AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zaman Çarkı/The Wheel of Time

+2
spartiate
sempai
6 posters

Zaman Çarkı/The Wheel of Time Empty Zaman Çarkı/The Wheel of Time

Mesaj tarafından sempai C.tesi 10 Mayıs - 13:10

Zaman Çarkı/The Wheel of Time

Zaman Çarkı/The Wheel of Time 7124WheelofTimeLogo Zaman Çarkı/The Wheel of Time 8364usr1360963633360200722746250

"Zaman Çarkı döner, Çağlar gelip geçer, geriye efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur, onları doğuran çağ yeniden gelene kadar mitler bile unutulur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş, uzun zaman önce geçmiş bir Çağ'da bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar ne de sonlar vardır... Ama bir başlangıçtı"

Sanırım bir başka dünyanın döngüsel tarihindeki bir çağı ve iyi ile kötü arasındaki sonu gelmeyen bir savaşı anlatan Zaman Çarkı dünyasını anlamak için ilk olarak Tek Güç’ü anlamak gerekir. Çünkü Zaman Çarkı’nda aslında her şey Tek Güç’le başlar ya da Tek Güç’e dayanır.Tek Güç, evrenin merkezinde olan ve aslında Zaman Çarkı’nın devamlılığını]sağlayan güçtür. İki kısımdan meydana gelir: Saidin(gücün eril kısmıdır) ve Saidar(gücün dişi kısmıdır) . Biri olmadan bir diğeri olmaz. İkisi "Tek Güç"ü meydana getirir. Saidin gücün eril kısmıdır. Saidin ateşten bir nehir gibidir ve zapt edilmesi çok güçtür. Gücün dişi kısmını oluşturan Saidar ise Saidin'in aksine sakin, duru ve parlayan bir göl gibidir.Bir erkeğin Saidin’i kullanabilmesi için onunla savaşması yenmesi gerekir. Bir kadın ise gücü kullanmak için tamamen kendini ona bırakır ve bir olur. Gücün bu kısmına hiçbir erkek uzanamaz. Kadınlarda Saidin'e uzanamaz. Tek Gücü herkes kullanamaz. Gücü kullananlar ya doğuştan bu yetenekle doğan kişilerdir –ki bunlar ister istemez belli bir yaşa gelince mutlaka güce dokunurlar- ya da sonradan eğitimle öğrenme yeteneğine sahiptirler. Bu ikinci grup eğer eğitim görmezse kendiliğinden güce dokunamaz. Ancak her iki grup için de gücün eğitim almadan kullanılması öldürücüdür. Bazı durumlarda ise gücün bilinçsiz kullanımı sonucunda kişi kendini "yalıtma" olarak tabir edilen bir duruma düşer ve hayatının geri kalan kısmında bir daha gücü kullanamaz. Ancak her ne kadar eğitim almış olursa olsun "Yalıtma" çok büyük güç kullanımında ortaya çıkabilir ya]da başkaları gücü kullanan kişiyi “yalıtabilir”. Ve aslında yalıtılmada ölümle eş anlamlıdır. Çünkü erkekler için de kadınlar için de güce bir daha]dokunamamak tüm yaşam arzularını yok eder ve çok azı bu durumla baş ederek hayatına devam etmeyi başarabilir.

Çok uzun zaman önce Efsaneler Çağında Tek Güç’ü kullanan kadın ve erkekler birlikte çalışarak çok büyük şeyler yapmışlardır. Bu çağda herkes barış, zenginlik ve refah içinde yaşar. Ancak bir Aes Sedai’nin (tek gücü kullanan kadın) hem erkeklerin hem de kadınların gücün eril ve dişi yarısını kullanabileceği yeni bir kaynak keşfederek bu kaynağa ulaşmaya çalışmasıyla her şey değişir. Bu kaynak aslında zamanın başlangıcında Yaratıcı tarafından hapsedilen Karanlık Varlık’ın (Shai'tan) zindanıdır ve bu girişimin sonunda yanlışlıkla zindana bir delik açılır.
Deliğin açılmasıyla da savaş başlar. Shai'tan ‘ın dünyayı ele]geçirmeye çalıştığı, asırlar süren topyekün bir savaş sonunda Shai'tan, Lews Therin Telamon (Ejder) liderliğindeki erkek Aes Sedai'ler tarafından bir "zindana" hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Shai'tan, hapsedilmeden önce, erkek Aes Sedai 'lerin gücünün kaynağı olan saidin'i "lekeler" .

Leke saidin’in üstünü örten ince bir yağ
tabakası gibidir. Saidin’i kullanmaya çalışan erkek Aes Sedai’ler lekeye ]dokunmadan güce ulaşamazlar. Ve zamanla gücü kullanırken lekeye maruz kaldıkça ]delirmeye başlarlar. İlk deliren Lews Therin Telamon’dur. Lews Therin Telamon, bu delilik anında tek gücü kullanarak tüm ailesini ve akrabalarını öldürür ve Kardeş Katili” adını alır. Yaptığının farkına varmasıyla Tek Güç’ten çok fazla]çeker ve hem kendini öldürür hem de çevresindeki pek çok kişiyi… Lews TherinTelamon’un delirmesiyle birlikte Kırılış başlar. İlerleyen günlerde tüm erkek ]Aes Sedai’lerin delirmesiyle yeryüzünün şeklini değiştirecek ölçüde yıkımlar başlar.

“Ve Gölge Toprak'ın üzerine düştü ve Dünya [taştan taşa yaralandı. Okyanuslar kaçtı, dağlar yutuldu, uluslar dünyanın sekizköşesine dağıldı. Ay kan, güneş kül gibiydi. Denizler kaynadı ve canlılar ölülere imrenir oldu. Her şey parçalandı, anılar dışında her şey unutuldu ve diğerlerinden öte bir anı kaldı, Gölge'yi ve Dünyanın Kınlısı'nı getiren adamın anısı. Ve ona Ejder dediler.
(Aleth nin Taerin alta Camora, Dünyanın Kınhşı'ndan.Yazan bilinmiyor, Dördüncü Çağ)”

]Kırılış sırasında, Shai’tan hapsedilmesine rağmen bir gün yeniden serbest kalacağı ve son bir savaş verileceği kehanet edilir. Kehanete göre Ejder bu son savaştan önce yeniden doğacak ve Son Savaş’ta insanlık için Işık’ın tarafında savaşacaktır. Ejder’in kanı dünyayı karanlıktan kurtaracak ama Ejder bir kere daha dünyayı kıracaktır. Bu nedenle Ejder en çok korkulan, en çok nefret edilen kişi olmasına rağmen yine de insanlığın tek kurtuluş ümididir.

“Ve o günlerde, daha önce olduğu ve daha sonra olacağı gibi oldu, Karanlık yeryüzüne çöktü, insanların yüreklerini ağırlaştırdı, yeşillikler soldu, umut öldü. Ve insanlar Yaratıcı'ya seslenerek, "Ey Gökyüzünün Işığı, Dünyanın Işığı, bırak kehanetlerde Vaat Edilen, geçmiş çağlarda olduğu ve gelecek çağlarda olacağı gibi dağdan doğsun. Bırak Sabahın Prensi yeryüzüne şarkı söylesin ve yeşil şeyler büyüsün, vadiler kuzu versin. Bırak Şafağın Efendisi bizi Karanlık'tan korusun ve adaletin yüce kılıcı bizi savunsun. Bırak Ejder bir kezdaha zamanın rüzgarlarında koşsun.
(Charal Drianaan te Calamon, Ejder'in Devrinden.Yazarı bilinmiyor, Dördüncü Çağ)”

"Gölge'nin yüzüne, daha önce yeniden doğmuş olan ve sonsuza dek defalarca doğacak olan biri
doğacak. Ejder yeniden doğacak ve yeniden doğuşunda haykırışlar ve diş gıcırtıları duyulacak. Ejder insanları kefen ve küllerle giydirecek ve tüm bağları kopartarak dünyayı yeniden kuracak.
Hepimizi şafak gibi körleştirip doğuracak ve Yenidendoğan Ejder, Son Savaş'ta Gölge ile yüzleşecek ve kanı bize hayat verecek. Bırakın aksın gözyaşları, ey dünyanın halkları, Kurtuluşunuz için ağlayın. Karaethon Döngüsünden /Ejder Kehanetleri"

Asırlar sonra artık dünyada tek güç kullananlar sadece kadınlardır ve tek gücün yaptığı yıkımdan sonra onlara
bile güvenilmez. Tek gücü kullanan erkekler ise ya Aes Sedai’ler tarafından avlanarak yalıtılır ya da Aes Sedai’lerin yakalamasına fırsat kalmadan insanlar tarafından öldürür. Çok azı delirecek kadar yaşamayı başarır.

Böyle bir ortamda küçük bir köyde, sıradan delikanlılar olan Rand, Perin ve Mat’in hayatı korkunç yaratıkların saldırısı ve onu kurtaran Moraine Sedai tarafından sonsuza kadar değişir. İçlerinden biri Lews Therin Telamon'un yeniden bedenlenmesidir (Yenidendoğan Ejder) ve Karanlık Varlık serbest kaldığında onunla savaşmaya yazgılıdır. Arkadaşları da Kırılıştan önceki kişilerin yeniden bendenlenmesinden etkilenmiştir ve son savaş için neredeyse Ejder kadar önemlidir.

Seri boyunca sıradan bir delikanlının çobanlıktan dünyanın kurtarıcısı ve yıkıcısı olan Yenidendoğan Ejder'e dönüşümü ve dünyayı da beraberinde de dönüştürmesi anlatılır. Ejder kadar diğer iki arkadaşı, Moiraine ve delikanlılarla beraber köyden ayrılan Egwene, Nynaeve de çok büyük değişimler yaşayacaktır.

Zaman Çarkı dünyasında döngüsel bir tarih anlatılır. Zaman Çarkı döner ve dönerken olayları (Desen) dokur. Herkes, her eylem desende yer alır. Ve çağlar geçer ve yine başlangıca birinci çağa dönülür ve herşey yeniden başlar. Karakterler tekrar tekrar doğarlar. Ejder gibi Ejderin arkadaşları da geçmişte Çarka bağlı, karanlıkla savaşta önemli şeyler yapmış kişilerin yeniden doğumlarıdır. Geçmiş yaşamlarını hatırlamasalar da (en azından çoğu Wink ), kahraman olmak istemeselerde gölgeyle savaşta "yapları gerekeni" yapmaya çalışırlar. Karakterler sayıca kalabalık, detaylı ve kendi içinde bir bütündür. Her birinin zihinlerinden geçenler ve dönüşümleri didik didik edilir. Toplum yaşamı, tarihinden giyim-kuşamına, davranış tarzından mimarisine kadar detaylarıyla tasvir edilir. Kehanetleri, rüyaları dikkatle takip etmenizi öneririm. Çünkü kehanetler gelecek kitaplarla ilgili ipuçları barındırır. Tabii zamanı gelene kadar ne anlama geldiğini çözebilirseniz Very Happy
PS: ne kadar iyi anlattım bilmiyorum. çok kapsamlı ve ayrıntılı bir seri olduğu için değinilecek çok şey var. ama hem olayların başlangıcını anlamanız hem de kitapta olanlar hakkında çok fazla spolier vermemek için kısa bir giriş yapmaya çalıştım. pek çok karaktere değinemedim bile ... Embarassed umarım beğenirsiniz. Wink
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Stresl10

Zaman Çarkı/The Wheel of Time Empty Geri: Zaman Çarkı/The Wheel of Time

Mesaj tarafından spartiate C.tesi 10 Mayıs - 13:41

pgi öncelikle yaptığın bu kısa tanıtım nedeniyle seni kınıyorum sempai tongue

konusu gerçekten orijnal görünüyor.. anladığım kadarıyla birinci kitabı açtığımızda 1 bölüm kadar olayların geçmişini okuduktan sonra 2. bölümde rand perin ve mat'in öyküsüne geçeceğiz.. (ayrıce bu köylü çocuğunun dünyayı kurtarma olayı belgariad ile çok büyük bir benzerlik gösteriyor).. kanım odur ki 1. kitabın yavaş bir havada geçeceği, ama daha sonraki kitaplarda aksiyonun tavana vuracağı yönünde. bunu sanırım yazmadım ama karakterlerin güçlerini bilmediği ve zamanla keşfettiği animelerde kitaplara da bayılırım.. bu bakımdan çok hoşuma gitti..

sanırım kitapta elf, orc, troll vs. gibi klasik yaratıklar yer almıyor.. bunuda seviyorum aslında çünkü bu elfırkının uzun kulaklı kahramanlarıyla birtürlü kendimi özleşleşiremiyorum kitaplarda(drizzt do urden tamamen bu kategorinin dışındadır).. şimdide drizzt deyince aklıma geldi, sadece kadınların "gücü" kullanabilmesi, feminen ağırlıklı bir dünya yaratılmış olabileceği fikrini aklıma getirdi.. daha önce böyle birşeyi sadece dirzzt'in yurdu menzoberranzan'da görür gibi olmuştuk.. bu bakımdan da ilginç olabilir..

aslında yorumlarımı 1. kitaptan sonra daha ii olabilirdi ama okuyunca dayanamadım.. 1. kitap okuyunca daha doyurucu yorumlar yapabilirim.. bu çok çok çok ayrıntılı tanııtmın için teşekkürler sempai, burdan bile kitabın sendeki etkisi anlaşılabiliyor... pgi
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4388
Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Eglenc10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından sempai C.tesi 10 Mayıs - 16:07

Serideki kitaplar
1. Dünyanın Gözü
2. Büyük Av
3. Yenidendoğan Ejder
4. Gölge Yükseliyor
5. Göğün Ateşleri
6. Kaos Lordu
7. Kılıçtan Taç
8. Hançer Yolu
9. Kışın Yüreği
10. Alacakaranlık Kavşağı
11. Düş Hançeri

12.A Memory of Light
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından spartiate C.tesi 10 Mayıs - 16:34

kitap Büyük Av: 2. Kitap (Ciltli) Zaman Çarkı Serisi
Robert Jordan
İthaki Yayınları
idefix Fiyatı: 32,50 YTL + KDV
35,10 YTL (KDV Dahil)
Kazancınız: % 35

35,10*12=420 lira kadar bir ödeme beni bekliyor desene Very Happy
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından sempai C.tesi 10 Mayıs - 16:38

spartiate demiş ki:pgi öncelikle yaptığın bu kısa tanıtım nedeniyle seni kınıyorum sempai tongue

konusu gerçekten orijnal görünüyor.. anladığım kadarıyla birinci kitabı açtığımızda 1 bölüm kadar olayların geçmişini okuduktan sonra 2. bölümde rand perin ve mat'in öyküsüne geçeceğiz.. (ayrıce bu köylü çocuğunun dünyayı kurtarma olayı belgariad ile çok büyük bir benzerlik gösteriyor).. kanım odur ki 1. kitabın yavaş bir havada geçeceği, ama daha sonraki kitaplarda aksiyonun tavana vuracağı yönünde. bunu sanırım yazmadım ama karakterlerin güçlerini bilmediği ve zamanla keşfettiği animelerde kitaplara da bayılırım.. bu bakımdan çok hoşuma gitti..

sanırım kitapta elf, orc, troll vs. gibi klasik yaratıklar yer almıyor.. bunuda seviyorum aslında çünkü bu elfırkının uzun kulaklı kahramanlarıyla birtürlü kendimi özleşleşiremiyorum kitaplarda(drizzt do urden tamamen bu kategorinin dışındadır).. şimdide drizzt deyince aklıma geldi, sadece kadınların "gücü" kullanabilmesi, feminen ağırlıklı bir dünya yaratılmış olabileceği fikrini aklıma getirdi.. daha önce böyle birşeyi sadece dirzzt'in yurdu menzoberranzan'da görür gibi olmuştuk.. bu bakımdan da ilginç olabilir..

aslında yorumlarımı 1. kitaptan sonra daha ii olabilirdi ama okuyunca dayanamadım.. 1. kitap okuyunca daha doyurucu yorumlar yapabilirim.. bu çok çok çok ayrıntılı tanııtmın için teşekkürler sempai, burdan bile kitabın sendeki etkisi anlaşılabiliyor... pgi

oldukça doğru çıkarımlar yapmışsın. köylü çocuğunun dünyayı kurtarma
olayı belgaried değil LOT dan esinlenerek yapılmış. nedeni de yazarın
Tolkien'e duyduğu saygıdır. ayrıca kadın-erkek ilişkileri de oldukça
ilginç şekillerde ortaya konuyor.

hemen her toplumda kadınların
gücü yönlendirseler de yönlendirmeseler de özel bir önemi var. kadın
kurulu, bilgeler, kraliçeler,Mızrağın Kızları....erkek karakterlerin
sık sık "zaren kadınları ne zaman anladım ki..." diye dolaşmaları beni
oldukça eğlendirmişti Very Happy

EDİT= kitaba verdiğin parayı mı sayıyorsun Very Happy hiç yakıştıramadım Very Happy ama cüzdan da epey büyük bir delik açtığı da bir gerçek. ama e-kitapları mevcut. benim gibi kitabım kokusunu hissetmek isteyenlerden değilsen e-kitap olarak okuyabilirsin Wink
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından spartiate C.tesi 10 Mayıs - 17:53

yok yok sempai, bilgisayardan okumayı pek sevmem. kafamı bir yastığa dayayıp elime almam lazım kitabı... olsa da okusam bugün yavv...

not:zaten bu kadın kahramanları ne zaman anladım ki Very Happy
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından aoshi C.tesi 10 Mayıs - 18:52

Tanıtım için teşekkürler sempai gerçekten güzel bi kitap a benziyor.Böyle konusu farklı olan kitapları severim.
aoshi
aoshi
Onursal üye

Erkek Mesaj Sayısı : 473
Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Karisi10

Mesaj tarafından Godslayer Ptsi 12 Mayıs - 20:49

Tanıtım harika olmuş ama keşke bu başlığa hiç bakmasaydım ne güzel yeni bir H.P. Lovecraft'ın kitabını alıcaktım..Şimdi kafam buna takıldı Zaman çarkı mı yoksa yeni bir H.P. Lovecraft kitabı mı? Rolling Eyes
Godslayer
Godslayer
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 55
Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Masum10

Mesaj tarafından spartiate Ptsi 12 Mayıs - 20:57

Godslayer demiş ki:Tanıtım harika olmuş ama keşke bu başlığa hiç bakmasaydım ne güzel yeni bir H.P. Lovecraft'ın kitabını alıcaktım..Şimdi kafam buna takıldı Zaman çarkı mı yoksa yeni bir H.P. Lovecraft kitabı mı? Rolling Eyes

vallaha uzun soluklu birşey istiyorsan bence bu kitaba başla godslayer.. bende başlıycam beraber tartışırız kitabı burda Very Happy
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından Godslayer Ptsi 12 Mayıs - 21:02

Kararsız kaldım bide aklımda kara kule serisi vardı ama ona öss sonrası başlarım artık..
Godslayer
Godslayer
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 55
Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Masum10

Mesaj tarafından spartiate Ptsi 12 Mayıs - 21:03

aman aman kara kuleye hiç başlama, sınavadan sonra rahat rahat okursun.. oda bayağı uzun soluklu bir seri çünkü.. iyisi mi sen lovecraft'ı oku sınava kadari sınavdan sonra serilere başlarsın..
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından sempai Ptsi 12 Mayıs - 22:43

aoshi demiş ki:Tanıtım için teşekkürler sempai gerçekten güzel bi kitap a benziyor.Böyle konusu farklı olan kitapları severim.

beğenmene sevindim aoshi. yorumun için çok teşekkür ederim. açıkçası benim en sevdiğim fantastik kurgu kitabıdır. karakterlerin, halkların ve geleneklerin işlenişi çok detaylı.... hatta Jordan işi o kadar ileri götürmüş ki o dünyaya ait bir küfür dağrcığı bile geliştirmiş Very Happy hala o küfürlerin bazılarını anlayamıyorum. ama bir ara ortalarda "kan ve küller" , "yak beni"diye dolaşmaya başlamıştım. lol lol lol

Godslayer demiş ki:Tanıtım harika olmuş ama keşke bu başlığa hiç
bakmasaydım ne güzel yeni bir H.P. Lovecraft'ın kitabını
alıcaktım..Şimdi kafam buna takıldı Zaman çarkı mı yoksa yeni bir H.P.
Lovecraft kitabı mı? Rolling Eyes

teşekkürler Godslayer...aslında ne karakterlere ne de olaylara biraz olsun değinebildim. ama benim anlayabilmek için epey debelendiğim şeyleri başta anlatmaya çalıştım ki pek çok şey okuyanlar için anlamlı gelsin.... aslında bir an bile düşünmeden başla derdim ama madem öss ye hazırlanıyorsun şimdilik seni oyalayacak bir şeylere başlamanı tavsiye ederim. öss'den sonra rahat rahat başlarsın. zaten daha 12. kitap yazım aşamasında olduğu için çok fazla beklemek zorunda kalmazsın. Very Happy bu arada öss'de başarılar Wink Wink

spartiate demiş ki:vallaha uzun soluklu birşey istiyorsan bence bu kitaba başla godslayer.. bende başlıycam beraber tartışırız kitabı burda Very Happy

affraid sen daha başlamadın mı affraid affraid paraya kıyamadın di mi? lol lol lol yok yok para da sorun değildir büyük ihtimalle. biraz olsun benzediğimizi düşünüyorum . bu yüzden her şeye verdiğim parayı sorun etsem bile kitaba verdiğim parayı sorun etmeyeceğim için senin de öyle olduğunu tahmin ediyorum. Very Happy Very Happy serkan, sen kesin bunu okuyunca "sparhawk da kimmiş, pehhhhhhh" diyecem diye korkuyorsun di mi? lol lol lol ee, yani boşa teselli etmeyeyim öyle diyecen lol lol lol şaka bir yana gerçekten oldukça ilginç karakter gelişimleri var. mesela Ejder'in moiraine'nin klayca yönlendirdiği sıradan bir köylü çocuk olarak başladığı yolculukta çocukluğundan beri nefret etmesi gerektiğini öğrenerek büyüdüğü, dünyanın kurtuluşunu ve yıkımını gerçkeleştirmeye yazgılı kişi olduğunu fark etmesi, bununla mücadele etmesi sonra kabullenip bunun için savaşması ve bunu yaparken her an delirtmekten korkarak gücü kullanması.... gittikçe daha sertleşerek kendini son savaşa hazırlamaya çalışması....

bu arada gönül ilişkilerinden, aes sedai-muhafız bağından, beyaz kuleden, amirlyn'den,kehanetlerden, düşler dünyası ve düş gezginlerinden, tasmalanan damanelerden ve tasma tutan suldamlardan, Aiellerden, Mızrağın Kızlarından,Beyaz Cübbelerden, kurtlardan, kurtlarla konuşan insanlardan bahsetmiyorum bile lol lol lol

okuyup okumamak, ne zaman okuyacağınız size kalmış bir karar lol lol lol
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından spartiate Salı 13 Mayıs - 7:14

vallaha fazla seçenek bırakmıyorsun bize sempai... hani bu yazıdan sonra bu kitabı okumayan kalmaz heralde.. vallaha başlayamadım, ama başlamama sebebim paraya kıymaktan çok yakınlarda D&r veya inkılap kitabevi bulunmaması.. hafta sonu gitmeye niyetlendimde ctesi ve pazar hep formula havasındaydım, o yüzden evde bilgisayar başında kaldım... ctesi akşamı çıkmıştım o saatede açık bi yer kalmamıştı Very Happy

ama şununda belirtmeden geçemeyeceğim bana "sparhawk'ta kimmiş" dedirtecek seri olduğunu sanmıyorum... hani seri acaip güzel eğlenceli olabilir ama karaktere sparhawk kadar ısınmam çok sor ne de olsa adam gerçekte
Spoiler:
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından sempai Perş. 15 Mayıs - 20:16

spartiate demiş ki:vallaha fazla seçenek bırakmıyorsun bize sempai... hani bu yazıdan sonra bu kitabı okumayan kalmaz heralde.. vallaha başlayamadım, ama başlamama sebebim paraya kıymaktan çok yakınlarda D&r veya inkılap kitabevi bulunmaması.. hafta sonu gitmeye niyetlendimde ctesi ve pazar hep formula havasındaydım, o yüzden evde bilgisayar başında kaldım... ctesi akşamı çıkmıştım o saatede açık bi yer kalmamıştı Very Happy [/spoiler]

neden ki Shocked kitabın okunmasını sağlayacak ne yaptım ki Shocked ben masum masum kitabı tanıtıyorum sadece okuyup okumamak size kalmış lol lol

bu arada beyaz kule ve aes sedai hiyerarşisi hakkında biraz bilgi versem mi acaba diye düşünüyorum ya da okuyanlar kendi kendine çözse daha mı iyi olur scratch scratch yaw sahiden de olaylar hakkında en ufak bilgi vermeden sırf kurumları ve halkları anlatsam bile epey bir şey yazmam gerekir yaw...hmmmmm
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından spartiate Perş. 15 Mayıs - 20:52

bence şimdilik bu bilgileri vermesen daha iyi sempai.. en azından 1. kitabı okuyup biraz bilgi sahibi olduktan sonra anlatsan daha iyi olabilir.. Smile
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından sempai Perş. 15 Mayıs - 21:04

nasıl isterseniz...zaten dediğim gibi olaylara dair en ufak bilgi bile olmayacaktı.sadece kurumlar neyse anlaşılmayan bir yer olursa anlarıtım...

bu arada WOT'un en çok beğendiğim noktalarından biri kötülerin de iyiler kadar anlatması. genelde kitaplarda hep iyi karakterlerin bakış açıları, planları, yaşadıkları falan anlatılır. WOT"ta kötü karakterler de en sıradan karanlık dostundan en çok korkulanlarına kadar değişik şekillerde planları, düşünceleri, birbirlerinin arkasından çevirdikleri entrikalar, korkuları v.s. anlatılır. bu da işi daha da ilginç hale getiriyor tabi ki Wink
sempai
sempai
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından spartiate Perş. 15 Mayıs - 21:18

hımm.. ilginç bir noktaya değinmişsin gerçekten.. bunu bende hiçbiir kitapta görmemiştim.. genelde kötülerle ilgili her konu süpriz olurdu bizim için.. birtek sanırım kötülerden soth ile ilgili çok geniş bir bilgiye sahiptik o kadar.. ama bu bilgiyide ilk göründüğü kitap olan ejderha mızrağında değil, daha sonradan yazılan ravenloft kitaplarından almıştık.. bu arada ravenloft okuyan var mı?
spartiate
spartiate
Admin
Admin

Mesaj tarafından CHOBiTS Perş. 15 Mayıs - 21:24

Eline saglık sempai güzel tanıtım olmuş.Fantastik kitapları ,fantastik hatta ne olursa çok severim.Animelerde aşk ve fantastik ögeler ilk tercihimdir.Tolkien serisini bitirdikten sonra kitaplardan uzaklaştım ve takip etmeyi bıraktım.bu yüzden bu topiclere pek bakmadım.
CHOBiTS
CHOBiTS
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 3289
Nerden : Çanakkale'de artık askerim.Mesaj atarken bunu unutmayın.
Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Anlayi10

Mesaj tarafından SPAWN-TheUndead Salı 21 Tem. - 16:30

Şu an 5. kitabdayım XD İyi bir seriymiş. Nerdeyse Yüzüklerin efendisi kadar Very Happy 2 günde 1 kitab bitiyor ki 800-1100 arası study
SPAWN-TheUndead
SPAWN-TheUndead
Meiji Fansub
Meiji Fansub

Ruh Hali : Zaman Çarkı/The Wheel of Time Karizm10

- Similar topics