AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fallout 2

5 posters

Fallout 2 Empty Fallout 2

Mesaj tarafından Sonvaynard Paz 30 Ağus. - 9:14

Fallout 2 PC_Game_Fallout_2

Hikaye!

İlk oyunda sığınaktan kovulan kahraman kuzeye ilerleyip yanına katılanlarla birlikte büyük vadiler arasında bir köy kuruyor. Bu olaydan seksen yıl sonra, 2241'de, bu köy Arroyo bir kıtlıkla karşı karşıya kalıyor. Köyden seçilen birisi, ki bu da oyuncunun kendisi oluyor, bu kıtlığa karşı GECK adlı cihazı bulması için yollanıyor. Bu cihazın büyük savaş sırasında inşa edilen sığınaklarda saklandığı bilinen, yeni bir şehir yaratmak için gereken herşeyi içeren bir çanta olduğu anlatılıyor. Bu çantayı bulmak için de ilk oyunda kovulduğumuz Vault 13 adlı sığınağı aramak üzere gönderiliyoruz.

Aslında daha önceden bu oyunu size tanıtmak isterdim, fakat yazmaya üşendim diye bilirim, çünkü imkanlar o kadar çok ki hangi birini yazsam bilmiyorum. Oyun zamanın en iyi "Rol yapma oyunudur." (RPG) (Benim için hala öyle.) Ne yazıktır ki 1998`den sonra bunu geçebilecek doğru düzgün bir RPG gelmedi. (Ne Baldurs gate nede Never Winter Night gibi en ünlü RPG ler dahi.) Inter Play`in yapmış olduğu ve Black Isle`nin yardımda bulunduğu bu oyunda neler yapabilirsiniz?

Oyunda yapabileceğimiz şeyler:

Ummm... Şöyle bir düşününce aslında her şeyi yapmak mümkün gibi geliyor. Bazılarını malesef söyliyemiceğim fakat bir kısmını anlatayim: İyi veya kötü olabilir, (Karma olayı) hırsızlık yapabilir, gücünüz yetiyorsa herkezi öldüre bilir, adam sata bilir, grubunuza adam alabilir, charismanız sayesinde kaç adam alabileceğiniz belirlenir, zekanız la ne bir grubu yönete bilir, uyurşturucu bağımlısı olabilir, gutling gun ile insanları parçalara ayıra bilir ya da laser silahları ile insanların külünü bırakabilir, araba alabilir (Sadece world`de daha hızlı gidebilmek için.) kötü insanların işlerini yapıp sonra ihanet edebilir, kumar oynaya bilir, mezar kazıp eşya bulabilir ve 15 bin tane göre bağımsız olarak yapabilirsiniz. (Bu sanırım %10`una bile girmez, evet gerçekten bu hiç bir şey değil. Bir Fallout bu kadar kolay olacak değil ya. Very Happy)

Görevlerde ne yaparız, *den ne kazanırız?

Görevlerde yapılacak çok şey var yukarıda da belirttiğim gibi 15 bin tane görevi istediğiniz zaman istediğiniz gibi yapabilirsiniz, görevler size eksi veya + karma olarak döner. Hangi şehirde görev yaparsanız orada ki ününüz artar, orada sevilirisiniz, insanlarla barış içinde yaşaya bilirsiniz ya da eliniz bir gutling gun alı hepsini öldürüp karmayı (EVİL) a getirip hiç bir görevi yapmadan (Görev alacagınız adamları öldürürseniz dolayısıyla görevler gider.) yolunuza gidebilirsiniz. Oyunda çeşitli görevler vardır, Yakuzalarla çalışıp şu şu grubu veya adamı öldür, şu itemi getir, zekan ile scorpion`u yen exp kazan, şurayı tamir et, şu 2 başlı ineği iyileştir. vs. vs. acayip uzatıla bilecek bir şeysi var, fakat aklıma geldikçe yazarım. (Uykulu olduğumdan dolayı zor oluyor. Very Happy) Kısacı çoğu görev exp ve ün verir.

Exp ne işe yarar?

Çoğu oyunda bildiğimiz gibi exp dediğimiz olay (Experience = Deneyim) bizi level atlatır.

Level:

Level oyunda ki seviyemizdir ve 99`a kadar gitmektedir. Level sayesinde skill ler açılır.

Skilller?

(Skill = Yetenek) Oyunda 18 tane skillimiz vardır.

(Konuşma)Speech: İnsanlarla daha düzgün iletişim kurmaya yarar, bu da bir çok şeyin istediğiniz gibi gitmesini sağlar.

(Takas) Barter: Takas yaparken (Trade) insanlardan eşyaları daha ucuza almayı sağlar ne kadar yüksekse Barter`ınız.

(Doktor) Doctor: Kırılmış yerlerinizi iyileştirme şansı doğdurur.

(İlk yardım) First aid: Kendizi ve diğer yaratık veya insanları iyleştirmenize yarar. (Kırılan yerleri iyileştirme değilde canınızın dolmasını...)

(Kumar) Gambling: Kumarda başarılı olmanızı sağlar. (5 verir 10 alırsınız yine fakat 10 kerenin 9`un da kazana bilirsiniz.)

(Kilit açma) Lockpick: Eğer lockpick`iniz iyi ise tüm kapılar ve tüm gizli eşyalarda size açıktır.

(Dışarıda zaman harcıyan kişi) Outdoorsman: World haritasında, çıkan yaratıklardan veya çete/insanlardan kaçma veya savaşma hakkı sunar. Eğer bu olayda çok iyiseniz %70 sorar, kötüyseniz hiç göremiye bile bilirsiniz.

(Tamir) Repair: Çeşitli şeyleri tamir etmeye ve exp kazanmınza yardımcı olur.

(Bilim) Science: Bildiğim kadarı ile bilgisayarları falan hacklemeye yarıyor. (Doğrusunu söylemek gerekirse tam olarak bilmiyorum. Very Happy)

(Gizlilik) Sneak: İnsanlara veya yaratıklara görünmeden kaçabilmenizi sağlar, bazen çok işe yaradığı bir gerçektir.

(Hırsızlık) Steal: Karışınıza çıkan herkesden bir şeyler çalabilirsiniz, fakat yakalanırsanız sonunuz kötü olabilir. (En sevdiğim skilldir. yakalanır ve tüm şehri dağıtırdım.)

(Tuzaklar) Traps: Bu ise çeşitli yerlerde ki tuzaklardan vurulmadan geçmemizi sağlar, tabii ki tuzakları kapatarak.

(Yakın dövüş) Unarmed: Silahsız olarak güçlü olursunuz, hedefe vurma oranınız artar, belirli yerlerde box maçlarına ya da karate ye katıla bilirsiniz. Buda size Exp olarak döner.

(Fırlatma) Throwing: Bomba, bıçak gibi şeyleri fırlatırken tam olarak hedefe daha uzak bir oradan atmanızı sağlar.

(Küçük Silahlar) Small Weapons: Küçük silahları daha iyi ve daha uzaktan kullanmanızı sağlar. (Tüfek,tabanca...)

(Büyük Silahlar) Big Guns: Büyük silahları daha iyi ve daha uzaktan kullanmanızı sağlar. (Dönen taramalı, alev atar, bozuka, Bozar...(ne yalan söyliyeyim, harbiden bozuyor, oyunda en sevdiğim silah.) )

(Enerji silahları) Energy Weapons: Enerji silahlarını daha iyi ve daha uzaktan kullanmanızı sağlar. ( Lazer tabancası, lazer tüfeği...)

(Meydan Silahları) Melee Weapons: Meydan silahlarını daha iyi kullanmaya ve daha iyi bir oranlar karşında ki kişiye saldırmana yarar. (Balta, elektirikli job...)

Skiller ise bu işe yarar. Fakat bu skiller bizim sonradan öğrendiğimiz skillerdir. Birde "Fiziksel Skilller" vardır.

Fiziksel Skilller:

Bir çok RPG de kesinlikle olması gereken ve olan şeylerdir. (Yenilerinde olmasada) 7 Tane fiziksel skillimiz vardır ve her zaman sabittir, sadece ilk başta değiştire bilirsiniz.

(Güç) Strength: Daha çok eşya taşımanıza ve bazı şeylerde işe yarar. misal: Bir mutant ile bilek güreşi yapmak gibi.

(Algılama) Perception: Silahlarla adamlara vururken daha uzaktan hedefi daha iyi vurmanızı sağlar, yani bir nevi "Sight" özelliği gibi düşünün.

(Dayanıklılık) Endurance: Canınızın daha fazla başlamasını sağlar, ve her levelda daha fazla artar bununla beraber resistance özelliği kadar, mesela: uyuşturucu bağımlısı hemen olmazsınız ya da scorpionun tek vuruşunda poison olmazsınız. Ayrıca isminden gördüğümüz gibi silahlar üzerimizde daha güçsüz olurlar.

(Karizma) Charisma: Konuşmanızı çok iyi şekilde etkiler, adamları ikna etme gücü artar. Ve tabi ki grubunuza adam almanızı sağlar.

(Zekilik) Intelligence: her levelda oyun size skill point verir, (Speech, big guns vs. vs. ye vermek için.) bu ise o skill pointleri artırır ve oyunun bir çok yerinde çeşitli şeylere yardımcı olur. Mesela: Bir grubun lideri olma.

(Çeviklik) Agility: Action Point`imizi artırır. 1 Agi = 1 Action Point.

Action Point: Oyunda savaş esnasında (Combat scene) yürümemizi ve silahları kullanmaya yarar. (Her silah AP harcar.)

(Şans) Luck: Bir çok şeyde işe yarar combat ekrarnında critical vurma ya da kumarda başarılı olma gibi.

Sanırım kendimin bu oyuna nasıl baktığıma ve neler yaptığıma geldi.

Kendi görüşüm, oyunda yaptığım şeyler ve nasıl bir rol oynadığım:

Spoiler:

Not:Bahsi geçen oyun 2000 ya da 2001 yılında Level dergisi tarafından verilmiştir, ayrıca 2008 kasım ayında 2. kere verilmiştir, yanlış hatırlamıyorsam 146. veya 147. sayıda. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 2000 yılında 1. bölüm ve 2. bölüm olarak tam çözümünü verdi bu oyunun fakat 10 sayfalık bir şey 15 bin tane görevi yapmanızı sağlamaz. Smile

1999 - 2001 arası CD oyun dergisinden incelenen bu oyun 85 - 95 arası bir not almıştı fakat tam olarak hatırlıyamıyorum, nereye koyduğumu unuttum onları. Very Happy Bulursam tam olarak yazarım.

Ummm... Biraz kısa oldu sanki, aklıma bir şeyler geldikçe kesinlikle yazacağım.

Not 2: Bu oyunun %5 bölümü bile değildir, aklıma geldikçe yazacağım. İyi oyunlar dilerim, umarım beğenirsiniz.

Not 3: " Kendi görüşüm... " olduğu için tabii ki geneli spoiler oldu istersen spoiler vermeye bilirmiydin? tabi ki vermezdim fakat o zamanda bir şeyi kalmazdı. Very Happy

Kendimi bir Fallout fan`ı olarak bilirim, her zaman bu oyunu överim. (Övülmiyecek gibide değildir.) her şeyini saklarım. Smile Razz

İndirme linkleri: Rapid Share

Kod:
http://rapidshare.com/files/224344596/Fallout.2.part1.rar
http://rapidshare.com/files/224344544/Fallout.2.part2.rar
http://rapidshare.com/files/224344485/Fallout.2.part3.rar
http://rapidshare.com/files/224344459/Fallout.2.part4.rar
http://rapidshare.com/files/224344571/Fallout.2.part5.rar
http://rapidshare.com/files/224344586/Fallout.2.part6.rar
http://rapidshare.com/files/224344141/Fallout.2.part7.rar

İndirme linkleri: Mega Upload

Kod:

http://www.megaupload.com/?d=TSORIFGM
http://www.megaupload.com/?d=DITU8C0E
An itibari ile tüm linkler kontrol edilmiştir.

10v

Not 4: Bu başlıkta "Hikaye" haricinde yazılan her şey kendime aittir, ve ilk defa 10 dakikadan fazla zamanımı alacak bir yazı yazdım, sanırım 1-2 saattir yazıyorum, ara vererek tabi. Very Happy Ayrıca bu siteden başka hiç bir site için yazılmamıştır ve verilmemiştir!

Oyundaki en sevdiğim söz: War... War never changes.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 410
Ruh Hali : Fallout 2 Uykusu10

Fallout 2 Empty Geri: Fallout 2

Mesaj tarafından SeRKaN Paz 30 Ağus. - 14:36

guzel anlatim ellerine saglik..
bir ara oynamistim ama benim tarzim degildi ve 4-5 saat oynadiktan sonra silmistim (bu arada ingilizce bilmeyenler uzak dursun)
SeRKaN
SeRKaN
Isınan üye
Isınan üye

Erkek Mesaj Sayısı : 107
Ruh Hali : Fallout 2 Yoksu611

Mesaj tarafından Sonvaynard Paz 30 Ağus. - 14:53

Teşekkür ederim. Aslında ilk başları sıkıcı fakat bırakmanız oynayış biçiminden ise yapacak bir şey yoktur. Very Happy Fakat dediğinizde tamamen haklısınız, İngilizce bilmiyenler gerçekten uzak dursun, oyunu bir kaç yüz saat içinde bitireceğiniz bir gerçektir fakat sıkıla sıkıla bitirsiniz, oyunun en önemli yanlarından biri espirileri oldu her zaman. Very Happy
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından SIRINO Paz 30 Ağus. - 14:59

ben idiriyorum ilginc bi seye benziyor
SIRINO
SIRINO
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 176
Ruh Hali : Fallout 2 Huysuz10

Mesaj tarafından Sonvaynard Paz 30 Ağus. - 15:10

Umarım beğenirsiniz, iyi oyunlar dilerim. Smile
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından Unde®minE Ptsi 31 Ağus. - 8:32

Anlatım için çok çok teşekkürler Ertan, ellerine sağlık, bak bu benim için iyi oldu işte Razz
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Fallout 2 Nerdey10

Mesaj tarafından Sonvaynard Ptsi 31 Ağus. - 9:16

Ne demek. Ben teşekkür ederim "Dilek". Smile

Yeni bir güncelleme:

Oyun 2004 yılında rus fanlar tarafından çıkartılmış bir online sistemi varmış, bende bugun öğrendim ve direkt olarak denemeye başladım, aslında saat 3`ten beride oynuyorum. Very Happy Oyunda normal oyununda olmayan bazı şeyler var. (İtem yapımı gibi...) Bu rusları kutluyorum aslında adamlar mükemmel bir iş başarmışlar. Her zaman kendime sormuşumdur, "Acaba şu Fallout oyununa online gelse nasıl olur diye?" demek ki böyle oluyormuş, oyunda her şey birleştirilmiş. (Her şeyden kastim: Fallout Tactic, Fallout 1 ve Fallout 2) Oyun aslında her zaman ki gibi kusursuz fakat hızlı bir net olmadıgından dolayı sanırım laglar oluyor ve insanın sinirlerini bozuyor, tabii sıra tabanlı moda geçince lag bile etkilemiyor o ayrı. Very Happy Bu fan boyların 2 tane server ları var. Biri İngilizce diğeri ise Rusça, (Sağolsunlar ingilizcede yapmışlar.)
2004 yılında 1. open betası çıkan bu oyunların, 10 Agustos 2009 ayında 3. open betası çıkmıştır. Dünden beri biraz test ettim, oyunu oynayan fazla kişi yok, aslında hep böyle olursa iyi olur, öldüğümüzde tüm eşyalarımız gidiyor, yine her zaman ki gibi tüm skillere ve perklere verebiliyoruz, fakat "Gifted" perki kaldırılmış malesef, adamlarda anlamış ne kadar iyi bir perk olduğunu tabi. Harita tamamiyle farklı ve günler daha yavaş geçiyor dünya haritasında, fakat normalden kat kat daha da yavaşız. Henüz elime bir silah alıp insaları tarayamadım fakat onuda yapacagım bugun yarın, henüz sadece keşfediyorum. Very Happy Server lar en fazla 700 kişilik kadar, yani onlar girmeden girmemiz gerekiyor sanırım. Very Happy

Online oynamak için bu dosyayı indirmeniz gereklidir:

http://thepiratebay.org/torrent/5055490/FOnline_client_-_updated (Thepiratebay kullanmam normalde fakat resmi sitesinde verilen site bu diye bunu vermeyi yiğeledim, ayrıca 100`ün altına inmedi indirirken. (1024) )

Eğer Fallout 2 kurulu değilse hiç kurmadan bununla oynıya bilirsiniz: (Hiç denenmedi, bende yüklü olduğundan dolayı şey sadece online paketini yükledim.)

http://www.megaupload.com/?d=IU8Z1DD8

Diğer bir güncelleme:

Oyunda bir çok mod var, yeni şehirler, yeni konular, yeni sonlar, balık tutma modu, yemek pişirme modu, madencilik modu, vs. vs. gibi modlar çıkıyor, her zaman yenilenen bu modları bu siteden takip edebilirsiniz:

http://falloutmods.wikia.com/wiki/Fallout_2_Mods

Site İngilizcedir, bakıpta anlamadığınız bir mod olursa sorunuz, ne gibi yenilikler olduğunu açıklarım sizlere...

Herkezi beklerim online moda, buyrun gelin, sizi bir tarayayim, başınızı kopartayim, silahlarınızı alayim... Very Happy İyi oyunlar dilerim.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından SIRINO Ptsi 31 Ağus. - 9:33

bu oyunu sevdim tesekkur ederim OK
SIRINO
SIRINO
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 176
Ruh Hali : Fallout 2 Huysuz10

Mesaj tarafından Unde®minE Ptsi 31 Ağus. - 10:08

Bu ayrıntı için de teşekkürler, bir gün ben seni taramaya gelicem, söz Razz
Unde®minE
Unde®minE
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1492
Ruh Hali : Fallout 2 Nerdey10

Mesaj tarafından Sonvaynard Ptsi 31 Ağus. - 10:17

İyi oyunlar dilerim "SIRINO".

Ummm... O günü 4 gözle bekliyorum "Dilek". Taktiksel bir oyunda yenileceğimi sanmıyorum, ki birazda şansa bağlı aslında bu oyunda. Very Happy Neyse bekleriz. Very Happy Very Happy

Unutulan bir şey:

http://fonline.scose.net/

Arkadaşlar bu siteden online serverın açık olduğunu göre bilir ya da gerekli dosyaları indire bilirsiniz, Fan klubünün sitesinede gidebilirsiniz, bir kaç bir şey daha işte... İyi oyunlar dilerim...
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından Sonvaynard Paz 6 Eyl. - 0:13

Güncelleme:

Oyuna 05 Eylül saat 20:47 2009`da yeni bir patch gelmiştir.

Patch`i henüz tam olarak deniyemesemde, fark ettiğim bir bugu düzeltmişler, aslında çokta işe yarıyordu. Very Happy

Neyse, 3-5 gün daha oynadım oyunu, bir kaç bir şey anlatayim online ı hakkında:

Online Sistemi Nasıl? ? ? Online`da ne yaptım? ? ?

Online`da, bizim gibi playerlarla malesef "Turn-Based" olarak kapışamıyoruz, lakin dışarıdakilerler (Player olmayanlarla) istediğimiz türde kapışa biliyoruz. Sistem hoş aslında fakat biraz zor, ilk vuran kazanır gibi bir şey, taktiklik pek yok.
Bugün ilk zırhımı aldım. Very Happy Elime birde bıçak aldım, fakat birisi gözüme yumruk atıpta gözüm kör oldugundan son 8 - 10 saattir oynıyamıyorum oyunu. Sad Doctorluğum kötü oldugundan iyileştiremiyorum fakat en geç yarına iyileştiririm. Very Happy Bir çok yerde satıcı bulmak mümkündür, ayriyetten şehirleri ele geçirmek, aynı zamanda normalde oyununda olmayan item yapma olayı eklenmiş. Çok iyi bir sistem aslında, önceden pek işe yaramayan "Repair" skill`i artık doğru düzgün bir işe yarıya biliyor, lakin anlamadıgım bir nokta var, bütün skiller işe yararken hangisine vereceğim? Gerçekten seçemedim, bu yüzdende sadece ve sadece silaha abandım, ilk baş için Unarmed, biraz sonrası için, Melee, sonra small ve Big guns`a abanacam. Sanırım en mantıklı yol bu, eğer hiç bir şehirde durmazsam, kimse öldüremez ve bu yüzden eşyalarımı kabbetmem. Very Happy
Oyunda acayip zevkli şeyler var, misal NPC`yi öldürmeye çalışırken ben, şehrin koruması (Player) geldi beni öldürdü. Mad Sonra orada başka bir adam geldi ve beni öldüren adamı öldürdü. Very Happy Adam bir not bıraktı, not ta şu yazıyordu: "I want Item", "Sorry" adam aynen bunu yazdı, bende yerde yaralanmıştım, öldürdüğü adamın itemlerini aldı ve beni iyileştirip (Sağolsun. Very Happy) gitti. Sonra adamın itemlerine bir baktım, zırhı unutmuş, direkt çaldım zırhı ve hiç bir şey olmamış gibi oradan uzaklaştım. Very Happy
Bir çok olay yaşadım oyunda, arkadaşla party kurup karşı geliyoruz tüm Fallout Dünyasına. Very Happy (1 elin nesi var, 2 elin sesi var. Very Happy) Şehre bir gidiyoruz, güçsüz, tek, ve itemi olan adamlara dalıyoruz, sonra bir bakıyoruz adam tüymüş. :U

Neyse... Bugünlük bu kadar yazıcam sanırım, canım sıkıldıkça veya gaza geldikçe buraları dolduracağım, iyi oyunlar dilerim. İyi akşamlar.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından usagi Çarş. 6 Ocak - 19:42

saol
usagi
usagi
Isınan üye
Isınan üye