AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elfen Lied

+19
isobel
Squaw
F.Chopin
doumeki
Drakai
Voodoo_Baby
sephirothmmd
Elfen Lied
Hanajima
Akuma_Blade
MetatroN
RoMe
LuFFY
spartiate
Exile Falcon
BladeSinger
edemirci44
CHOBiTS
SPAWN-TheUndead
23 posters

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

Elfen Lied - Sayfa 2 Empty Geri: Elfen Lied

Mesaj tarafından Akuma_Blade C.tesi 12 Tem. - 5:12

Elfen Lied'i seven bir insan değilim, ama animenin kendisine olan bu hissimi daha arttıran birşey varsa o da geçmişte oldukça fazla sayıda yaşadığım saldırı ve hakaretler oldu. Sözüm meclisten dışarı konuşuyorum, aramızda alınan olmaz zaten.

Elfen Lied'i ilk kez Kender'in neredeyse her foruma aynı anda koyduğu yazılardan gördüm yıl sanırım 2005in başları olması lazım. Düşünün, herkes bu animeden bahsediyor ve animenfo listesinde 9.4 ile Samurai X: Trust and Betrayal'dan sonra 2. numarada (Şu an bile yerini koruyor mu inanın hiç merak etmiyorum) Ben de merak ettim bir izleyeyim dedim: Beklentimin yüzde birini bile alamadığımı itiraf edeyim, benim için sadece şiddetin ve çıplaklığın bozuk para niyetine ve anlamsızca bollukta kullanıldığı bir seri olarak bitti fakat bu uğurda ömrümden ömürler gitti, o kadar kastım bitirmek için.

Düşüncelerimi çeşitli forumlarda SAYFALARCA UZUNLUKTA yazdım (merak eden geriye dönük aratabilir, bu konu için copy paste etmek bile içimden gelmiyor açıkçası) , aslında hata bende, insanların çoğunun yapıcı eleştiri kültüründen nasibini aldığını, çoğu kişinin beğendiğini sizin de beğenmeyebileceğini ve bu yüzden en azından bu tercihinize/düşüncelerinize saygı gösterileceğini sanıyordum. Yanılmışım: Tek bir kişiye bile Elfen Lied izleyen böyledir/şmyledir türü bir ima bile yapmadığım halde daha anime izlemeye başlayalı 1-2 yıl olmamış insanlardan saldırı ve hakaret mesajları adeta yağmaya başladı. Ne ukalalığım kaldı, ne de entellektüel animeleri anlayamayışım, düşünceleri değersiz, başkalarını önemsemeyen bir fanatik olduğuma dek... (Ki ismini vermeyeyim, bu salya sümük saldırı mesajlarını atanlardan bazıları en büyük anime forumlarında şu an moderatör pozisyonundaki insanlar) Bir noktadan sonra ben bile isyan ettim , ve bu noktadan sonra bu yazacağım satırlardan gayrı ötesini yazmamaya karar verdim.

Buradan sonra asla uzun uzun düşüncelerimin ne olduğunu yazacak değilim, sadece Elfen Lied'in artık mükemmel anime, klasik anime diye tanımlanmaması gerektiğini, anime tavsiyesi isteyene de ilk anime olarak önerilmesinden şiddetle kaçınılması gerektiğini düşünüyorum zira bu anime konusunda düşündüğüm en somut şey anime'den benim anladığım adına "nitelikli anime'nin geleceğini çalan bir sömürü" , "bir istismar sineması" örneğinden farksız olmasıdır.

Şu anda istediğiniz foruma gidip bakabilirsiniz, şu an körü körüne Elfen Lied övücülüğü dışında birşey yapılmıyor. Ben bile onların çokluğuna karşı kendi düşüncemi belirtmekten çoktan yoruldum.

Hayatımın anlamı diyenleri de gördüm
Yapılmış en iyi anime diyenleri de gördüm
Ve an geldi, AGTnin ilk 10 üyesinden biri olarak ben Elfen Lied hakkında kendi düşüncelerini bile yazmaktan korkar hale gelmemin sebeplerini kendime bile soramaz oldum.

Konu hakkındaki son yazım aşağıdadır, daha da başka birşey yazmayacağım:

Spoiler:

*Harcamak mı? Ne için ve ne uğruna? Yoksa harcayacak sonsuz zamanınız mı var?
-----------------------------------------------------------

En son Akuma_Blade tarafından Cuma 30 Tem. - 15:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
Akuma_Blade
Akuma_Blade
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 397

Mesaj tarafından CHOBiTS C.tesi 12 Tem. - 5:31

MetatroN_D demiş ki:netten anime indirip izleme kararımdan sonra ilk indirdiğim ve izlediğim animedir.. çok beğenmiştim.. nana favori karakterimdi.. konusu beni çok etkilemişti.. lucy, nana nın kollarını ve bacaklarını kopardıktan sonra -sg lucy den nefret etmiştim ..izlemeyenlerin izlemesini öneririm ok1

bende lucy hiç sevmedim. bu olaydan sonra.ilginç bir seri oldugunu kabul etsemde abartıldıgını düşünüyorum.Sadece iki olay beni etkiledi yani üzdü başkada birsey göremedim.Bu olaydan sonra Nana yı ehrgörüşümde üzüldüm.Ama en cok üzen kücük kız kardesin gözleri yaşlı bir sekilde ikiye bölünmesi oldu.O sahneyi izledikten sonra cok üzüldüm.Seriden acıkcası nefret ettim diyebilirim.Bi daha izlemek istemedigim animeler listesinde simdilik ilk sırada. Sad
CHOBiTS
CHOBiTS
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 3289
Nerden : Çanakkale'de artık askerim.Mesaj atarken bunu unutmayın.
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Anlayi10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından edemirci44 C.tesi 12 Tem. - 10:42

Akuma tek başına degilsin..Bu animeyi ilk sıraya oyanlara sadece gülüyorum.hoşuma giden sadece müzigi oda farklı oldugu için
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Defaul10

Mesaj tarafından spartiate C.tesi 12 Tem. - 10:55

benim kişsel olarak ençok sevdiğim animelerden biridir.. hatta ilk 5te yer bulur kendine..

ama gerçekten bu yapılan kötü bir davranış.. benim beğendiğimi herkes beğenmek zorunda değil, iyi ve kötü yorumlar tabiki olacaktır.. neden bu elfen lied bir tabu haline geldi anlamıyorum..  ayrıca akumaya en çok katıldığım nokta animeye yeni başlayan birine tavsiye edilecek bir seri değil, insanı animeden soğutabilir  (ben çok sevmeme rağmen)...

spartiate
spartiate
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4388
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Eglenc10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından RoMe Perş. 17 Tem. - 17:19

Elfen lied'in iyi ya da kötü olduğu hakkında bir şey yazmayacağım, elbetteki beğenen de olacaktır beğenmeyen de, bunun nedeni olarak da izleyicinin olaylara bakış açısının farklı olması diyorum kısaca, ancak şunu söylemeliyim ki ben izledikten sonra sildim, ve bir daha da izlemeyi düşünmüyorum (izlerken sıkılmadığım halde). Yazılanları okuyunca üzüldüğüm tek nokta insanların bu zamanda bile (özellikle de anime ile ilgilenen ve belli bir seviyede olan) hala birbirlerinin düşüncelerine saygı duymayı öğrenmemiş olmaları. Akuma, yazdıklarını okuyunca böyle olaylara maruz kalmandan dolayı üzüntü duydum açıkcası, düşününce, bunu animelerle ilgisi yok sanırım kişilik meselesi.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 1523
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Huysuz10

Mesaj tarafından Hanajima Cuma 18 Tem. - 17:21

ilk bölümünü izleyince tamam dedim ben bunu hayatta izleyemem=)
sonra bütün cesaretemi topladım ve izlemeye başladım.
sonra sonra sevmeye başladım.en sevdiğim karakter Yuka^^
Kuzenine aşık olması belki hoş değil ama naparsın işte gönül ferman dinlemiyor.
zaten kouta yuka gibi akıllı ve güzel bi kızı haketmiyo bence.
ahh ahh bi de mayu ya çok acıdım neler çekmiş üvey babasından -sg
Hanajima
Hanajima
Aktif üye
Aktif üye

Kadın Mesaj Sayısı : 152
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Ssstt10

Mesaj tarafından Elfen Lied Ptsi 21 Tem. - 23:58

bende elfen lied hastası biriyim  son bölümde ağladım diyebilirim o kadar anime izledim bence elfen lied 1. sırada tabiki bana göre  
Elfen Lied
Elfen Lied
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 301
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Hosgor10

Mesaj tarafından MetatroN Cuma 25 Tem. - 14:18

elfen lied beni de oldukça etkilemişti ama Claymore u izleyince bu etki birden geçiverdi :> yine de elfen lied en sevdiğim animelerdendir :vampir1: (bu ifadeye bayıldım)
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 452
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Nerdey10

Mesaj tarafından sephirothmmd C.tesi 26 Tem. - 22:39

anime izlemeyen insanlara animenin neden diğer çizgifilmlerden farklı bir olay olduğunu öğreten, bir çok kişiye animeyi sevdiren, başlatan, hastası yapan bir seridir.

"nası yani çizgifilmde kafalar kopuyor, bu ne lan" gibi tepkilerle karşılaşmışlığım çoktur.

13 bölümü aralıksız izlenilesi gore tipi bir animedir. İzlemeyen varsa acil acil acil...
sephirothmmd
sephirothmmd
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22

Mesaj tarafından Voodoo_Baby Paz 16 Kas. - 8:31

Öncelikle bu konuda şunu söylemek istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Death Note'dan sonra izlediğim 2. veya 3. animeydi. Yani bu benim daha yeni başladığım bir zamanda izlediğim bir animeydi ve çok sık MSN'imdeki iletilere izlediğim animelerin adlarını yazardım. Yazardım ki izleyen varsa benimle irtibat kursun diye (ama nerdeee pgi 9 yıllık o msn'imdeki 100-150 kişiden topu topu sadece bi Cynthia çıktı. Helal kız sana Very Happy Bi de anlatacağım arkadaş.) Birgün bir arkadaş bana Avatar izlediğini ve çok beğendiğini söyledi. "Seninde beğendiğin animeler varsa söyler misin. İzleyeceğim" dedi. Bende tabi hay hay diyerek Death Note ve Elfen Lied'ı söyledim. Üstelik belirttim "Bu animeler genelde çok tutulmuş ve sevilmiş animelerdir." Zevk meselesidir ki arkadaşım Elfen Lied'a bayılmış. Bakın ki bu adam ne forumlardaki postları okudu ne birşey ve bana "Death Note'dan pek etkilenmedim" de dedi. O günden beri de shoujo türünde animeleri çok seviyor.

Demek istediğim şudur ki bir insan bir animeyi çok sever ve o animeyi herkesin izlemesini ister. Yine başka bir insan için o anime saçmadır, beğenilmez hatta nefret edilebilir. Ama burda iş sevmeyen kişiye düşüyor. Eğer yorum yapacaksa başkalarına laf atmadan mesela "siz bunu nasıl seviyorsunuz anlamıyorum, bence izlemesi gereksiz, kesinlikle izlemeyin" gibi cümleler sarf etmeden (edecekse de kırmadan en azından çünkü bu bir tür eleştiri değil artık. Bu çığrından çıkan sözler. Bunu nesnel olarak yazmadığımın farkındayım. Cidden kendimi o kişiler yerine koydum ve bana NANA iğrenç, nasıl beğeniyorsun bunu dediklerini varsaydım. Ağlayasım geldi -sg ) yorumlarını düzgünce yapsa kimse kimseye karışmaz. Mesela Naruto serisine ölüp geberen ama bir o kadarda sevmeyen insan var ve ben çok nadirdir ki böyle bir kavga çıktığını görüyorum huh

Ben bu animeyi ilk izlediğimde çıplaklıktan aşırı derecede rahatsız olmuştum. Ama konunun duygusallığı, ilk kez bu kadar sert ölümlerle karşılaşmam ve anime izlemeden önce tamamen korku- gerilim filmi manyağı olmam bu animeye ısınmamı kolaylaştırdı hatta çok çok ÇOK sevdiğimide söyleyebilirim. Dram yönü oldukça kuvvetli hatta 1-2 sahnesinde ağladığımı bilirim ve bu yüzden de eğer kaldırabileceğini düşünen insanlar varsa izlemesini öneriyorum. Dikkat +16 olmalı

Çoğu forumda da gördüğüm ve doğru olduğunu düşündüğüm bir söz "Bu anime ya çok sevilir ya da nefret edilir. Ortası olduğunu düşünen insanların çoğu tamamını izlememiştir."

NOT: Avatar anime değildir. O arkadaşımın bilgisizliğiydi. Lütfen yanlış anlaşılmasın.
Voodoo_Baby
Voodoo_Baby
Aluminia Fansub
Aluminia Fansub

Kadın Mesaj Sayısı : 461
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Kustah10

Mesaj tarafından Drakai Paz 30 Kas. - 14:00

bende meraklandım fate stay indircektim vaz geçtim bunu indiriyom
Drakai
Isınan üye
Isınan üye

Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Asik10

Mesaj tarafından doumeki C.tesi 21 Şub. - 7:13

yaklaşık sabahın 6sından beri izliyorum. ve 11. bölüm bozuk çıktı.işin gücün yoksa indir şimdi. :777:
doumeki
doumeki
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 532
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Uykum210

http:// www.myspace.com/snokdros

Mesaj tarafından F.Chopin C.tesi 21 Şub. - 8:33

Drakai demiş ki:bende meraklandım fate stay indircektim vaz geçtim bunu indiriyom
fate stay night da iyidir ama ...ama tabi bölüm sayısı az olduğundan önce elfen lied izlenebilir
F.Chopin
F.Chopin
Isınan üye
Isınan üye

Erkek Mesaj Sayısı : 76
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Iyi11

Mesaj tarafından Squaw Çarş. 25 Şub. - 23:33

Bölüm azlığı ve çok konusu geçen bir anime olduğu için büyük bir sabırsızlıkla ve sevinçle indirdiğim bir seriydi ama sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadığım için hiçte hazetmediğim bir yapımdır Elfen Lied...
Beni çeken tek tarafı açılış müziği olan Lillium(sanırım yazımı bu şekilde XD) oldu,zaten serinin de adı yanılmıyorsam bu müzik türünden geliyor,Elf Almanca.da bir müzik tarzına verilen isim diye biliyorum yani Elfen o anlamda kullanılmış sanırım,araştırmıştım üstünden çok geçti,şimdi net olarak hatırlayamıyorum....
Yani kısacası arşivime eklediğim ve pişmanlık yaşadığım bir yapımdır Elfen Lied....
Squaw
Squaw
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1051

Mesaj tarafından isobel Perş. 23 Tem. - 9:34

ilk izledigim anime olmasından dolayı mıdır bilinmez bu seriyi hiçbişeye degişmem seviyorum sevicem!^-^ bence herkesin -yorumları dikkate almadan- izlemesi gereken bi seri bişey kaybetmezsiniz şşş1

squawla daha önce de böle bi Elfen Lied sayfasında alt alta yazışmıştık gene aynı şeyleri yazıoruz=))
isobel
isobel
Isınan üye
Isınan üye

Kadın Mesaj Sayısı : 132

Mesaj tarafından zhenya Perş. 23 Tem. - 16:54

elefen lied kaba bi anlatıma sahiptir ...yani izleyci bu animeyi dikkatli izlemezse anlatılan olayları ve karakterlerin davranışlarını çok yanlış algılayabilir ....nitekim bu yüzden sevmemiş olanlar vardır ama ben açıkçası severim elfen lied i ...tabi aslında mangası desem daha doğru olur...
zhenya
zhenya
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 991
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Karisi10

Mesaj tarafından Zax Perş. 23 Tem. - 16:59

İzlemediğim, izlemek içinde pekte can atmadığım seri. Karakterler cıbıldak cıbıldak ortalıkta kol gezmekteymiş. İzlerim belki bi ara.
Zax
Zax
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 829

http://kingsjoy.deviantart.com/

Mesaj tarafından zhenya Perş. 23 Tem. - 17:06

animedeki çıplaklığın bile ayrı bi açıklaması varda ...konu öyle anlatmakla bitmez ...yani elfen lied in mangakası da biraz sorunlu bi kişiliğe sahiptir ...
zhenya
zhenya
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 991
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Karisi10

Mesaj tarafından AkumA Perş. 23 Tem. - 17:08

Elfen lied serisinin kısa olmasından dolayı bazı arkadaşların sadece kan ve çıplaklık adına yapılmış olarak algılanması normaldir.Fakat mangası karakterleri,olayları daha detaylı ve daha güzel açıkladıgından,daha uzun oldugundan aslında öyle sırf vahşetin yanına erotizm koyalım herkes izlesin herkes tutsun mantıgı olmadıgını daha iyi anlıyorsunuz.

Bu arada japonyada kuzen aşkı normal bir durum, yani yuka hakkında ''akrabasına aşık olmuş,yazık kavuşamıcağını bildigi halde uğraşıyor,acıdım '' falan mantığı ile düşünmeyin.

Elfen Lied Mangada geçen Nozomi karakterinin Nyu'ya öğrettigi şarkının adı.Hatta Lucy Koutayı yeniden hayata döndürüp kendi erirken bu şarkıyı söylüyordu yanlış hatırlamıyorsam.Manganın-Animenin ismi oradan geliyor.
İşin komiği Nozomi animede 6. veya 7. bölümde çıkması gereken fakat anime yapımcısının karaktere uygun SES SANATÇISI bulamadıgından kestirip,''Buda olmayıversin'' dedigi ve en azından bence önemli bir karakter.
AkumA
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 234
Ruh Hali : Elfen Lied - Sayfa 2 Idaree11

Mesaj tarafından Unreal Perş. 18 Kas. - 16:34

izlediğim en iyi animelerden biri OK
Unreal
Unreal
Yeni Üye
Yeni Üye