AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ?

4 posters

Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Empty Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ?

Mesaj tarafından werboten61 Perş. 30 Tem. - 19:31

Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Toprakhatt

yukarıda resimli olara toprak hattının gerkli oldugunu acıkladım eğer evde toprak hattı varsa bilgisayar kasası çarpmaz önceden çarpmıyordu şimdi basladı diyorsanız prizden toprak hattını kontrol edin..

yukarda levha ölçüleri normal bir eve göre ayarlanmıs yaklasık degerlerdir ki siz sitede oturuyorsanız zaten yapılmıs ve sitenin altın ciddi büyüklükte bir kalın kablolarla zaten dagıtılmıstır. olmayan arkadaslar da kendılerı yapabilir diye acıkladım ve yok ben bunuda yapamam diyenler için nötr hattan toprak uçlara baglanarak köprülemede saglanmıstır tavsiye etmesemde yapılabilir..(evde cok yüksek enerji harcanmıyorsa tabi),,

unutmadan toprakla çalısan bilgisayarların ömrüde uzun olur.. kasa sürekli elektrige maruz kalmadıgı için manyetik alan oluşturmaz..
werboten61
werboten61
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 184
Ruh Hali : Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Relax10

http://lopurdek.com/

Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Empty Geri: Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ?

Mesaj tarafından Unde®minE Perş. 30 Tem. - 19:53

Arkadaşımın sıkça başına gelen bir olaydı bu, teşekkürler, bunu söylerim ona ^^
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Nerdey10

Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Empty Geri: Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ?

Mesaj tarafından Darkcity87 Perş. 30 Tem. - 20:40

Topraklama bilgisayar için çok önemli benimde 2 tane hard diskim bu yüzden sorun çıkardı benim oturduğum bina biraz eski zamanında topraklama yapmamışlar onun yerine werbotenin bahsettiği gibi nötr ve toprağı birleştirmişler yani nötrleme yapmışlar ama bunun bilgisayar gibi cihazlara pek bir faydası yok fırından yine elektirik çarpıyordu ve bilgisayarın harddiskleri bozuldu en son çözüm olarak kendim oturduğum katın topraklamasını diğer katlardan ayırıp sadece kendi dairem için arka bahçeyede uygun bir yerede topraklama için özel bakır kazıklardan alıp gömdüm ve topraklamayı bağladım yanına birde bilgisayar için kesintisiz güç kaynağı artık ne fırından bulaşık makinesinden elektirik çarpıyor nede bilgisayarda hdd sorunu var yalnız size tavsiyem elektrik tesisatın ve elektrik işlerinden anlamıyorsanız hiç kendiniz yapmak için başına geçmeyin çünkü yaklaşık 60v ve üzeri voltajlar çarpılma süresine bağlı olarak ölümcül değerlerdir şebeke hattındada 220v olduğuna göre ne kadar tehlikeli olduğunu siz düşünün tecrübeli bir elektrikçiye yaptırmak en güvenli yol topraklama genellikle binaların tesisatları döşenirken tüm dairelere birlikte yapılır ama genellikle eski binalarda nötrleme olabiliyor sizde maliyeti düşürmek amaçlı olarak uygun ortam varsa sadece kendi dairenize topraklama yaptırabilirsiniz.
Darkcity87
Darkcity87
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 274
Ruh Hali : Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Bolunm10

Mesaj tarafından werboten61 Perş. 30 Tem. - 20:46

Darkcity87 demiş ki:Topraklama bilgisayar için çok önemli benimde 2 tane hard diskim bu yüzden sorun çıkardı benim oturduğum bina biraz eski zamanında topraklama yapmamışlar onun yerine werbotenin bahsettiği gibi nötr ve toprağı birleştirmişler yani nötrleme yapmışlar ama bunun bilgisayar gibi cihazlara pek bir faydası yok fırından yine elektirik çarpıyordu ve bilgisayarın harddiskleri bozuldu en son çözüm olarak kendim oturduğum katın topraklamasını diğer katlardan ayırıp sadece kendi dairem için arka bahçeyede uygun bir yerede topraklama için özel bakır kazıklardan alıp gömdüm ve topraklamayı bağladım yanına birde bilgisayar için kesintisiz güç kaynağı artık ne fırından bulaşık makinesinden elektirik çarpıyor nede bilgisayarda hdd sorunu var yalnız size tavsiyem elektrik tesisatın ve elektrik işlerinden anlamıyorsanız hiç kendiniz yapmak için başına geçmeyin çünkü yaklaşık 60v ve üzeri voltajlar çarpılma süresine bağlı olarak ölümcül değerlerdir şebeke hattındada 220v olduğuna göre ne kadar tehlikeli olduğunu siz düşünün tecrübeli bir elektrikçiye yaptırmak en güvenli yol topraklama genellikle binaların tesisatları döşenirken tüm dairelere birlikte yapılır ama genellikle eski binalarda nötrleme olabiliyor sizde maliyeti düşürmek amaçlı olarak uygun ortam varsa sadece kendi dairenize topraklama yaptırabilirsiniz.

arkadaş dogru söyllüyor ben alışkın oldugum için bana biraz basit geliyor ama gercekten cok sıkıntı çeken arkadaşlar varsa bu durumda istanbul anadolu yakasındakilere pazar günleri yardımcı olabılırım ...
werboten61
werboten61
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 184
Ruh Hali : Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Relax10

http://lopurdek.com/

Mesaj tarafından Seifukusha Çarş. 5 Ağus. - 21:43

Bilgim az olduğu için bana kompleks geldi. İşine yarayan olur yine de inşallah.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1870
Ruh Hali : Bilgisayar kasası; elektrik sizi çarpıyorsa ne yapılmalı ? Centil10

http://bounanimemanga.wordpress.com/

- Similar topics