AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git!

+3
scoutcrawler
RoMe
MetatroN
7 posters

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Empty Yüreğinin Götürdüğü Yere Git!

Mesaj tarafından MetatroN Çarş. 22 Nis. - 15:13

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! 184445kc2Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! 32475_2
Var olan tek şey ve inanılası öğretmen,insanın kendi vicdanıdır.Bunu bulabilmek için yalnız ve sessizlik içinde kalmak,çıplak toprağa,çıplak ve çevrede hiçbir şey olmaksızın,sanki ölmüş gibi oturacaksın.Başlangıçta hiçbir şey hissetmezsin,tek algıladığın korkudur ama sonra derinden,uzaktan bir ses duymaya başlarsın,bu dingin bir sestir ve belki de başlangıçta tek düzeliği seni rahatsız eder.Tuhaftır,en yüce sözleri duymayı beklerken karşına en önemsizleri çıkar.Öylesine küçük ve tanıdık şeylerdir ki bunlar,bağırasın gelir:''Ne yani,hepsi bu mu?''Yaşamın bir anlamı varsa -diyecektir ses sana- bu anlam ölümdür,bütün öteki şeyler onun çevresinde döner.'Amma keşif' diyeceksin bu noktada,'amma korkunç keşif',eninde sonunda ölüneceğini her insan bilir,en sona kalan bile.Doğrudur,düşüncede hepimiz biliriz bunu ama düşüncede bilmek başkadır,yürekte bilmek bambaşkadır,tamamen değişiktir.Annen bütün kibiri ile karşıma dikildiğinde ona şöyle diyordum:''Yüreğimi incitiyorsun.''Bana gülüyordu.''Gülünç olma,''diye yanıtlıyordu beni,''yürek bir kas değildir,koşmazsan canını acıtmaz.''

---

Yürek,şimdilerde hemen saf ve basit bir şeyi akla getiriyor.Benim gençliğimde hala utanmadan telaffuz edilebilen bir sözcüktü,oysa artık kimsenin kullanmadığı bir terim oldu.Tek tük adı anılırsa o da işlemesinde bir aksaklık olduğu içindir:O bütünlüğü içinde değil de bir koroner ya da atardamar sorunu olduğu zaman akla geliyor.Ama yüreğin insan ruhunun merkezi olduğu artık anımsanmıyor.Pek çok kez bu vefasız sürgünün nedeni hakkında kendimi sorgulamışımdır.Augusto,İncil'den alıntı yaparak,''Yüreğinin sesini dinleyen aptaldır,'' derdi sık sık.Neden böyle olsun?Yürek bir ateş yakma odasına benzediği için mi?Orası karanlık olduğu için mi,karanlık ve alev alev ? Zihin ne kadar çağdaş bir terimse yürek de o kadar demode oldu.Yüreğine kulak veren -diye düşünülüyor bu halde-hayvan dünyasına,doğal,denetim altında olmayan dünyaya daha yakındır,mantığa kulak verenler ise daha yüksek gözlemler peşindedir.Peki ya böyle olmayıp da tam tersi olsaydı?Yaşamı besinsiz,soluksuz bırakan bu mantık fazlalığı olsaydı?

---
Yazar Hakkında

Susanna Tamaro İtalyan kent soylu bir ailenin kızı. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Tamaro 25 yaşındayken ölümcül bir hastalık geçirir ve 27 yaşında yazmaya başlar.

Her başarıya ulaşmış yazarın yaşamış olduklarını o da yaşar.İlk denemelerinde başarısız olur ama bunlara aldırmadan yoluna devam eden Tamaro “Tek Bir Ses İçin” adlı kitabıyla büyük ses getirir. ”Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” adlı bu eser de ona daha büyük bir ün kazandırır.

Mektuplar

Bu mektupları okurken bir kadının yanlışları ile doğruları ile yaşamını göreceksiniz. Zincir halkaları gibi çakışan ve birbirlerinden etkilenen yaşamları… Engellenmiş bir çocukluğu… Düşünen etrafındaki her şeyi analiz ederek hayatın anlamını arayan bir kadını… Çevrenin sınırladığı bir kalıba girmek istemeyen ama bir türlü bunu başaramayan bir kişiliği... Suçluluk duygusuyla, özgüven eksikliği nedeniyle kullanılmış olduğunu düşünen sindirilmiş bir anneyi… Kırılgan, duyarlı, alçak gönüllü, bir büyük anneyi... Çocuk, genç kız, kadın, anne, büyükanne… Bu evrimi bir bütün olarak örme şansınız olacak bu kitabı okurken.

Büyükannenin bu mektupları yazmaktaki amacı; tüm yaşamı boyunca edinmiş olduğu tecrübelerini, torununa yol göstermesi için sunmak. Kendisinin toplumun belirlediği kalıba girerek nasıl mutsuz bir yaşam sürdüğünü nasıl hatalar yaptığını anlatıyor mektularında.

Mutlu olmanın iki anahtarını sunuyor: Çevrenin kendisini yönetmesine izin vermemek ve yaşamını kendini mutlu hissedecek şekilde kendi yönetiminde tutmak. Doğruyu ve yanlışı ayırt etmek için “yüreğinin sesini dinle “ diyor büyükanne.

Çevre konusunda torununu tekrar uyarıyor, bu kez kızını örnek vererek. Çevrenin sınırlarını aşmak isteyen ama temelinde yine toplumun değerlerini barındıran kızın davranışlarını anlatıyor ve torunun dikkatini bu ince çizgiye çekiyor. Kızının çevrenin değerlerinden kaçışının, onlara karşı isyanının ve onları çiğnemek için duyduğu arzunun temelindeki çevre kompleksini göstermeye çalışıyor. Kızının çevrenin değerlerinden kurtuldum zannederken aslında çevreye ne kadar bağımlı hareket ettiği gerçeğini anlamasını istiyor torununun.

Kızının ve kendi yaşamından örnekler vererek topluma bağımlılığın farklı şekillerini gösteriyor büyükanne mektuplarında ve bu tuzaklara dikkatini çekiyor torununun. İçindeki sesin bunlardan arındırılması gerekliliğinin altını çiziyor bir anlamda, yüreğinin sesini, bunlardan ayırt etmesi mesajını veriyor.

Anlatım Bakımından

Kitap çok sade, yalın bir anlatıma sahip. Herkesin okuyup kolayca anlayabileceği türden. Her zaman söylediğim gibi, basit kelimelerle güzel cümleler…

Sonuç

Yürek hep doğru söyler mi? Bu sorunun cevabı gizlenmiş bu kitapta. Büyükannenin mesajlarında gizlenmiş.

Büyükannenin sessizce fısıldadığı gibi… Eğer bizi sınırlandıran, toplumun etkisiyle oluşan içimizden yükselen seslerle, yüreğimizin ta derinliklerinden gelen sesi ayırt edebilirsek “evet” sorunun cevabı.

Antoloji.Com(alıntı)

Bana kalırsa,kitap oldukça etkileyici ve okunmaya değer.Hoşuma giden küçük bölümleri paylaşmak istiyorum:
Spoiler:
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 452
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Nerdey10

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Empty Geri: Yüreğinin Götürdüğü Yere Git!

Mesaj tarafından RoMe Çarş. 22 Nis. - 16:44

hoş, özellikle spoiler kısmı, gerçekten etkileyici. Teşekkürler.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 1523
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Huysuz10

Mesaj tarafından MetatroN Perş. 23 Nis. - 18:20

İlgilendiğin için,ben teşekkür ederim.
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 452
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Nerdey10

Mesaj tarafından scoutcrawler Perş. 23 Nis. - 18:21

Bu kitabı hep okumak istedim her gittiğimde de bir fantastik kitap alıp geldim yuh olsun bana
scoutcrawler
scoutcrawler
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 1168
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Asik10

http://codegeassrpg.yetkinforum.com

Mesaj tarafından kralgoku C.tesi 13 Haz. - 22:19

bu itabı kesin bulup okuyacam teşşekkürler tanıtım için
kralgoku
kralgoku
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 38
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Karams10

Mesaj tarafından FindaSoul4$ale Paz 21 Haz. - 17:58

Bu kitabı çok seviyorum.Bunun bir de devamı olarak, torunun oturup mektuplar yazdığı bir kitap varmış.Onu da okumak lazım.
FindaSoul4$ale
FindaSoul4$ale
Isınan üye
Isınan üye

Kadın Mesaj Sayısı : 131
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Uykusu10

http://findasoul4sale.blogspot.com

Mesaj tarafından savage garden Paz 21 Haz. - 19:05

Of bu kitap harikadır ya ben çok severim :3 özellikle çatı katından çıkardığı paslanmış fırın tepsisini temizlemeye çalıştığını anlattığı bölümü hala hatırlarım :3
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2315
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Karizm10

http://chocobomanga.blogspot.com/

Mesaj tarafından mavi_61 Salı 14 Tem. - 13:56

hataydı çok erken aldım elime bunu
çok küçüktüm adı etkiledi beni tabi bişey anlamayıp bıraktım
bi dahada gözüm kesmiyo açıkçası tekrar başlamayı
eminim çok güzeldir ama ben bişey anlamamıştım KIRMIZI GÜLÜCÜK
mavi_61
mavi_61
Aktif üye
Aktif üye

Kadın Mesaj Sayısı : 232
Ruh Hali : Yüreğinin Götürdüğü Yere Git! Aggres10

- Similar topics