AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz?

+12
Squaw
riflem@n
SPAWN-TheUndead
Borastus
TheMarauder
Hitokiri
Voodoo_Baby
Unde®minE
Exile Falcon
Akuma_Blade
sera myu
Skullchukka
16 posters

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Yaklaşık 400 saat sürecek olan bir Visual Novel'i Türkçe olarak, ancak Türkçe karakterlerden yoksun bir halde okur muydunuz?

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Vote_lcap89%Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Vote_rcap 89% 
[ 24 ]
Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Vote_lcap11%Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Vote_rcap 11% 
[ 3 ]

Toplam Oylar : 27

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Empty Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz?

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 11:51

Ek: Ankette oy kullananlar nedenlerini ve önerilerini mesaj yazıp bildirirlerse sevinirim.
İyi günler. Öncelikle bu başlığı nerede açacağımı bilemedim, çünkü benim bahsedeceğim Visual Novel (Görsel Roman) ne bir oyun, ne bir anime, ne de bir manga.

Öncelikle Visual Novel nedir?
Visual Novel, kelime karşılığı olarak Görsel Roman'dır. Bir kitap okuduğunuzu düşünün; ancak kitaptan farklı olarak karakterler, mekanlar çizilmiş durumda. Bir kitapta "Akira sinirle gözlerini kapadı ve ağzından şu cümleleri çıkardı: 'Asla yenemeyeceksin beni!' " cümlesi varken, bir visual novel'da Akira'nın gözlerini sinirle kapamış bir resmi belirir ve "Asla yenemeyeceksin beni!" cümlesini görürsünüz.
Visual novel'da aynı zamanda müzikler de mevcuttur. Save / load özelliği de bulunan Visual novel'in en güzel yanlarından biri, kitap okumayı sevmeyen bir bireyi kitaplara alıştırmasıdır.
Etkileşimlidir, yazıları siz okudukça farenizle ilerletirsiniz. Kimi visual novel'larda seçenekler okuyucuya bırakılır. (Kısaca bir .exe dosyasıdır. ) Bilgisyarda çalışır, cd'yi satın alırsınız.
Ek: Sanırım VN'nin ne olduğunu tam anlatamadım. ^^ Youtube linki
Çok küçük bir spoiler içerir. Ama genel olarak nedir ne değildir konusunu açığa kavuşturuyor.

Niçin Visual Novel?
Dediğim gibi, kitap okumaktan aciz bir nesil yetiştiriyoruz. Bunu tartışma yeri burası değil ancak kitap okumanın çeşitli kazançlarından yoksun yetişen birey, kültürel açıdan eksik kabul edilir.
Çevremde pek çok kişi var, kitap okumayı sevmeyen. Bir türlü alışamamış, sıkılıyor, dikkati dağılıyor.

İşte bu noktada visual novel devreye girer. Bireyi aktif olarak okumaya itmesinin yanı sıra, içindeki anime-manga havası ile birlikte son derece eğlenceli ve (kaliteli olanlarında) kültürel açıdan besleyici olması, Visual Noveller'in en büyük artısıdır.

Süpermiş! Okumak isterdim, nasıl bir şey ki bu? Ekran görüntüsü falan var mı gösterebileceğin?

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Visualnovelturkce

"Yalnız burada Türkçe karakterler 'Boyle gozukuyor.' ?"
Ve evet, ülkemizde niçin Türkçe Visual Novel'ın neredeyse hiç olmadığının cevabı da bu. Çok fazla teknik detaya girmeden anlatmaya çalışayım.
Visual Novel çevirileri (Japonca > İngilizce) ONscripter denen bir program sayesinde oluyor. ONscripter programları arasında VN'lerdeki bütün yazıları text dosyasına döken bir mini programcık var. Aynı şekilde, text dosyasını da data'ya dönüştüren program var.
ONscripter, yalnızca 1 bitlik ANSI karakterlerini okumak için tasarlanmış. (Latin alfabesinde bulunan harfler) Türkçedeki küçük I, Ş, Ü, Ğ, Ç büyük İ gibi harfler ise UFT-8 kodlamasındaki 2, 3 ve 4 bitlik karakterlerdir. Bir ANSI ile yazılmış text dosyasına bu karakterleri koyarsanız, Universal ya da UTF-8 olarak kaydetmenizi isteyecektir; ve ONscripter bu text dosyalarını okuyamıyor.

Bu sorundan Ruslar, Macarlar, Taylandlılar vs. yani alfabesinde değişik harfleri olanlar (é, ô, ã vs.) zamanında çok yakınmışlar ve ortaya PONscripter çıkmış.
PONscripter bütün karakter kodlamalarını okuyabilen, ONscripter'dan geliştirilmiş başka bir program. Ancak PON'un sorunu ise piyasadaki Visual Novel'lerin yalnızca %25'ine uyumlu olması.

Bir başka deyişle; A Visual Novel'ini tamamen Türkçe karakterlerle okuyup okumamak, PON'un o A VN'si ile uyumlu olup olmadığına bakıyor.

Üstteki VN "Umineko No Naku Koro ni". Proje olarak ileride hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu noktada size sormak istedik;

Yaklaşık 400 saat sürecek olan bir Visual Novel'i Türkçe olarak, ancak Türkçe karakterlerden yoksun bir halde okur muydunuz?

En son Skullchukka tarafından Ptsi 1 Haz. - 13:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Uykum210

http://www.furude.com

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Empty Geri: Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz?

Mesaj tarafından sera myu C.tesi 30 Mayıs - 11:55

sanırım chocobo manganın çevirdiği hayao miyazakiye ait olan
shuna no tabi bu türe örnek oluyor
http://chocobomanga.blogspot.com/2008/11/shuna-no-tabi.html
burdada linki var ancak ben mangayı tercih ederim Very Happy
sera myu
sera myu
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 2456
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Dagini10

Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Empty Geri: Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz?

Mesaj tarafından Akuma_Blade C.tesi 30 Mayıs - 12:09

Lolicon türü olmayan her tür visual novel'i edinmek isterdim ama maalesef göremedim henüz o tür birşeyler Very Happy
Akuma_Blade
Akuma_Blade
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 397

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 12:28

Amacımız İngilizce'si yeterli olmayan anime hayranlarına tamamiyle yeni bir kapı açmak. Visual Novel tecrübesi çok az şeyle kıyaslanabilir.
Visual Novel'larda yazar anlatmak istediği bütün detayları zaman kısıtlaması olmadan verebilir, içindeki karakter ve müziklerle de okuyucuyu kendine daima bağlı tutar.

Ancak bunda sizin desteğinize ve önerilerinize ihtiyacımız var. Asıl soru hala benliğini koruyor;
"Yaklaşık 400 saat sürecek olan bir Visual Novel'i Türkçe olarak, ancak Türkçe karakterlerden yoksun bir halde okur muydunuz?"
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından sera myu C.tesi 30 Mayıs - 12:36

ben okurum sanırım animeside çıkacak bu yıl Very Happy
sera myu
sera myu
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 2456
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Dagini10

Mesaj tarafından Exile Falcon C.tesi 30 Mayıs - 12:38

sera myu demiş ki:sanırım chocobo manganın çevirdiği hayao miyazakiye ait olan
shuna no tabi bu türe örnek oluyor
http://chocobomanga.blogspot.com/2008/11/shuna-no-tabi.html
burdada linki var ancak ben mangayı tercih ederim Very Happy

Değil. Biz henüz hiçbir Visual Novel işine el atmadık. Hatta henüz hiçbir Türk, Visual Novel işine el atmadı.Visual Novel çevirmek zor iştir.Çok çaba ister.Kitap çevirmekten farksızdır çünkü. Ki Egemen abinin dediği gibi 400 saatte bittiğini düşünürsek çook uzun bir çalışma gerektirecek
Exile Falcon
Exile Falcon
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 1543
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Images12

http://www.chocobofansub.blogspot.com

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 12:46

Düşünceleriniz için teşekkürler.
Evet, 400 saat kimisine göre 200 kimisine göre 500 olabilir. Ancak gerçekten uzun. Yüzüklerin efendisi üçlemesi (Kitap) onun yanında kısa kalıyor diyeyim.

Visual Novel çevirmek bambaşka bir dünyadır. Anime çeviriyorum ve orada yaptığım şey bendeki İngilizce altyazıyı Türkçe'ye uyarlamak, o kadar.

Visual Novel bir projedir. Elinizde tereyağı gibi pürüssüz bir orjinal metin yoktur, sağında solunda milyar tane kod vardır her satırın, ve bir kodun başındaki ' imlesini silerseniz projeniz asla açılmaz.
Yalnızca episode 1'in demosu word'de 125.000 sayfa tutuyor. O 600.000+ kelimenin yarısı kod. Şu an 4 episode var. Arasında bir satırı kaçırmak saatler hatta günler sürecek bir kontrol anlamına gelebilir. O yüzden kimsenin henüz el atmamış olması son derece mantıklıdır. ^^
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından Unde®minE C.tesi 30 Mayıs - 18:19

Okumaz mıyım yahu, hele söz konusu Umineko'ysa iki kere okurum Razz Bu sayede Umineko sevgisini daha iyi bi aşılarız kendimize.. Sonuna kadar evet ama gerçekten zor bir olay, eğer gerçekleşecekse kolay gelsin diyorum Smile
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Nerdey10

Mesaj tarafından Voodoo_Baby C.tesi 30 Mayıs - 19:44

Ben japonca visual novel bile indiren bi insan olduğum için türkçesini kesinlikle isterdim Very Happy Hazırlayan herkese şimdiden kolay gelsin OK
Voodoo_Baby
Voodoo_Baby
Aluminia Fansub
Aluminia Fansub

Kadın Mesaj Sayısı : 461
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Kustah10

Mesaj tarafından Hitokiri C.tesi 30 Mayıs - 20:00

Şuan tek problem TR karakter sorunu !
Hitokiri
Hitokiri
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 762
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Kimses10

http://www.turkfansub.com

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 20:04

Ponscripter / onscripter / scripter bulmadığımız sürece hallolmayacak bir problem o da. Çok çabaladım, olmadı ne yazık ki..
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından TheMarauder C.tesi 30 Mayıs - 20:07

Okurum! Havada karada okurum!
TheMarauder

Mesaj tarafından Borastus C.tesi 30 Mayıs - 20:24

Şimdiye kadar 10 tane falan visual novel bitirmiş biri olarak bende birşey şey söyleyebilirim herhalde.
Eksi sözlükte visual novel diye baslık var tam anlaşılmamış yerleri ordan da bakabilirsiniz.
Visual novel gerçekten ayrı bir tecrübe. Genelde cinsel içerikli hikayeler olarak görülüyor ama aslında öyle değil. Gerçekten bu tarz oldukça fazla hikaye var ama vndb.net ten bakılırsa ilk 20 deki VN lerin tamamen ciddi hikayelerden oluştuğu görülebilir. Ama şu da var ki çok ciddi hikayelere bile birkaç "sahne" koyuyorlar ki Tsukihime veya Fate Stay Night ta bunların arasında.
Visual novel çevirmek ne yazıkki uzun bir iş, hatta bazı projeler yıllar sürebiliyor (bkz. School Days, Chaos; Head)
Chaos Head Noah ile ilgili çeviri detaylarına burdan bakılabilir
http://www.tsukuru.info/tlwiki/index.php?title=Chaos;Head_Noah

birde uzun VNler 30-50 saat arasında sayılırken 400 saatlik visual novel nasıl oluyor merak ettim, ismi ne acaba bu hikayenin.
Borastus
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 64

Mesaj tarafından Unde®minE C.tesi 30 Mayıs - 21:35

Adı Umineko No Naku Koro Ni Smile
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Nerdey10

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 22:00

Ben episode 1'i yaklaşık 70 saatte bitirdim diye biliyorum, zaman tutmadım ama 1.5 hafta günde 6-7 saatte bitti; ki ben hızlı okurum.
Şu an 4 episode var. Her episode'un sonunda ayrıca açılan gizli bölümler var. (Şu an episode 2'nin ortalarındayım) Episode 4'ün 1'in iki katı olduğunu Animesuki sayfalarında okumuştum. Ortalama hızda okuyan bir kişi için yaklaşık sayının bu olduğu kanaatine vardım.

Gelip de "200 saatte bitirdim!" Demeyin sonra ^^

Evet, bunun ne denli büyük bir proje olduğunun farkındayız, ve yalnızca iki kişiyiz. Ancak peşimizden kovalayan yok, yavaş yavaş, kalitesinden emin olarak yapmayı düşünüyoruz. Şu an için henüz kurulum aşamasındayız, elimizde scriptler var. ^^
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından SPAWN-TheUndead C.tesi 30 Mayıs - 22:15

Zamanında ilk Chaos Head'e başlarken borastus ile bunu konuşmuştum. Bende yapmayı planlıyordum hem animesi hemde Vn'sini...Lakin bahsettiğin gibi bir ton uğraşısı mevcut. Bu yüzden caydmak zorunda kalmıştık bizde. Gerçekten farklı bir şey herkes denemeli diye düşünüyorum. Umarım başarırsınız arkadaşlar Wink
SPAWN-TheUndead
SPAWN-TheUndead
Meiji Fansub
Meiji Fansub

Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Karizm10

Mesaj tarafından riflem@n C.tesi 30 Mayıs - 22:20

Skullchukka demiş ki:Ben episode 1'i yaklaşık 70 saatte bitirdim diye biliyorum, zaman tutmadım ama 1.5 hafta günde 6-7 saatte bitti; ki ben hızlı okurum.
Şu an 4 episode var. Her episode'un sonunda ayrıca açılan gizli bölümler var. (Şu an episode 2'nin ortalarındayım) Episode 4'ün 1'in iki katı olduğunu Animesuki sayfalarında okumuştum. Ortalama hızda okuyan bir kişi için yaklaşık sayının bu olduğu kanaatine vardım.

Gelip de "200 saatte bitirdim!" Demeyin sonra ^^

Evet, bunun ne denli büyük bir proje olduğunun farkındayız, ve yalnızca iki kişiyiz. Ancak peşimizden kovalayan yok, yavaş yavaş, kalitesinden emin olarak yapmayı düşünüyoruz. Şu an için henüz kurulum aşamasındayız, elimizde scriptler var. ^^

üye olalı ne kadar oldu hızlı girdin skull harikasın thump
riflem@n
riflem@n
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 191
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Idaree11

Mesaj tarafından Borastus C.tesi 30 Mayıs - 22:26

evet ismi yazıyormuş ben görmemişim
http://vndb.org/v24

her bir episode ayrı olarak olarak çıkmış herhalde çünkü yayın tarihleri de ayrı ayrı. tek bir VN baya bir uzun olduğundan bu kadarı gerçekten bayaaa bir uzunluk oluyor galiba.

birde bir ara gaza gelip chaos head in ilk bölümünün (toplamda 10 chapter) yarısından daha az bir bölümünü çevirmiştim tabi düz yazı olarak ehe.
http://anime-zetsubou.blogspot.com/2008/12/chaos-head-game-ch1.html

aslında iyi bir proje ama gerçekten istekli insanlarla çalışmak gerekiyor. çünkü takip ettiğim kadarı ile oyunun büyük bir kısmını bitirmeden herhangi bir "çıktı" alınamıyor bu yüzden epey bir proje baya bir duraklama döneminden geçiyor ayrılmalardan dolayı.

başka bir zorlukta grafikler, çünkü resimlerde de japonca yazılar var ve onlarında çevrilmesi gerekiyor (hatta chaos head te hikayenin baya bir kısmı bir chat penceresinde ilerliyordu ve bunların hepsi jpeg dosyası idi.)

umut kırmak için söylemiyorum bunları zorluklar bilinirse ilerde karşılaşınca daha büyük sorunlar rahatmadan bir çaresi bulunabilsin.

elden geldiğinde yardım ederim şimdiden başarılar.
Borastus
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 64

Mesaj tarafından Skullchukka C.tesi 30 Mayıs - 22:38

Teşekkürler arkadaşlar. ^^
Önümdeki engellerin hepsinin farkındayım, nsaout kullanarak resimleri, nsdec kullanarak kodları çıkardım. Geri nasıl koyacağımı da biliyorum. ^^
Kodlar ile bir oynama ne yazık ki yapamayacağım, çünkü ben bir tercümanım, scripter değil - ne yazık ki bana yardım eden arkadaşım Lady de değil.
Kodlar ile oynama yapmadan, ve Türkçe karakter kullanmadan satır aralarındaki bölümleri çevirdiğim zaman proje açılıyor, şu an 25 sayfa kadar bir kısmını denemek için çevirdim. Türkçe bir tane karakter kullandığımda VN açılmıyor.

Elbette çok uzun süreli bir proje olacak. Başlangıç noktası olarak Episode 1'in demosunu düşünüyoruz. Bunun nedeni resmi sitesinden demo'yu indirebilmeniz. Demo'nun episode 1'den farkı yalnızca sonundaki "bonus" bölümlerinin olmaması. Yani demo dediğim zaman en az bir 50+ saatlik Umineko macerası sizleri (bizleri) bekliyor.

---

Sizler de biliyorsunuz, hiç bir fansub / proje grubu bunları para için yapmıyor. Amacım(ız) Türkçe konuşan anime dünyasına katkıda bulunmak. Bize yapılan desteklerin hepsi moral olarak yansıyor, bu da daha düzenli ve kaliteli çalışmamız için bir sebep oluyor. Şimdiye kadar yalnızca Higurashi sezon 2'yi çevirdim, ancak insanlardan aldığım olumlu tepkiler her şeyden daha önemli benim için. ^^
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından Hitokiri C.tesi 30 Mayıs - 23:00

Sen o çıkardığın kodları bana atsana bir inceleyeyim Egemen...

En son Exile Falcon tarafından C.tesi 30 Mayıs - 23:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : Yoğun istek üzerine :D)
Hitokiri
Hitokiri
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 762
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Kimses10

http://www.turkfansub.com

Mesaj tarafından Squaw C.tesi 30 Mayıs - 23:13

Yazılanları okuduktan sonra ve de konu ile ilgili verilen bilgiler doğrultusunda okuyup denemek isterim diye düşünüyorum açıkçası daha önce bu tarz bir şey okumamış olarak...

Visual Novel olayında bulunacaksınız anladığım kadarıyla anladığım kadarıyla da zorlu bir iş ama zevk alacağınız bir iş olduğu kanısına vardım yazdıklarınızdan umarım dilediğiniz güzellikte gelişir...

Ben açıkçası okumak isterim Visual Novel...
Squaw
Squaw
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1051
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Kustah10

Mesaj tarafından Skullchukka Ptsi 1 Haz. - 10:18

Teşekkürler. ^^
Sizlerden daha fazla katılım ve fikir çıkmasını bekliyorum arkadaşlar, haydi. ^^
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

Mesaj tarafından SheaN Ptsi 1 Haz. - 10:21

Okumam mı okurum gayet güzel okurum zaten şuan acayip visual novel açlığım var =D
SheaN
SheaN
Hiraishin Manga
Hiraishin Manga

Erkek Mesaj Sayısı : 888
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Tembel10

Mesaj tarafından zhenya Ptsi 1 Haz. - 10:29

Bende okurum ,ölümüne okurum ...türkçe karakterler umrumda bile olmaz...
zhenya
zhenya
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 991
Ruh Hali : Türkçe Visual Novel Okur Muydunuz? Karisi10

Mesaj tarafından Skullchukka Ptsi 1 Haz. - 11:08

İsteriz ki Anket sorusuna hayır diyenler nedenini buraya da açıklasın. Niçin okumazsınız? Gözlerinizi mi yorar, okuma tecrübenizde negatif bir etkisi mi olur? Nedenleriyle açıklarsanız çok mutlu olurum. ^^
Skullchukka
Skullchukka
Furude Project
Furude Project

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

- Similar topics