaki sekmelerde herşey mevcut.Anlamayan birisi bile yapabilir.Benim bu programı kullanma amacım VirtualDubMod kullandığımda video dan bir türlü istediğim verimi alamadım ama bu programla istediğim şeyi istediğim gibi yapabiliyorum.Hem de verimli bi şekilde.Hala kullanmadıysanız acele edin bence.
Underfined
Underfined
animeso
animeso

Erkek Mesaj Sayısı : 556
Ruh Hali : XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Delibo10

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 8 Ağus. - 15:22

Sağolun arkadaşlar.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

XVID4PSP ile kodlamada yeni adım. Altyazıda gömülme sonrası kaymalara çözüm. - Sayfa 2 Empty save as wmv

Mesaj tarafından fakioglu Perş. 3 Eyl. - 20:49

Gerçekten çok faydalı bir post. Ellerinize sağlık.

Acaba Xvid4psp ile wmv formatında output alınamıyor mu? Bende Format seçenekleri altında WMV yok. Bu normal mi?
fakioglu
fakioglu

Mesaj tarafından Kermbey Paz 6 Eyl. - 20:01

öncelikle anlatım için teşekkür ederim. fakat video'nun nereye kayıt edildiğini bulamadım. acaba videonun kayıt yerini nereden seçebilirim?
Kermbey
Kermbey
Aktif üye
Aktif üye

Mesaj tarafından Deddo Ptsi 7 Eyl. - 1:47

Seifukusha demiş ki:
ALTYAZILAR GÖMÜLDÜKTEN SONRA KAYIYOR MU?
Küçük kaymalar insanın sinirini bozar. Kaymaları kodlama önceden tespit etmek istiyorsanız, "encode" düğmesine basmadan evvel videonuzu hemen o pencerede izleyin. Kayma olduğu zaman sinirinizi bozacak satırları kontrol edin.

Biliyorum, "Aegisub'da zaten tek tek, elle ayarladık" diyeceksiniz ama öyle olmayabiliyor işte. Aegisub'da yaptığınız ayarlamalar kodlama sonrası birebir çıkmıyor, kayabiliyor. Siz videonuzu Xvid4PSP'nin penceresinde izlediğinizde, kaymalar varsa
farkedeceksiniz.
|
|
| Sonunda ilk defa baştan sona okudum.
v
Bu sorun video VFR olmadığı sürece gerçekleşmez, televizyon yayınları ve çok nadir bazı bluray ve dvdler dışında VFR ile karşılaşmak da pek olası değil. Wink Wink

Programın içinde gelen Avisynth eski olsa da diğer başlıkların birinde söylediğim MT için modlanmış olan sürümün ta kendisi. Filtreleme sırasında sadece bu modlanmış dll ile kullanabileceğiniz SetMTMode() gibi komutları destekliyor. Hızı dert edenler için gözden kaçırılmaması gereken bir nokta. Çok çekirdekli bir işlemci şart tabii.
Deddo
Deddo
Isınan üye
Isınan üye

2 sayfadaki 3 sayfası Önceki  1, 2, 3  Sonraki

- Similar topics