AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!)

+6
edemirci44
özz
meyday
ademania
rcatalkaya
Kitiara
10 posters

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Empty NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!)

Mesaj tarafından Kitiara Cuma 17 Tem. - 20:34

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Sgkajt

NHK ni Youkoso!

Tür: Drama
Bölüm Sayısı: 24
Süre: 23 dakika
Yayın Tarihi: 2006 (Roman: 2002 Manga: 2004)
Orijinal Eser: Tatsuhiko Takimoto
Senaryo: Satoru Nishizono
Yönetmen: Yusuke Yamamoto

Açılış: Puzzle (Round Table-Nino)
Kapanış: Odoru Akachan Ningen (Kenji Ohtsuki- Fumihiko Kitsutaka)
Modokashii Sekai no Ue de (Yui Makino)

TANITIM

Satou Tatsuhiro, Tokyo’da tek başına yaşayan bir gençtir. Üniversitedeki ilk yılının sonunda, bir gün okula giderken etraftaki herkesin ona güldüğünü düşünmüş, bu baskıya dayanamayarak kendisini küçük apartman dairesine kapatmıştır. Bu olaydan sonra okulu bırakmış ve bir daha dışarı çıkmamıştır. Öyle ki geçimini bile sadece ailesinin gönderdiği parayla sağlamaktadır. Yani Japonya’da bilinen ismiyle bir “hikikomori” olmuştur. Bu şekilde yaklaşık 2 sene geçirir. İçinde bulunduğu bu durumdan nefret eden Satou, bunun sorumlusunu da kendince keşfetmiştir: NHK! Japonya’nın en büyük televizyon kanallarından biri olan biri olan NHK’nin açılımının “Nihon Hikikomori Kyoukai” olduğunu düşünmektedir. Satou, kendisi ve kendisi gibi olanları sonsuza kadar küçücük odalarında yaşayan bir hikikomori olmaya zorlayan bu şeytani kuruluşun planlarını bozmak için hayatını değiştirmeye ve öncelikle bir iş bulmaya karar verir. Dışarı çıkmak için yaptığı ilk denemesinde karşısına genç bir kız çıkar. Misaki ismindeki bu genç kız, Satou’nun bir hikikomori olduğunun farkındadır ve daha sonra ona bu durumdan kurtulmak için yardım etmeyi teklif eder. Sorunundan utanan Satou ise, Misaki’yi kandırmaya çalışır. Uzun zamandır tek kişilik bir dünyada yaşayan Satou’nun hayatı, sinir bozucu bir anime parçasını gün boyu son seste dinleyen yeni komşusunun ve tatlı Misaki’nin varlığıyla değişmeye başlayacaktır.

KARAKTERLER

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Kyp7d

Satou Tatsuhiro
Seiyuu:
Koizumi Yutaka

Serinin ana karakteri olan Satou, her yönden “sıradan” bir hayat geçirmiş, sıradan bir insan. Ne çok zeki bir öğrenci, ne tutkulu bir aşık, ne de bir tuhaflık abidesi. Öne çıkan hiçbir özelliği yok. Sadece serideki karakterleri değil; izleyiciyi de sürekli hayal kırıklığına uğratan, kendi deyimiyle tam bir “başarısızlık örneği”. Hiçbir zaman çevresindeki insanlarla çok fazla ilgilenmeyen Satou, zamanla kendisini toplumdan tamamen soyutlamış. Anime de onun bu durumdan kurtulmak üzere verdiği mücadele üzerine kurulu.

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) 2jd448p

Yamazaki Kaoru
Seiyuu:
Sakaguchi Daisuke

Klasik tanımlamayla bir “otaku” olan Yamazaki, Satou’nun gürültücü yan komşusu. Liseye başlamadan önce kendisine zorbalık eden iki kişinin elinden Satou sayesinde kurtulan Yamazaki, liseye başladığında senpai’sine olan minnettarlığını gösterebilmek için edebiyat kulübüne girmiş. Yıllar sonra aynı apartmanda yaşadıklarını fark etmeleri, ikilinin eski günlerin hatrına güçlerini birleştirmelerine sebep oluyor. Bir oyun yapımcısı olabilmek için girdiği üniversitede öğrendikleri bu konuda en büyük kozları. Yamazaki dışardan bakıldığında son derece çekingen biri olarak görülürken, yeri geldiğinde son derece dominant bir karakter oluyor.

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) 34q8uhv

Nakahara Misaki
Seiyuu:
Makino Yui

Misaki-chan, Satou’ya hikikomori olmaktan kurtulması için yardımcı olmaya kararlı. Hatta yardımlarını bu konuyla sınırlı tutmayacak, Satou’nun iyilik meleği olacak kadar ileri giden bir karakter. Davranışlarından dış dünya ve insanlar hakkında pek de fazla bilgisi olmadığını kolaylıkla fark edebiliyoruz.

Spoiler:

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Fc73fp

Kashiwa Hitomi
Seiyuu:
Kobayashi Sanae

Satou’nun lisedeki senpai’si ve muhtemelen ilk aşkı. Onu edebiyat kulübüne dahil eden kişi de Hitomi. Deyim yerindeyse aklını “komplo teorileri”yle bozmuş. Yıllar sonra tekrar Satou’nun karşısına çıktığında, lisedekinden çok daha bunalımlı bir duruma düştüğünü görüyoruz. Buna rağmen, Satou’nun dünyada en çok saygı duyduğu, hiç düşünmeden peşinden gittiği kişi aynı zamanda.

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) 2dt27p5

Kobayashi Megumi
Seiyuu: Hayamizu Risa

Satou’nun lisedeki sınıfının başkanı. Lise hayatı boyunca kuralcılığıyla ön plana çıksa da Satou’dan duyduğu bazı sözler onu bambaşka biri olmaya yönlendiriyor. Megumi, tıpkı Satou gibi bir hikikomori olan erkek kardeşine bakmaya ve masraflarını bir şekilde karşılamaya çalışıyor.

YORUM

NHK ni Youkoso’yu hemen hemen her anime sitesinde “komedi” sınıfına dahil ettiklerini görebilirsiniz. Bense tanıtımda özellikle bu durumdan kaçındım. Daha önce bir başka yorumumda da söylemiştim, bu seri kesinlikle komedi değil. Başlardaki 5-6 bölümlük komik sahneler böyle bir etiket için kesinlikle yeterli değil. Zira dramayı da geçtim, trajedi bile sık sık karşımıza çıkıyor.

Yukarıda Satou için “izleyiciyi de sürekli hayal kırıklığına uğratan” ifadesini kullandım. Bu öylesine yazdığım bir ifade değil, özellikle seçtiğim bir ifade. Çünkü karşımızdaki sıradan bir seri değil. Artık o kadar çok anime izledik ki yeni bir seriye başladığımızda ilerde olabilecekleri şöyle böyle tahmin edebiliyoruz ya da kendi çapımızda teori üretebiliyoruz. Her ne kadar bizim toplumumuzda da yavaş yavaş hikikomori’ler türese de, millet olarak bu soruna çok yabancıyız. Benim size tavsiyem, NHK ni Youkoso’u izleyecekseniz bir animeden ziyade bir uyuşturucu bağımlısının biyografısini izliyormuş gibi olacağınızı düşünün. Bu sayede hikayeye daha kolay uyum sağlarsınız. Çünkü size ümit ettiklerinizi sunmayacak NHK ni Youkoso!

Ben NHK ni Youkoso’ya bir arkadaşımın övgü dolu sözlerinden sonra başlamaya karar verdim. Beni bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim doğrusu. Seride toplumun kanayan yaralarına değiniliyor sürekli. Uzun bir süredir Japonya’nın en büyük problemlerinden olan “hikikomori” ve Higashi no Eden’ı izleyenlerin sık sık karşısına çıkan “NEET (not in employment education or training)” kavramları animenin odak noktası. Kalabalık içinde yapayalnız kalan insanlar sadece Japonya’da değil oysa. Teknolojinin hayatımızdaki yeri arttıkça insan ilişkileri zayıflıyor. Bu yüzden Satou’lar çoğalıyor. Hatta bundan öte, hepimiz bir Satou olma yolunda ilerliyoruz. Anime izlemenin üstümdeki en kötü etkilerinden biri, bir karakterle ortak bir noktamı fark ettiğimde kendimi onunla özdeşleştirmemdir. Ne yazık ki Satou’yla ortak noktalarımın olduğunu fark edişim, benim için seriyi daha da üzüntülü bir bakış açısıyla izlemeye sebep oldu. Kimilerinin müzik zevkine kesinlikle hitap etmeyeceğini düşündüğüm ilk kapanış parçası da melodik olarak tüm tuhaflığına rağmen, anlattıklarıyla karamsarlığımızı artıracak nitelikte.
Kitiara
Kitiara
Onursal üye

Kadın Mesaj Sayısı : 184
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Asik10

http://www.cnbce.tv/forum/default.asp

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Empty Geri: NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!)

Mesaj tarafından rcatalkaya Cuma 17 Tem. - 20:45

Tanıtım güzel olmuş.Bu serinin Türkçe altyazısı yada fansubu var mı?.Seyretmek istiyorum.
rcatalkaya
rcatalkaya
Isınan üye
Isınan üye

NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Empty Geri: NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!)

Mesaj tarafından ademania Cuma 17 Tem. - 21:01

rcatalkaya demiş ki:Tanıtım güzel olmuş.Bu serinin Türkçe altyazısı yada fansubu var mı?.Seyretmek istiyorum.
Bir tek Şahrud fansub'ın yaptığını biliyorum ben.12 bölüm çevirilmiş şimdiye kadar.
http://shahrud-fansubnhk.blogspot.com/
ademania
ademania
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 473
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Deli10

Mesaj tarafından meyday Cuma 17 Tem. - 21:04

Güzel tanıtım olmuş, teşekkürler.
Ben de serinin ortasındaydım ve özellikle vurguladığın cümle yüzünden spoiler yemişim etkisindeyim. Keşke onu vurgulamasaydın.
Aynı zamanda aynı animenin 2.tanıtımı olmuş Smile
https://animemangantr.yetkin-forum.com/anime-tantmlar-ncelemeleri-f7/welcome-to-the-nhk-t2175.htm?sid=2deb577594ff9b56b43688295b6bf253

Şahrud fansub çok da güzel bir çeviri yapıyor, yanlız biraz yavaş ilerliyor bounce
meyday
meyday
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 1201
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Centil10

Mesaj tarafından özz Cuma 17 Tem. - 21:34

eline, diline sağlık kitiara güzel bir tanıtım.
meydayın dediği gibi 2. tanıtım olmuş. ama daha önce "görüş ve önerileriniz" kısmına yazdığın gibi bir indeks çok iyi olacak sadece tanıtım yapacaklar için değil animeler hakkında bilgi edinmek isteyenler için de kullanışlı olacak.
özz
özz
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1172
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Keyifs10

Mesaj tarafından Kitiara Cuma 17 Tem. - 21:34

Bu tanıtımı istek üzerine hazırlamıştım. Daha önceden hazırlanmış var mı diye de bakmıştım ama o kadar gerideki sayfalara da gitmemiştim. Yöneticiler gerekirse silebilirler.

Vurguladığım cümleyi seride izlediklerimden ziyade Satou'nun bende uyandırdığı izlenime göre yazmıştım. Yani seri içindeki olaylardan çok Satou'nun kişisel gelişimiyle alakalı. Zaten serinin yarısına kadar gelmişsen ne demek istediğimi de anlamışsındır. Ama seri sonu hakkında hiçbir şey söylemedim.
Kitiara
Kitiara
Onursal üye

Kadın Mesaj Sayısı : 184
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Asik10

http://www.cnbce.tv/forum/default.asp

Mesaj tarafından edemirci44 Cuma 17 Tem. - 21:38

Bence Sorun yok meyday .Bu kadar çok etkileyecegini düşünüyorsanız spoiler içine bir kısmını alabiliriz.Tanıtım için teşekkürler Kitiara NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) 79189
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Defaul10

Mesaj tarafından CHOBiTS Cuma 17 Tem. - 21:47

Gerçekten güzel bir tanıtım olmuş eline sağlık Kitiara.
CHOBiTS
CHOBiTS
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 3289
Nerden : Çanakkale'de artık askerim.Mesaj atarken bunu unutmayın.
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Anlayi10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından savage garden Cuma 17 Tem. - 21:50

Tanıtımın çok hoş :3 eline sağlık :3 buldum
savage garden
savage garden
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2315
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Karizm10

http://chocobomanga.blogspot.com/

Mesaj tarafından meyday Cuma 17 Tem. - 22:12

bedifeci demiş ki:Bence Sorun yok meyday .Bu kadar çok etkileyecegini düşünüyorsanız spoiler içine bir kısmını alabiliriz.Tanıtım için teşekkürler Kitiara NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) 79189
Bence kesinlikle etkiliyor. Zaten serinin üzerine kurulu olduğu karakter ve tutumu ile alakalı izlemiş birinin vurgu yapması spoilerdir. Önemli olan karakterle ilgili beklenti taşıyarak seriyi tamamlamaktır. Benim için bu beklenti kalmadı.
Bu seri için çok hevesli olmasaydım o kadar önemde vermezdim. Güzel bir çeviri yapılıyor diye uzun süredir eng tercih etmeden bekletiyordum.
Onun dışında çok güzel bir tanıtım hazırlamış Kitiara.
meyday
meyday
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 1201
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Centil10

Mesaj tarafından edemirci44 Cuma 17 Tem. - 22:21

Meyday anladım durumunu ,muhakkak insanı etkiler.Benim dedigim iş işten geçmiş.Benim de birçok spoiler yedigim seriler var .Ama yazılanları dikkate almadan güzel yerlerini yakalayıp zevk alabiliyordum

Bu seriyi bende seyretmedim ama muhakkak seyredecegim.
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Defaul10

Mesaj tarafından rcatalkaya Cuma 17 Tem. - 22:34

Bir tek Şahrud fansub'ın yaptığını biliyorum ben.12 bölüm çevirilmiş şimdiye kadar.
[url=http://shahrud-fansubnhk.blogspot.com/[/spoiler]http://shahrud-fansubnhk.blogspot.com/

Teşekkürler. OK
rcatalkaya
rcatalkaya
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından Ozey Cuma 17 Tem. - 22:43

Tanıtım gerçekten güzel olmuş.

Pek bir şey söyleyemicem ama, mutlaka izlenmesi gereken bir seri diye düşünüyorum anime severler için. Klasik anime havasından kurtulmak istiyorsanız da değişiklik olsun diye izleyebilirsiniz. Özellikle son bölümleri beni baya etkilemişti. Anlayabileceğiniz üzere karakterlerin hepsi ayrı bir alem, ama bir yandan da animenin gerçekçiliğiyle şaşıyorsunuz. Otaku, hikikomori gibi kavramlar üzerinde durulmuş oldukça ama sırf bu değil. Geyik bir seri olarak algılanabilir ama hiç de öyle saymıyorum ben. Çok karışık bir yorum oldu ama sevdiğim bir anime olduğu için yine de bir şeyler karalamak istedim, kısacası öneriyorum.
Ozey
Ozey
Isınan üye
Isınan üye

Kadın Mesaj Sayısı : 100
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Bezgin10

https://jockerland.com/

Mesaj tarafından AkumA C.tesi 18 Tem. - 21:25

Ben bunun tanıtımını daha önce açmıştım ama,yukarıda bir arkadaşta söylemiş zaten.Neyse eğer iki tanıtıma gerek yok sanırım.her ne kadar ben daha önce açmış olsamda kendi tanıtımımı siliyorum,hem bunda karakter tanıtımları falanda var,daha ayrıntılı,daha güzel =)

Tanıtım için teşekkürler.
AkumA
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 234
Ruh Hali : NHK ni Youkoso! (Welcome to the NHK!) Idaree11