AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Manhole

2 posters

Manhole Empty Manhole

Mesaj tarafından tanoren Perş. 20 Ağus. - 15:18

Manhole

Manhole Manholecover

Mangaka: Tetsuya Tsutsui
Yayıncı: Square Enix

2005-2006 yıllarında yayınlanmış 3 ciltlik kısa bir manga. Mangaka Tetsuya Tsutsui’nin buna benzer 2 kısa mangası daha var. Polisiye-macera türünde bir manga. Aslında seinin türünde ama çok genel bir tanımlama olduğu için biraz daha spesifik bir tür tanımı kullanmayı tercih ediyorum.

Manhole Manhole1

Çırılçıplak ve üzerinden pislik akan bir adam, sokağın ortasında yürümektedir. Tek gözü yerinde değildir ve garip sesler çıkarmaktadır. Ölmeden önce yolda karşısına çıkan Amamiya Youichi’nin üzerine kan kusar ve yıkılır. Polis hemen olaya müdahale eder ve inceleme sonucu adamın sinir sistemini tahrip eden bir mirco solucan yüzünden öldüğü anlaşılır. Sağlık birimler ve polis hemen araştırmaya başlar ve hastalığın başka kurbanlarının da olduğu keşfedilir. Salgını önlemek ve kaynağını tespit etmek için çalışmaya başlarlar.

Manga polisiye kurgu ve gerilimi bir arada barındırıyor. Gerçi manga okurken gerilmek ne kadar mümkün bilemiyorum ancak özellikle ilk ciltte polisin hastalık taşıyanların izini sürdükleri yerler çok sürükleyici. Polis müfettişleri Ken Mizoguchi ve Nao Inoue, ilk kurbanların kimliklerini araştırıp, aileleri ile konuşurken aralarında ortak bir nokta keşfeder: hepsi en son kendisine fotoğrafçı diyen bir adamla temas kurmuşlardır. Müfettişler hemen bu izin peşine düşer ve çok daha ciddi bir komplonun peşinde olduklarını keşfederler. Manga bir ara yavaşlıyor, ardından sonlara doğru toparlamak için hızla sonuca gidiyor. Pek çok kısa mangada gördüğümüz bir özellik.

Çizimleri oldukça sade, buna karşı çok gerçekçi. Kareler net biçimde ayrılıyor ama sayfa başına az kare var. Pek hareket yok mangada, dolayısıyla durağan çizimler söz konusu. Pek konuşma da olduğunu söyleyemeyeceğim ama yinede shounen türü örneklerinden çok.

Karakter gelişimi hemen hiç yok. Daha çok olaylara odaklanıyoruz. 3 ana karakter var: Tecrübeli polis müfettişi Ken Mizoguchi, onun ortağı genç polis memuresi Nao Inoue ve kötü adam (ismini vermeyeyim, heyecanı kaçmasın). Bunlar dışında 1-2 yan karakter var, hikayeye katkı da yapıyorlar ancak çok üzerlerinde durulmuyor. Mangaka’nın Reset adlı diğer mangasından Kitajima adlı bir karakter bu mangada da görülüyor ve polise yardım ediyor.

Seinen tarzından hoşlananlar ve mangada biraz da gerilim, korku arayanlar için tavsiye edebileceğim bir manga. 3 cilt oluşu ve tamamlanmış olması hemen okuyabileceğiniz anlamına geliyor. Atlamalı, patlamalı, süper güçlü, bitmek bilmeyen serilerin yanında farklılık arayanların zevkle okuyacağını düşündüğüm bir manga.

Daha fazla bilgi için: ANN sayfası ve Baka-updates sayfasına bakabilirsiniz.
Online okumak için: Onemanga sayfasına buyurun.
Ben mangayı Illuminati-manga grubundan çektim.

over 'n out
tanoren
tanoren
tanoren
Yeni Üye
Yeni Üye

Ruh Hali : Manhole Images12

http://tanoren.spaces.live.com

Manhole Empty Geri: Manhole

Mesaj tarafından Susano'o Perş. 20 Ağus. - 15:39

roger that, tanoren. Smile tanıtım için çok teşekkürler.
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1649
Ruh Hali : Manhole Relax10