AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkçe Yozlaşmasın!!!

+3
alieser
savage garden
batuhan26
7 posters

Türkçe Yozlaşmasın!!! Empty Türkçe Yozlaşmasın!!!

Mesaj tarafından batuhan26 Paz 24 Ağus. - 10:42

Forumda, türkçe kelimelerde V yerine W k yerine q YA yerine YHA yazılmasın.Böyle EDIT yozlaştırmalar türkçemizi bozuyor,ayrıca forumda seviyesizleşmeyede yol açacagını düşünüyorum...EDIT Lütfen önerim dikkate alınsın.Türkçeyi ingilizceye çevirmek isteyenler EDIT yüzünden Türkçe yozlaşmasın!! OK
batuhan26
batuhan26

Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Bulutl10

Türkçe Yozlaşmasın!!! Empty Geri: Türkçe Yozlaşmasın!!!

Mesaj tarafından savage garden Paz 24 Ağus. - 10:46

ahha günlük konuşma dilini yazıya aktarırsan "ya" yha olarak da yazılabilir ve bu inglizce de salaklık da değildir. Ve Türkçeye bu kadar çok sahip çıkma meraklısıysan insanlara nasıl hitap edilceğini de biliyorsundur diye umuyorum ki hiç öyle de görülmüyor! dasd
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2315
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Karizm10

http://chocobomanga.blogspot.com/

Mesaj tarafından batuhan26 Paz 24 Ağus. - 11:06

Yazım sana fazla ağır gelmiş sanırım Smile ben dil kurallarına dikkat edelim diye açmadım bu konuyu çünkü eksiklerim var... ama ya yerine ne için yha yazılıyor ? Smile bu konuyu kimse ile tartışmak içinde açmadım konuyu açarken de eksiklerim olduğunu gördüm fakat en ince ayrıntısına kadar hiç kimsenin yazacagını düşünmemiştim yinede hatalarımı ortaya çıkarttığın için teşekkürler;)

En son batuhan26 tarafından Paz 24 Ağus. - 11:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
batuhan26
batuhan26

Mesaj tarafından batuhan26 Paz 24 Ağus. - 11:08

Fakat ilk mesajımın da ağır olduğunu fark ettim.Düzgünce hitap etmem gerekiyordu.
batuhan26
batuhan26

Mesaj tarafından savage garden Paz 24 Ağus. - 11:12

Ağır gelir tabik. Direkt olmasa da dolaylı olarak aptal diyorsun. Ayrıca dil bilgisi kurallarına uyulmazsa o dil anında felç geçirir. Bir dili dil yapan kurallarıdır. Kuralları olmazsa sen şimdi beni nasıl anlayıp da bana cevap yazacaktın?

ama ya yerine ne için yha yazılıyor ?
Kişi istediği için. Bu forum özgür ve insanların Türkçesini düzenleyip, onlara ders verecek de değiliz. İstediğin kadar çırpın dünyada hiç bir dil olduğu gibi kalamaz. buna Türkçe de dahil. Yaşam koşullarının ve zamanın getirdiklerine uygun olarak da Türkçe şekilleniyor. Dil bir canlıdır. O da büyür gelişir belki de yok olur. Bu nedenle "Türkçe yozlaşıyor" demek bence saçmalıktır. Dil gelişir değişir buna kimse engel olamaz.
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Mesaj tarafından batuhan26 Paz 24 Ağus. - 11:17

Benim önerim bu kimseyi zorlamadım ulan Türkçeyi yozlaştırmayın diye.. Smile Dediklerinden bazılarına katılıyorum tamam ama Türkçe şekillenecekse neden böyle şekilleniyor yani "YA" yerine neden "YHA" size de saçma gelmiyormu?
batuhan26
batuhan26

Mesaj tarafından alieser Paz 24 Ağus. - 11:19

ya yerine yha yazmak ingilizceyle alakalı değildir.sadece bazılarının ağız alışkanlığıdır ve alışkanlıklarından kurtulamayanlar için özürlü denemez.ben de kimseyle tartışmak istemiyorum ama savage batuhana karşı yazdığın ilk mesajında cidden seni gönülden tebrik ettim.
sana gelince batuhan,
bu forumda türkçeyi düzgün kullananlar da var,alışkanlık olarak yha yazanlar veya buna benzer sözcükler kullananlar da var.ama türkçeyi yanlış kullandı diye kimse türkçe özürlüsü diye bir hitabı hak etmez.ayrıca savage çok haklı burası özgür bir forum.isteyen istediği gibi yazabilir...

edit:batuhan aynanda yazmışız sana cevap olarak: kimisine saçma gelir kimisine daha kolay.buna sen karışamazsın
alieser
alieser
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 209
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Kimses10

Mesaj tarafından Zax Paz 24 Ağus. - 11:20

Ohem..

Forumda oyle kelımeler bende kullanmıyorum ama msnde kullanırım buda senın bana aptal deme hakkını vermez bu 1..

Türkce cok gelişmiş bir dil ve içinde bir cok harf var.Bunları noktası noktasına dogru yazmak zordur.Kimileri ugrasmaz bile(ornegın ben;noktalamalara kafama gore uyar kafama gore uymam ama yazdıklarım OKUNABILIR).Milleti düzeltmeye çalışçağına once gıt kendınızı duzelt buda 2..

Burda Admın,Sup.Mod,Mod(yanı onetım) varken bunu soylemek sana dusmez soylersende agzının payını alırsın,dıkkatlı ol Wink buda 3..

Not:Savage zaten cevabı vermıstır! Konunun kilitlenip silinmesini istiyorum..

Edit:Dusunsene nıck'ın altında Turkce ozurlusu yazıyor xDXD Komedı YHAA ! Bedifeci senden bir ricam var benımkının altına yazsana Turkce Ozurlusu dıye havam olsun sıtede..
Zax
Zax
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 829
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Kustah10

http://kingsjoy.deviantart.com/

Mesaj tarafından batuhan26 Paz 24 Ağus. - 11:26

Bakın ilk mesajımda ağır yazdığımı söyledim ayrıca bana sen kim oluyorsun diyen şahsiyet konuşmalarına dikkat et lütfen Smile Ben kendimin süper dil uzmanı filan olduğunu söylemedim sadece isteğimi belirttim varsın benim altımada Türkçeyi savunan ama Türkçeden bir b.k anlamayan yazsınlar çünkü Türkçeyi bildiğim kadarıyla savunuyorum Smile Burda seviyeli bir tartışma varken afedersin ortamın içine gül döktün.İlk mesajımda ağır yazmışım hatamıda anladım konu silinirse bende sevinirim...
batuhan26
batuhan26

Mesaj tarafından savage garden Paz 24 Ağus. - 11:30

Düzeltmeyi düzeltme: Ayrıca, Türkçe kurallarını yeterince bilmiyorsun ve kalkıp bize yozlaştırılmasın Türkçe diyorsun.

Burada da anlatım bozukluğu yapmışsın arkadaşım herkesin hatası vardır ...

ahhara bak bu cümleyi Türk Dil Kurumuna götürürüm. Bu cümle hatalı derlerse kafamı keserim ben kafamı! OK
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Mesaj tarafından spartiate Paz 24 Ağus. - 11:37

batuhan türkçenin yozlaştırılması konusunda sana katılıyorum... arada bende ne yazık ki gereksiz yere türkçe yerine ingilizce kelimeler kullanıyorum... ancak forumda kimseyi yanlış bir kelime kullandı diye uyarmamız mümkün değil... sadece bir başlık açıp üyelerden bu konuda dikkatli olmasını rica edebiliriz... senin bu yazının amacını anlıyorum, ancak kullandığın bazı kelimeler ağır olmuş gerçekten... ne benim ne senin ne de başkasının diğerlerini aşağılamaya hakkı yok takdir edersin ki... neyse onları editleyeyim ben... tüm arkadaşlarımdan ricam bu konuyu daha fazla uzatmamaları ve burda noktalamaları... saygılar sevgiler hepinize Very Happy
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4388
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Eglenc10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından edemirci44 Paz 24 Ağus. - 14:17

Ben yokken neler oldu.Burası Seviyeli bir forum sitesi..Biraz daha dikkat..Türkçeye önem verelim evet dogru ama en önemli dostluğa muhabbete önem verelim..Heyacanla birbirimize laf yetiştirmeyelim..Sizlerden rica ediyorum.Hepimizin ayır güzel özellikleri var....
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Defaul10

Mesaj tarafından RoMe Ptsi 25 Ağus. - 10:48

Türkçe'mizin gerektiği gibi kullanılmaması gerçekten önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur, eğer forumumuzun sınırlarının genişlemesini istiyorsak bu konuya itina ile yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum, yalnız bu konuda da olsa her zamanki gibi uyarıların öneri ve öğreti şeklinde olması gerekiyor, yani Türkçe'yi düzgün kullanalım derken bu da düzgünce anlatılmalı.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 1523
Ruh Hali : Türkçe Yozlaşmasın!!! Huysuz10

- Similar topics