AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ben Neyim/Kimim ? Ben Nedir ?

5 posters

Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Empty Ben Neyim/Kimim ? Ben Nedir ?

Mesaj tarafından MetatroN Çarş. 27 Mayıs - 12:32

Ben neyim/kimim?

Ben ne?

Bu araştırmayı yaparken başlangıç noktamız şu olacak;

"Gözlenen gözleyen olamaz."

Tıpkı göz kendisini göremez, bıçak kendisini kesemez, parmak kendisini işaret edemez, gibi.

Gözün gördüğü aynadaki aksidir. Bıçağı esnek yapsak da kendisini kesmesini sağlasak, kesebildiği yer, kesen yer olmayacaktır.

Parmak esnek olsa ve kendini işaret etmeye çalışsa, işaret edebildiği kısmı işaret edebilen kısmı olmayacaktır.

Böylelikle gözlemleyebildiğimiz hiçbir şey 'ben' olamaz.

Başlangıçta onu kullanabildiğimiz için beden bize ben olarak görünür.

Ama ben bedenimi gözlemleyebiliyorum. Öyleyse ben o olamam. Ona kumanda edebiliyor olmam, o olmamı gerektirmez. Bir otomobilin içine girip ona da kumanda edebiliyorum ama araba değilim.

Aslında araç kullanırken insan, iyi kullanabilmek/konsantre olabilmek için, 'farkında olmadan' aracın sınırlarını kendi sınırları gibi algılar.

Bilardo oynarken bir ıstakaya dönüşür. Veya bir bilgisayar oyunu oynarken ekrandaki karakterle özdeşleşir. Veya bir film seyrederken sahnedeki karakterlerden biri olur film boyunca.

Bu özdeşleşme bilinçsizce olur. Ama özdeşleşmeden kurtulmak bilinçli çaba gerektirir.

Gözlemlemek sizi gözlemlediğiniz şeyden 'soyar'. Birşey gözlemleyebiliyorsanız, ona 'dıştan' bakabiliyorsunuz demektir. O halde nasıl o olabilirsiniz?

Peki ben'in beden olmadığını anladıktan sonra, şu soruyu sorabilirim? Ben enerji miyim?

Madem maddesel olan beden değilim, belki de o beden üzerinde gezinen/akan bir enerjiyim. Ona canlılık veren enerjiyim.

Ancak enerjimizin az veya çok olduğu zamanlara bakarsak bundan bağımsız, 'kendindeki' enerjiyi gözleyen bir 'ben'in varlığı ortaya çıkar.

Kendinizi güçlü ya da zayıf hissederken 'ben' hep oradadır. Ve değişen enerjinizi gözlemleyebildiğinize göre 'ben' enerji de olamaz.

Daha sonra sıra zihine gelir. Madem madde ve enerji değilim, o halde zihnin kendisi olabilir miyim? Bir düşünce, bir duygu olabilir miyim?

Ancak sessiz bir şekilde oturursanız, zihninizden geçip giden düşünceleri ve bunların yarattığı duyguları gözlemlemek mümkün olur. Zihninizi gözlemleyebilirsiniz. Öyleyse 'ben', zihin de olamam.

Zaten gözlemleyebildiğim herşey, değişmeyen bir gözlem noktasına (bir sabit referansa) ihtiyaç duymaktadır.

Eğer 'ben' gözlemlenen şeyden ayrı olmasaydı, bu sabit referans varolmazdı. Gözlemlenen herşey görecedir, bu görecelik de 'ben'e göredir.

'Ben' sabit yerinde durmalı ki, şeyler de gözlenebilmeye devam edebilsin.

İşte bu bir 'şey' olmayan şey (yani ben) diğer tüm şeylerin kılığına bürünerek karşımıza çıkabiliyor gibi. Tüm elbiseleriyle. Bir 'şey' olmadığı halde bir 'şey'miş gibi şeylerle özdeşleşiyor, onlar oluyor. Hiçbir'şey' değil ama her'şey' ve herhangibir'şey'.

Not: Yazıdaki 'şey' terimi isim bulmakta zorlandığımız belli bir şeyin yerine geçen 'şey' değildir. Herşeyin yerine geçebilen, tüm şeyler kümesini (madde/enerji/olay/olgu/durum/duygu/düşünce vs) kapsayan, dolayısıyla bunlardan belli biri olamayan bir 'şey'dir. Yani yerine konabilecek başka bir 'şey' yoktur.

Alıntıdır.----------
Arkadaşlar,herkes bu soruyu kendine bir sorsa nasıl yanıtlar,nasıl fikirler çıkar çok merak ediyorum. Cidden,her birimizin sahip olduğu bu 'ben' nedir ?
Bu soruyu kendime sorduğumda ilk olasılık olarak aklıma şu geliyor:''kişilik'' ...Ancak düşüncelerimin devamında kişiliğin zamana ve şartlara bağlı olarak değişebildiğini ve bedenin yaşına göre şekil alabilen yani bedenden pek de bağımsız olmayan bir kavram olduğunu görüyorum.O halde 'ben' kişilik değildir.O çok daha soyut aynı zamanda da üstün bir şey.Ruh mudur ? diye soruyorum bu sefer.Ancak ruhun kişiliği olmaz.O saf ve herkeste aynı olan özdür.O halde herkesteki 'ben' aynıdır aslında.'Bir'dir... Bu 'bir','ben' se...o halde aslında 'ben' dediğim şey,her şeydir. Ancak sadece kendi bilincimizdekileri bilebiliyoruz.Bilinçse bedene bağlı.Bu durumda farklılıkları sağlayan şey nedir ? Beden midir ? Ancak beden genel hatlarıyla herkeste aynı,iki göz,kulak,bacak vs...

Yazıyı yazan kişi bu soruya kendince bir yanıt bulmuş ama felsefe ancak biz kendi yanıtlarımızı yaratırsak bir işe yarar ve felsefe olur.Hadi kendi yanıtlarımızı yaratalım.Gerçi bu cümleleri okuyabilecek kadar kim ilgilenir yazımla bilemiyorum ama en azından bakan bir iki kişiye yarayacaksa bu da bir kazanç ve beni sevindirir pgi
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 452
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Nerdey10

Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Empty Geri: Ben Neyim/Kimim ? Ben Nedir ?

Mesaj tarafından kordiseps Çarş. 27 Mayıs - 12:38

Yaa Metatron sen yine mi buralardasın... king
Şu an o uzun yazıyı okuyabilecek sağlıklı düşünebilecek bi kafam yok...
Kafam rahatlasın buraya bi cevap yazarım.. Very Happy
kordiseps
kordiseps
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 1596
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Cesur10

Mesaj tarafından MetatroN Çarş. 27 Mayıs - 13:27

Tamam,Kordiseps. Smile
Düşüncelerini(zi) bekliyor olacağım.
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından kordiseps Cuma 29 Mayıs - 13:38

Her cümlesini okudum. güzel düşünceler ortaya çıkmış... confused
Ama BEN i benim değerlendiremem yanlış olur.
Ama değerlendirmek istersem Bence ben RUH tur..
Sen demişsin ki RUH herkeste aynı RUH tur. Öyle bişey yok.
HErkesin ruhu farklıdır. OK
kordiseps
kordiseps
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından doumeki Cuma 29 Mayıs - 13:41

hatırlarsınız keloğlan ın bi sözü vardır bu konuya değindiği :

Sen seni bil sen seni,
Sen seni bilmezsen eğer
Patlatırlar enseni......
Very Happy
doumeki
doumeki
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 532
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Uykum210

http:// www.myspace.com/snokdros

Mesaj tarafından MetatroN Cuma 29 Mayıs - 21:01

kordiseps demiş ki:

Hmm, benim düşüncemse şöyle:
İlk olarak bir yaratıcının varolduğunu düşünüyorum.Ve bu yaratıcı güce tanrı demek açıklayıcı olur.Bence herkesin ruhu aynıdır, çünkü 'tek' tanrıdan gelmiştir ve bu durumda herkeste ruh aynı ruhtur ve elbetteki tanrının içimizdeki parçasıdır,aynı zamanda da bize aittir.Ancak biz sadece ruhtan oluşmuyoruz.İnsanı farklı yapansa oluşumundaki bu diğer kavramlar.Bu kavramlar zihin ve bedendir.Bedenin de 'ben' de bir farklılığı olamıyor ancak zihin bence bu farklılığı sağlayan parçamız.Ve elbetteki değişik zihinlerin değişik seçimleri oluyor ve bu da farklılıkları yaratıyor.''Herkesin ruhu farklıdır'' teorin de bu düşünceyle çürütülmüş oluyor
Sadece bunu belirtmek istedim.
Aklıma gelmişken, farklı açıdan bakan arkadaşlar da olabilir.Ateist bir kişinin açısından bakarsak,ona göre tanrı yoktur.Bu durumda 'ben' kavramını nasıl açıklayacak ? Çünkü ruha da inanmıyor olur bu durumda.Bu kişi de 'ben' e -bilinç- diyebilir örneğin.Aslında katılım çok olsa bunun tartışılmaya ve fikir alışverişi yapılmaya uygun bir konu olduğunu düşünüyorum.Ancak anime odaklı siteyiz Very Happy Yine de felsefe her yerde aynı felsefe ...

'
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından doumeki Ptsi 1 Haz. - 18:59

MetatroN demiş ki:

İlk olarak bir yaratıcının varolduğunu düşünüyorum.Ve bu yaratıcı güce tanrı demek açıklayıcı olur.Bence herkesin ruhu aynıdır, çünkü 'tek' tanrıdan gelmiştir ve bu durumda herkeste ruh aynı ruhtur ve elbetteki tanrının içimizdeki parçasıdır,aynı zamanda da bize aittir.Ancak biz sadece ruhtan oluşmuyoruz.İnsanı farklı yapansa oluşumundaki bu diğer kavramlar.Bu kavramlar zihin ve bedendir.Bedenin de 'ben' de bir farklılığı olamıyor ancak zihin bence bu farklılığı sağlayan parçamız.Ve elbetteki değişik zihinlerin değişik seçimleri oluyor ve bu da farklılıkları yaratıyor.''Herkesin ruhu farklıdır'' teorin de bu düşünceyle çürütülmüş oluyor

'

bir insan bile birçok ürün ortaya koyabiliyorsa,senin tanrı benim Allah dediğim nasıl olur da farklı ruhlar yaratamaz?
ve içimizde tanrının parçaları yoktur...
yani tanrı sana ruh yaratabilnek için kendinden bişey mi vermek zorunda?eksilmek mi zorunda?...bu yanlış....
evet biz sadece ruhtan oluşmuyoruz bedenimizde var fakat şunu da atlamışsın....zihin sadece bu ruhun bir parçası....
yani bence yukarda hiçbişey çürümemiş.....
doumeki
doumeki
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından kordiseps Ptsi 1 Haz. - 19:00

MetatroN demiş ki:
kordiseps demiş ki:

Aklıma gelmişken, farklı açıdan bakan arkadaşlar da olabilir.Ateist bir kişinin açısından bakarsak,ona göre tanrı yoktur.Bu durumda 'ben' kavramını nasıl açıklayacak ? Çünkü ruha da inanmıyor olur bu durumda.Bu kişi de 'ben' e -bilinç- diyebilir örneğin.Aslında katılım çok olsa bunun tartışılmaya ve fikir alışverişi yapılmaya uygun bir konu olduğunu düşünüyorum.Ancak anime odaklı siteyiz Very Happy Yine de felsefe her yerde aynı felsefe ...

'

Tamam herkes tek tanrıdan gelmiştir,ama herkesin ruhu neden aynı olsun ki!Direk ruh aynı ruhtur deyip kestirip atmışsın!
Sen tanrınını ruhunu 3 e 5 e bölüp insanlara dağıttığını mı sanıosun ki aynı diyosun! Bunu sen bilemezsin de zaten...

Bence zihin bu farlılığı yaratıyor demişsin...Herkesin ruhu farklıdır teorin de böylece çürümüş oluyor demişsin..
O teorimin çürümesi için senin bunu çürütebilecek bi dayanağının olması gerekir. Ki çürüsün!
kordiseps
kordiseps
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından MetatroN Ptsi 1 Haz. - 22:15

Sanırım teori çürütmek sözümü kötü niyetle kullandığımı düşünmüşsünüz.Hayır.Kesinlikle fikirlerinizi belirttiğiniz için sizi incitecek kelimeler kullanmam.En azından niyetim o yönde değildi.Yani bu böyle bir deyimdir.Tarihte bir sürü teori ortaya atılır ve bunlar bireyseldir.Bu nedenle sizin teoriniz bana göre çürütülmüştür ve benim teorim de size göre görüyorum ki çürütülmüş.Ama bu hiçbirimiz için evrensel bir kabul ve değer taşımaz değil mi ? Ben bağnaz ve karşımdakine saygısızlık ve zorbalık yaparak fikrimle baskı kurmaya çalışacak biri değilim,sadece kendi fikrimi söyledim ve felsefeyi eğlenceli hale getiren bir karşıt teoriden bahsettim ve siz de bana karşıt bir teoriden bahsettiniz.Sonuç olarak fikirler ileri sürüldü ve çeşitlilik sağlandı değil mi? Amacım buydu sadece.Tekrar söylüyorum,incitmek istememiştim...
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından MetatroN Ptsi 1 Haz. - 22:26

doumeki demiş ki:
MetatroN demiş ki:

'

bir insan bile birçok ürün ortaya koyabiliyorsa,senin tanrı benim Allah dediğim nasıl olur da farklı ruhlar yaratamaz?
ve içimizde tanrının parçaları yoktur...
yani tanrı sana ruh yaratabilnek için kendinden bişey mi vermek zorunda?eksilmek mi zorunda?...bu yanlış....
evet biz sadece ruhtan oluşmuyoruz bedenimizde var fakat şunu da atlamışsın....zihin sadece bu ruhun bir parçası....
yani bence yukarda hiçbişey çürümemiş.....

Doumeki,Tanrı içimize kendinden ruh koyduğu zaman eksilmiş olmaz.Maddesi olduğunu düşünmüyorum ruh denen niceliğin.
Kordiseps,ben bu konularda bilge ya da belli bir düşünce sistemine göre profesyonelleşmiş biri değilim.Kendi fikrimi belirttim.Sadece çürütmek kelimesini kullandığım için ve bu nedenle de amacım yanlış anlaşıldığı için de olsa böyle sert tepkiler beklemezdim...Sohbet bölümünde zaman geçiren bir üye olsaydım ve siz de beni birazcık tanısaydınız,niyetimin aşağılayıcı yönde olmadığını bilirdiniz.
Neyse,umarım kendimi anlatabilmişimdir.

En son MetatroN tarafından Ptsi 1 Haz. - 22:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından SheaN Ptsi 1 Haz. - 22:30

Aslına bakarsan ben tanrının ne ruhsal nede varlıksal olmadığına inanıyorum.Çünkü zen dinine daha çok inanç gösteriyorum.Zen dini yunus emreyle aynı inanç tarzına sahiptir.Dünyadaki her bir varlık ve cisim tanrının bir yansımasıdır.Buda tanrıyı ne varlıksal nede ruhsal yapar yani biz yapar =)
SheaN
SheaN
Hiraishin Manga
Hiraishin Manga

Erkek Mesaj Sayısı : 888
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Tembel10

Mesaj tarafından MetatroN Ptsi 1 Haz. - 22:34

Tanrı...ve sadece tahminlerden ibaret varlığı ve yokluğu...Artık burada ne fikir belirtmek ne de felsefe...Gerçekten eğer böyle olacaksa,eğer tartışma ortamı olacaksa,ne güzelliği kalıyor felsefenin de hayatın da.
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından SheaN Ptsi 1 Haz. - 22:38

Felsefe bir kişinin bilgisi ile görülmemeli herkes fikrini ortaya koymalıki yeni birşeyler yetişsin...
SheaN
SheaN
Hiraishin Manga
Hiraishin Manga

Erkek Mesaj Sayısı : 888
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Tembel10

Mesaj tarafından doumeki Salı 2 Haz. - 2:24

ben felsefeden anlayan biri değilim...okudum,yorumumu yaptım..yorumlar geldi onlara yorumumu yaptım ve bana göre doğruları söyledim...ve bu süre zarfında felsefeye merakım arttı aslında.
fakat hala bişiler eksik...
metatron,karşıt düşünceler die bişiyden bahsederken şöyşe demiştin yanlış hatrlamıorsam(yukarı bakmaya üşeniorm şuan) bi düşünce sunulur ona karşıtlar sunulur ona göre çürütülür,dieri başka bişi der onu çürütür.peki felsefede kimin haklı olduğu nerden bulunur,madem herkesin doğrusu kendi dediğiyse...
yoksa şu mu ortaya çıkar.felsefede aslında doğru yok mudur????
doumeki
doumeki
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından MetatroN Cuma 5 Haz. - 14:19

Doumeki, en iyisi öznel felsefeye nesnel bir yanıtlamada bulunayım.

- Felsefenin açıklamalarında "kesinlik" ya da "bitmişlik" yoktur.

- Felsefede filozofun kişiliği ve geçmiş yaşantısı önemli rol oynar.
- Kapsamlı ve bütüncül bir bilgidir.
- Genel geçer değildir; kendini daima yenileyebilir.
- Felsefe bilgisinin bilimlerdeki gibi öğrenilecek doğruları yoktur.
- Felsefi izahlar subjektif (öznel) bir özellik taşır.
OK
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından KaranlıK Cuma 5 Haz. - 14:56

Felsefe dibi delik testi gibidir, arkadaş suyu koyarsın sonra bakarsınki içi boş sonra toplaşırsın üç, beş kişi ve birsürü kafa patlatırsın biri der bugün güneşliydi buhar olmuştur su, diğeri der kedi dökmüştür öyle gitmiştir su yani suyun nereye gittiğini felsefe çözmez sadece anlamına kendince biraz daha yaklaşırsın o kadar... (Ben biraz böyle değerlendiriyorum felsefeyi tabi tartışmaya açıktır!) Wink
KaranlıK
KaranlıK
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 430
Ruh Hali : Ben Neyim/Kimim ?  Ben Nedir ? Bulutl10

- Similar topics