AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme

+3
hione
Hitokiri
Seifukusha
7 posters

Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Empty Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 23 Nis. - 0:03

Merhaba arkadaşlar. Aramızda fansub yapamasa da kodlamada görev alıp çorbada tuzunun olmasını isteyen arkadaşlar vardır. Sizleri düşünerek, kendi bilgim el verdiğince bir video hazırladım. İşin güzel yanı, ihtiyacınız olacak yazılımları da pakete dahil ettim ve kurulumlarını gösterdim.

Soracağınız veya tartışmak istediğiniz şeyler varsa burası en iyi yeridir diye düşünüyorum.

Videoda anlatılan konular:

-Virtualdubmod ile video kodlama/altyazı gömme.
-Virtualdubmod'da Xvid ayarları yapma.
-Mp4 ve Mkv formatlı videoları Virtualdubmod'da çalıştırma.

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.
Gerekli yazılımlar paketin içindedir.

http://rapidshare.com/files/224589384/Virtualdubmud-xvid-mp4_ve_mkv.rar

MP4 ve MKV videolar:

Bu videoları Virtualdub'da nasıl çalıştıracağınızı da videoda anlattım ama alternatif bir yol daha var, onu da burada anlatıyım.

Adım adım yapacaklarınız şöyle:
http://www.mediafire.com/?m5wdchx0gqz adresinden muhteşemmatrixmkv converter'ı indirin. İçinden videolu anlatım da çıkıyor zaten.
http://www.free-codecs.com/download_soft.php?d=3239&s=399 adresinden mkvsplitter dosyasını indirin ve next/yes diyerek kurun.
•videonuz mkv ise sorun yok,
(mp4 ise mkvtoolnix programı ile mkv'ye çevirin. Bilgisayarınızda yoksa http://rapidshare.com/files/208667908/MKVtoolnix.rar adresinden indirin. C:\Program Files'a veya dilediğiniz bir yere çıkartın. Program kurulum gerektirmez, çıkardıktan sonra mkvmergegui dosyasını çalıştırın. İsmi mkvmergegui yerine mmgui veya mmg benzeri de olabilir. Her ne ise, onu açın, videonuzu mkvmerge'ün penceresine sürükleyin, "Start muxing" diyin, 25-30 saniye sonra dönüştürme tamamlanmış olur. Artık)muhteşemmatrixmkv converter'ı açalım. Mkv videomuz nerede ise pencereden bulalım. Bulduğumuz videonun yanındaki kutucuğu işaretleyip "dönüştür" düğmesine basalım. Dönüşmedi zannedebilirsiniz, çünkü dönüştürme işlemi neredeyse sizin düğmeye basmanız kadar kısa sürüyor.
•mkv videomuzun olduğu dizine bakalım, orada avi videomuzu da bulacağız. İhtimal, formatı hala mkv gibi gözüklüyor olabilir. Fakat fareyi üzerinde bekletirsek ne formatında olduğunu görebiliriz.

•Videomuzu diğer avi videoları kodlar gibi, virtualdubmod'da kodluyoruz. Çıktığında videomuzun sessiz olduğunu göreceğiz. Sorun yok, zaten iş böyle yürüyor. Mkvmergegui'yi kullanalım. Virtualdubmod'dan elde etmiş olduğumuz videoyu buraya sürükleyelim. Ayrıca aviye çevirirken kullandığımız orijinal mkv videoyu da buraya sürükleyelim. Ama mkv videoyu sürükleyince gördüğümüz ses ve video dosyalarından sadece ses işaretli olsun, diğerinin işaretini kaldıralım. mkv videodan gelen başka dosyalar da varsa onları da ayıklayalım, onun sadece sesine ihtiyacımız var çünkü.
Sonra start muxing diyoruz ve kısa sürede işi bitiriyoruz. Bu kadar basit.

Muhteşemmatrixmkv converter gibi, böylesine güzel bir programı armağan ettiği için Muhteşem'e teşekkürler. Sana sormadan yazdım bu yazıyı, hakkını helal et. Muhteşem'in konu için açtığı kendi başlığını da ziyaret etmeyi unutmayın:

https://animemangantr.yetkin-forum.com/fansub-ceviri-yardym-f42/anime-alemine-soa-dan-armaoan-muhtesemmatrix-mkv-converterlin-kanlatym-t1664.htm

En son Seifukusha tarafından Ptsi 11 Mayıs - 15:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 kere değiştirildi
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1870
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Centil10

http://bounanimemanga.wordpress.com/

Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Empty Geri: Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme

Mesaj tarafından Hitokiri Perş. 23 Nis. - 2:04

Eline sağlık Seifukusha güzel bir rehber olmuş.Herkesin işine yarayacaktır.
Hitokiri
Hitokiri
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 762
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Kimses10

http://www.turkfansub.com

Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Empty Geri: Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 23 Nis. - 2:11

Teşekkür ederim Hitokiri.

mp4 ve mkv videolar için yapılacakları da anlattım fakat benim gördüğüm kadarıyla Muhteşem matrix'in yöntemi daha iyi. Kısa bir süre içinde güncelleyeceğim konuyu.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından hione Perş. 23 Nis. - 12:54

elini sağlık dosyayı indirmeye başladım şimdi , muhteşeminde konu başlığını okucam ayrıyeten ...
hione
hione
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 465
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Pusuda10

Mesaj tarafından Unde®minE Perş. 23 Nis. - 13:24

Bilmediğim ve merak ettiğim bir olaydı Rolling Eyes Teşekkürler, indiriyorumm..
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Nerdey10

Mesaj tarafından bLue-Dragon Perş. 23 Nis. - 13:42

Mp4 olayını Selamnın hazırlağı videoyla öğrendim ama şöyle bir sorun çıktı. Şimdi encode 2 aşamalıya 1.aşamasını yaparken 20-30 mb olması gerekirken 250 mb oldu. 2. aşamayı yapmadım. Bu anlattığın video farklıysa indireyim Smile
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 1946
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Olgun10

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 23 Nis. - 15:55

Yoo hayır, 20-30 mb değil, o da büyük olacak. Hata yok. Ama mp4 veya mkv video ile çalışacaksan muhteşemmatrix converter yöntemini kullan bence.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından bLue-Dragon Perş. 23 Nis. - 18:55

Ben kendi yöntemimi kullanmaya devam edeyim en iyisi Very Happy
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Mesaj tarafından Seifukusha Cuma 24 Nis. - 19:25

Aslında doğru, deneme yanılma yoluyla insanın biraz kendisi öğrenmesi gerekiyor. Ben çok gazabına uğradım bu yazılımların. Siniri etti beni ama oradan da bazı önemli şeyleri öğrenmiş oldum.

Yeni bulduğum bir şey var. muhteşemmatrix mkvconverter kullanıp videoyu aviye çevirdiğiniz zaman virtualdubmodda kodladığınızda, bazen altyazıları ve sesi kaymış bir video karşınıza çıkabiliyor. Benim anladığım kadarıyla bu, mp4 videonun 25.000 fps değerine sahip olması. Böyle durumlarda, yapacağınız şey şu:

#ASYNTHER DirectShowSource
DirectShowSource("C:\Documents and Settings\Seifukusha\Desktop\asura2\asura2.mp4")
DirectShowSource("asura2.mkv",fps=23.976)
ConvertToYV12()
textsub("asura2.ass")

benzeri yazıları göstermiştim videoda. Avs dosyasını kaydettiğinizde sağ tıklayıp media player classic ile açın, altyazıda ve seste kayma varsa, fps'nin yanına convertfps=true yazın. Yani şöyle olacak.

#ASYNTHER DirectShowSource
DirectShowSource("C:\Documents and Settings\Seifukusha\Desktop\asura2\asura2.mp4")
DirectShowSource("asura2.mkv",fps=23.976,convertfps=true)
ConvertToYV12()
textsub("asura2.ass")

Şimdi bu haliyle media player classic'te oynatın. Düzgün gözüküyorsa gömme işlemine geçin.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 2 Mayıs - 13:02

Virtualdubmoddan sizi kurtaracak, kodlamayı daha kolay ve kaliteli hale getirecek bir yöntem buldum arkadaşlar. Yakında burada detayları sizinle paylaşacağım inşallah.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından bLue-Dragon C.tesi 2 Mayıs - 15:03

Seifukusha demiş ki:Virtualdubmoddan sizi kurtaracak, kodlamayı daha kolay ve kaliteli hale getirecek bir yöntem buldum arkadaşlar. Yakında burada detayları sizinle paylaşacağım inşallah.

Peki bu yeni bulduğun programın video uzantısı sınırlı mı?
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 2 Mayıs - 15:19

Hayır, kesinlikle. mp4, mkv, avi, psp bilmem ne.. lazım olacak her türlü format var. çok işlevli bir program. İsmi: xvid4psp. Ben 5.0.36 versiyonunu kullanıyorum. Bu programı bana bonjour tanıtmıştı. Kendisine teşekkürler.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından bLue-Dragon C.tesi 2 Mayıs - 15:29

Peki anladım Fatih acele anlat bende denerim Very Happy
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Mesaj tarafından Seifukusha C.tesi 2 Mayıs - 15:31

Tamam. Yarına kadar hazır olur tahminimce.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından demokan36 Çarş. 19 Ağus. - 12:06

tesekkurler seifukusha Very Happy cok yararlı bir video hazırlamıssın özellikle mkv icin olan bolumü ama bir kac sey aklıma takıldı da
1.hazırladığın video da virt.mod da mkv ye altyazı gömerken en son kaydet yaparken video formatını avi diye kaydediyorsun hem gömüyorken hem de formatı da mı değisitiriyor? sorun olmuyor değilmi (eğer avi'ye de böyle ceviryorsa cok güzel)
2.acaba boyutu düsürebiliyormuyuz mesala 600 mb bir raw veya mkv formatında ki filmi 300 veya 400 e hemen hemen aynı kalite de düsürebilirmiyiz?(Nasıl?)
3.mkv lerin bildiğin gibi genellikle softsub olarak ing altyazısıda icinde mevcut video daki gömersek ing altyazı sorun cıkarmaz değil mi ?veya cift ses oldugunda sorun olmaz değilmi en son avi ye cevrildiği icin (ben aviye cevirmek istesem baska progda değilde videoda anlattın gibi kaydette avi secerek)
4. keske step ayarlarını biraz daha acıklasaydın bu sadece öneri:D:D(birde alternatif yolla anlattıkların güzelde linkler sizlere ömür)
eğer mkv yi hem gömerek hem de avi ye cevirirse bu yolu kullmak isterim tabiki de amatörce elimde ki softsub mvk lerden kurtulurum Very Happy:D
demokan36
demokan36
Isınan üye
Isınan üye

Erkek Mesaj Sayısı : 87
Ruh Hali : Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Gevsek10

Mesaj tarafından Seifukusha Çarş. 19 Ağus. - 20:30

Merhaba demokan36.

Sorularına elimden geldiğince cevap vereyim:
1) Evet, format avi'ye dönüşüyor, altyazı da gömülüyor.

2) Boyutu düşürebilirsin. "Video -> Compression"dan x264 veya xvid, istediğini seçip "Configure" diyorsun ya; orada "Target Quantizer", eğer onu göremiyorsan "Target bitrate" kısmına yazacağın değerler, elde edeceğin videonun boyutunu etkiler. Çok büyük değer yazarsan kalite güzel olur (tabi maksimum kalitenin sınırı var, bir noktadan sonra daha büyük değer girmenin faydası kalmıyor) fakat video boyutu artar. Çok küçük değer girersen boyut azalır ama kalite de düşer. Orta yolunu tutturmak gerek.

Orta yolunu en iyi bilen ben değilim bu arada Wink

Yine de videonun kaplayacağı boyutu elle ayarlamak istiyorsan, değer girdiğin yerin hemen sağında "Calc" diye bir düğme var. Ona basınca bir pencere açılacak aşağıda görüldüğü gibi.

Virtualdubmod ile kodlama, altyazı gömme Vdubg

"Target size (kbytes)" kısmına, videonun kaç kb olmasını istiyorsan onu yazıyorsun. Hesap makinesiyle bulabilirsin: 1 mb = 1024 kb.

Mesela video 200 mb'ı geçmesin (diğer deyişle 200 mb olsun) istiyorsan oraya 204800 yazabilirsin.

Sonra orta kısımda videonun uzunluğunu saat ve dakika cinsinden girebiliyorsun. Anime ise 0 hours 25 minutes girebilirsin.
Sesle ilgili ayrıntıları da en alt kısımda girebilirsin.

Nihayetinde orta kısımda "Average bitrate" olarak gösterilen değer ne ise, onu az evvel Configure düğmesine ilk bastığında karşına çıkan pencerede gireceksin. "Target bitrate" düğmesini orada görmen gerek. O değil de "Target quantizer" düğmesi görünüyorsa 1 sefer üstüne bas, bitrate'e dönsün, sonra az evvel elde ettiğin değeri oraya yaz.

3) Birden fazla altyazı ve/veya ses varsa üst üste gömülürler tahminimce. Bunu da istemezsin.

Mkvmergegui kullan. MKV dosyanı mkvmergegui'nin penceresine sürükle. Aşağı kısımda videonun içindeki ses, altyazı ve video bileşenleri görülecek. Altyazıların işaretlerini kaldır. Birden fazla ses varsa, orijinal yani sana lazım olanının haricindekilerin işaretlerini kaldır. Sadece video ve sesin işaretleri dursun. Sonra çıkış dosyasına bir ad ver, alttaki "Start Muxing" düğmesine bas, yeni bir mkv dosyan oluşsun. Virtualdubmod'a da bu yeni mkv'yi atarsın.

Tabi altyazılar ve (varsa) diğer sesleri nasıl kullanacaksın? Önceki mkv videodan altyazını ayrıca sökmen lazım. Yapmak için
Mkvextractgui'yi çalıştır, mkv dosyasını bununla aç. Altyazı(ları)nı seç, extract düğmesine bas. Elde ettiğin altyazıyı virtualdubmod'da videoya nasıl gömeceğini biliyorsun Wink

Hatırlatma için söylüyorum, vdubmod'da çok altyazı ve çok ses seçeneği (benim bildiğim kadarıyla) yok. Yanlışım varsa düzeltin.
Birden fazla altyazı ve ses eklemenin bir yolu dvd yapmak, bir yolu softsub mkv yapmaktır. Başka yolları da muhtemelen vardır.

4) Kendim yeterince bilsem her köşesini açıklayacağım zaten Smile

Bu işlemleri Xvid4PSP'de de yapabilirsin. Daha kolay hem. Link veriyim:

https://animemangantr.yetkin-forum.com/fansub-yardym-f66/xvid4psp-ile-kodlamada-yeni-adym-virtualdubmod-a-gule-gule-t2837.htm

Anlatımı ve gerekli yazılımlar mevcut.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından demokan36 Çarş. 19 Ağus. - 22:59

Tesekkurler seifukusha OK epey de ayrıntılı açıklamışsın sağolasın Very Happy diğerini de inceledimiştim ikisini de basıtce anlattığın için kolayca yapabilirim gibi geliyor
demokan36
demokan36
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 20 Ağus. - 7:56

"Linkler sizlere ömür" yazdığın gözümden kaçmış demokan. Kontrol ettim şimdi. Sadece muhteşemmatrix mkv converter'ın (mediafire) linki ölüymüş, diğerleri sağlam. İşini diğerlerinden halledebilirsin. mkv converter'ın bende başka linki yok, ben yüklememiştim zaten, Muhteşem isimli arkadaşımızın o. İstiyorsan onunla temasa geçip programın linkini tazeletebiliriz.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından demokan36 Perş. 20 Ağus. - 9:06

Söylediğim o linklerdi zaten yoksa önemli değil zahmet vermeyeyim sana da simdi zaten xvid inceliyordum daha kolay onunla da ilgili sorularım olura seni tekrar rahatsız ederim Very Happy
demokan36
demokan36
Isınan üye
Isınan üye

Mesaj tarafından Seifukusha Perş. 20 Ağus. - 13:43

Rahatsızlık yok, estağfirullah.
Seifukusha
Seifukusha
Çevirmen
Çevirmen

Mesaj tarafından zikinu Çarş. 21 Ekim - 10:23

Seifukusha çok teşekkürler. Anlatımın güzel.

Yalnız ben Muhteşemmatrix converter la çeviriyorum ama görüntü oynatıcılarda görünse de sesi mkvtoolnix le ekleyemiyorum. Virtualdubmod la da denedim ama olmadı. Sadece ses ve altyazı oldu. Şimdiden yardım için teşekkürler.
zikinu
zikinu

Erkek Mesaj Sayısı : 5

- Similar topics