AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Worst

4 posters

Worst Empty Worst

Mesaj tarafından tanoren Perş. 13 Ağus. - 16:13

Worst

Worst Worstcover

2002 yılından beri yayınlanmakta olan aksiyon, komedi, shounen tarzında bir manga.
Mangaka: Hiroshi Takahashi
Yayıncı: Akita Shoten
Dergi: Shounen Champion Comics (en azından manganın kapak sayfalarında öyle yazıyor)

Manga Tsukishima Hana adında bir lise öğrencisinin kötü şöhretli Suzuran erkek lisesine yazılması ve kasabaya gelmesi ile başlıyor (kasabanın adını son sayılara doğru bir yerde söylüyorlar ama şimdi unuttum; ayrıca kasabadan biraz daha büyük 10-12 tane lise var). Suzuran birbirinden tehlikeli ve güçlü serserilerin doluştuğu bir lisedir ve o kadar karmaşık bir denge vardır ki kimse tüm okulu etkisi altına alıp yönetemez. İşte bu okula başlayan Hana, kendisinin okulun ilk lideri olacağını ilan eder. Buna tepkiler gecikmeyecektir, hem destek hem köstek anlamında ve Hana’nın önünde daha uzun bir yol vardır.

Hana, küçüklüğünden beri dağ evinde ninesi ile birlikte yaşamaktadır ve oturduğu yerde cep telefonu bile çekmemektedir. Japonya’yı düşündüğünüzde bu oldukça zor bir şey. Kasabaya ilk geldiğinde kalacağı yeri ararken yolu şans eseri beraber yaşayacağı insanlarla kesişir. Aslında hepsi serserilikte nam salmış adamlardır – belki Taro hariç. Beraber yaşamaya başladıklarında aralarında kavga etmeye ve kazananın lider olmasına karar verirler ama Hana farklı bir öneri sunar: Kavga edeceklerdir ama eğer kazanan kendisi olursa hepsi kardeş ve eşit olacaktır ve herkes birbirine iyi davranacaktır. Hana’yı kavga ederken görünce hepsi kabul eder Smile

Worst Worsthana

Hana her zaman iyi niyetli ve güler yüzlü biri. Aynı zamanda dost düşman herkese karşı saygılı. Hemen her şeyden duygulanıp ağlayabilir. Onun içindeki iyiliği ve doğruluğu görenler onun yanında olup, okulun tek lideri olması için destek olmaya karar verirler ve Hana-family kurulur. Tabi Hana’nın başta bundan haberi yoktur ve olunca de ismini Hana-gumi olarak değiştirir. Kasabanın serserilerinin kendilerine göre bir düsturları da var. Örneğin uyuşturucu işine girmemek, kadınları rahatsız etmemek, çocuklara iyi davranmak gibi. Bu kurallara karşı gelenleri veya uymayanları kendi içlerinde cezalandırıyorlar; çoğu zaman durumu bilen biri adamı fena dövüyor. Gerçek kötülük yapanların mutlaka küçüklüğünden kalma bir travma yaşadıklarını görüyoruz. Böylece okuyucuya aslında kimsenin kötü olmadığı, çevresel faktörler ve dış etkilerle doğru yoldan saptıklarını, ve Hana’nın kişiliği üzerinden de bu etkilerden bile insanın kendini kurtarabileceğini gösteriyorlar. Sadece Hana değil, baş belası, serseri diyeceğiniz adamlar da kötü bir badire atlatmış ve bunun üstesinden gelmiş kişiler olarak gösteriliyor. Bilmem beklide serseri olmalarının nedeni budur.

Çizimler oldukça güzel ve sade. Bol dövüşlü bir manga ve hareket hissi çok iyi verilmiş. Kareler kesin biçimde ayrılmış ve karakterleri tuhaf açılardan çizmeye kasmamışlar (hani şu Naruto/Bleach tarzı karakteri sol üst çaprazdan gösterip de kim olduğunu anlamamızı bekledikleri gibi değil). Konuşma az ama ben İngilizce tercümesinde bol sokak ağzı ve şive farkı gördüm. Tabi bol küfür içerdiğine de söylemeliyim. Birine tekme atarken, seni seviyorum diyecek hali yok tabi.

Tek sorun mangada çok fazla karakter olması. En önemlilerini aşağıda görebilirsiniz ama bunlar her ne kadar manganın başından beri tanıdığımız insanlar olsalar da, sonlara gelinceye kadar önemli lider konumda olmayacaklar. İlginç karakterlerden biri Hanaki Guriko, bütün kasabanın en güçlü adamıdır ama tek tabanca takılmayı sever. En yakın olduğu Suzuran lisesinde beraber okudukları Kurosawa Kazumitsu’dur. Zaten o da hiçbir gruba üye değildir. Bir diğeri ise baş kötü olarak ortaya çıkan Amachi Hisashi. Milleti dövdükten sonra çaresiz durumdalar iken kolları kıran falan bir adam. Onun hiç arkadaşı yok, ama sona doğru etrafına topladıkları ona karşı kendisinin gösterdiğinden daha fazla vefa gösteriyorlar. Kendisinin de dönüp doğru yolu bulmasını diliyoruz. Okurken bir yandan da not almakta fayda var, kim kimdi olayı neydi diye.

Worst Worstchar

Daha fazla bilgi için bkz:
Amerika haklarına sahip DMP firması Resmi sitesi
ANN sayfası
AnimeNFO sayfası (her ne kadar burada pek bişey yoksa da belki ileride eklenir)

Ben mangayı Delinquent-Manga grubundan okudum. Bildiğim kadarıyla şu anda çeviren tek grup.
D-M sitesi
Torrent, IRC ve ilk sayfada ddl mevcut. ddl uzun süre kalmaz yalnız.

Not: Mangakanın diğer mangası Crows'u bunun kadar sevmedim, çizimleri daha kötü geldi. Bir de Examurai Sengoku adındaki animenin karakter tasarımını da yapıyor. Orada da kılıcıyla kurşunu ortadan ikiye ayıran biri vardı. Sanırım tarzı böyle tipler yaratmak. Animenin sadece 4 bölümü çevrildi.

Over ‘n out
tanoren
tanoren
tanoren
Yeni Üye
Yeni Üye

Ruh Hali : Worst Images12

http://tanoren.spaces.live.com

Worst Empty Geri: Worst

Mesaj tarafından zhenya Perş. 13 Ağus. - 18:32

çizimler direk gokusen i andırıyordu Smile ...onedenle başladığım gibi bırakmıştım ..bi ara tekrardan dönerim heralde ...tanıtım için teşekkürler.
zhenya
zhenya
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 991
Ruh Hali : Worst Karisi10

Mesaj tarafından edemirci44 Perş. 13 Ağus. - 19:11

Tanıtım için teşekkürler.
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : Worst Defaul10

Mesaj tarafından ferman2 C.tesi 23 Ekim - 1:01

Süper seridir. Baştan sona 2 kere okudum. Dediğin gibi okuyan herkesin ilah dikkatini karakter bolluğu çekiyor. Crows a gelince,crows o kadar yaygın değil worsta göre.(Türkiyeyi katmayım işin içine crows,worst okuyan saysam 10-20 kişi çıkmaz bence)Ne hikmetse Worst ikinci seri olmasına rağmen daha çok biliniyor. Hatta ing çevirisi tamamlanmamış durumda. Ne yazık ki çeviren grupta nene hızında çeviriyor.Crowsun çizimlerini kötü bulmuşsun.Worsta göre kötü ama oda eski olmasından dolayı, çizimler gittikçe güzelleşiyor. Ayrıca Crows bana Worsttan daha çpk keyif vermiştir. Hikayenin gidişatı hiç sıkmıyor,illah bi aksiyon bi olay oluyor.Worstta bazı olaylar çok boş geldi gözüme.Rawa göz gezdirir gibi okumadan atladığım çok sayfa oldu. Son olarak "Bouya Harumichi" diyorum başka söze gerek yok:D
ferman2
ferman2