AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anime izlemenin faydaları

+19
DarkeLia
Seifukusha
özz
bLue-Dragon
S.Tensei
isobel
nico robin
Unde®kaN
Cemis
aoshi
Akuma_Blade
MetatroN
Zax
edemirci44
gundamaster
CHOBiTS
Sonvaynard
lantis
RoMe
23 posters

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Anime izlemek faydalı mı, zararlı mı?

Anime izlemenin faydaları Vote_lcap76%Anime izlemenin faydaları Vote_rcap 76% 
[ 37 ]
Anime izlemenin faydaları Vote_lcap14%Anime izlemenin faydaları Vote_rcap 14% 
[ 7 ]
Anime izlemenin faydaları Vote_lcap10%Anime izlemenin faydaları Vote_rcap 10% 
[ 5 ]

Toplam Oylar : 49

Anime izlemenin faydaları Empty Anime izlemenin faydaları

Mesaj tarafından RoMe Cuma 17 Ekim - 11:59

Kanımca anime izlemenin kişide yapabileceği etkilerden bazıları; değişik katkılar beklenmekte!!
1. İngilizcenizin gelişebilmesi (aslında kar/zarar açısından ele alındığında harcanan zamanla daha etkin bir eğitim alınabilir.)
2. Olaylara bakış açınızı etkileyebilir. (iyi-kötü tartışılabilir)
3. Kaybettiğiniz zaman, ve bu yüzden diğer kişilerden/arkadaşlardan soyutlanma.
4. Aile içinde bilgisayara karşı olan sizin onun ekranından ayrılmadığınız için artan düşmanlık.
5. İnternette benzer düşüncelere sahip sitelere üye olup farklı arkadaşlıklar kazanma.
6. Çevrede adınızın çizgi filimci olarak anılması.
7. Tüm downloadlarınızın animeye dönmüş olması.

8. Ders veya iş hayatınızın anime indirme-izleme olayından etkilenmesi.
9. Animelerin farklı konulara sahip olmasından dolayı, farklı olayları izleyebilmeniz.
10.
Neredeyse tüm kişisel bütçenizin limitsiz ADSL , anime figür-poster-modelkit , boş DVD vs civarına kaydığını dehşetle farketmeniz. (akuma_blade'den)

gibi diyebilirim, elbette ki kişiye göre değişen özel durumlar da mutlaka vardır.

Kısa ve öz olarak size göre anime izlemenin faydası/faydaları var mı? Ya da siz faydasını mı, zararını mı gördünüz?
Ayrıca yukarıdaki maddelere eklemek istediğiniz şeyler var mı?

En son beyaz tarafından Ptsi 20 Ekim - 9:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 1523
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Huysuz10

Anime izlemenin faydaları Empty Geri: Anime izlemenin faydaları

Mesaj tarafından lantis Cuma 17 Ekim - 13:36

buradaki maddelerden 3, 5, 6, 7 ve 9 numaralar bana uyuyor
lantis
lantis
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2029
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Bezgin10

http://anikeyf.com/

Mesaj tarafından Sonvaynard Cuma 17 Ekim - 13:45

1. İngilizceyi geliştiriyor evet, TR ilzlerken bile TR olarak Soft Sub varsa eğer ve ingilizce olarak HardSub varsa aslında hem cümle olarak hemde kelime olarak gercekten iyi pratik oluyor ayrıca feci şekilde gelişiyor. Fakat sadece ingilizce olunca sadece kelime yönünden geliştiiğini düşünüyorum. Ayrıca yine pratik oluyor.
2.Olaylara bakış açıyıda gerçekten hayvanımsı bir şekilde etkiledgini fark edebiliyorum. Very Happy Very Happy Misal Death Note yi izledigim de ilk zamanlarda her şeyin ayrıntısına girerdim. Very Happy 
3.Zaman kaybetme falan yok ki. Sonuçta o zamanda birşeyler öğrenebiliyorsan zaman kaybetmek demek yanlış gibi ayrıca Anime PC de izlenilince kesinlikle kaçan birşey degildir arakdaşlar çagrınca dışarı cıka bilir veya gezip toza bilirsiniz. Smile
4.PC ye herhangi bi bir düşmanlık olmuyor. Very Happy Sonuçta her saniye anime izlenmiyor. İllaki gozlerimizi cekiyoruz. Ayrıca 3-4 metreden izliyorum şahsen ben. Very Happy
5.Bu gerçekten iyi birşey. Very Happy
6.Çizgi Filmci olarak anılıyor da sonuçta kimin hata yaptıgını biz biliyoruz gerisi fasa fiso Razz Very Happy
7.Evet 24 saat anime download var ama arasıra PS2 oyunu da inebiliyor. Very Happy Very Happy
8.Evet buda dogru ders calısamıyorum anime yüzünden ama yinede çalışmış gibi oluyorum onu izlerken. Razz
9.Buda 2. maddedeki gibi bakış açısını değiştirir bence. Smile
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 410
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Uykusu10

Mesaj tarafından RoMe Cuma 17 Ekim - 13:57

sonvaynard iyimserliğin ders verecek nitelikte bence, tebrikler. Bu arada aklıma bir şey daha geldi işe yarar mı bilmiyorum ama Japonca'nın da gelişimine yardımcı oluyor. (galiba scratch )
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Mesaj tarafından RoMe Cuma 17 Ekim - 14:06

Arkadaşlar olayı anket haline getirdim. böylelikle hem tartışırız (tabii ki kurallar dahilinde) hem de oy kullanırız. Bu arada benim fikrim ise zararının faydasından daha fazla olduğu ama yine de izlenmesinde büyük bir sakınca olmadığı yönünde.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Mesaj tarafından Sonvaynard Cuma 17 Ekim - 14:31

Smile  Bende "Faydalı" olarak gordum. Zaten benim için en iyi özelliği 1. sidir. İngilizce ogretmesi ve aynı zamanda evet dediginiz gibi yavas yavas hem Japoncayı duyarak tan japoncaya kulamızın alışması ve aynı zamanda dilimizin alışması bir kac tane de kelime. Very Happy Bu arada en yukarıda dedim ya İngilizce ögrenmek en iyisi zaman en onemlisidir buradakilerden tabi ki fakat o zamanı kimisi dershane için kullanılır belkide benim için bir İngilizce ogretmenidir anime kim bilir... Konu iyimiş valla "Beyaz" abi Very Happy Eline sağlık.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından CHOBiTS Cuma 17 Ekim - 15:15

Faydalı dedim ama ingilizce ve japonca acısından faydalı.Tr sub izlemeden önce daha cok faydalıydı ingilizcem acısından.Ariyeten hayal gücümü zenginleştirme acısındanda cok faydalı buluyorum.
CHOBiTS
CHOBiTS
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 3289
Nerden : Çanakkale'de artık askerim.Mesaj atarken bunu unutmayın.
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Anlayi10

https://animemangantr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından lantis Cuma 17 Ekim - 15:19

bencede faydalı tr altyazılı izlense bile japonca'ya kulak dolgunluğu oluyor bir kaç kelime bile olsa öğrenilebiliyor, chobits'in dediği gibi ing altyazılı izleyecek olunursa ingilizceyede faydası oluyor
lantis
lantis
Super Moderator
Super Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 2029
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Bezgin10

http://anikeyf.com/

Mesaj tarafından Sonvaynard Cuma 17 Ekim - 16:25

Fakat şöylede olabilir. İlk mesajımda da belirtmiştim. Bir anime nin Soft Sub olarak TR si var ve Hard Sub olarak elinizde bir de o anime var. 16:9 ekranı aşşagıda boş yer kalıyor. Ve hem yukarıda ki ingilizce alt yazıyı okuyup hemde aşşagıda ki TR alt yazı okuna biliyor. Boylece sadece İngilizce izliyince artmayan ingilizce hayvansal bir derecede artıyor. Smile Umarım demek istedigmi anlata bilimşimdir.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından RoMe Cuma 17 Ekim - 16:40

İngilizce için faydalı olmasını istiyorsanız zaten ya direk sözlük elinizde (bilmeyenler için diyorum) ingilizce altyazılı izlemeniz gerekir ya da senin de dediğin gibi İngilizce ve aynı anda Türkçe'si izlenerek bir şeyler kapılabilir, ama sanırım filmden zevk almak için sonuncusu biraz daha uygun, ama onu yapabilmek için de büyük olasılıkla yerleşik İngilizce altyazılı avi formatlı ya da mkv olan filme tr altyazı atmanız gerekecek. Fansubla Türkçe'ye çevrilmiş bir animede bu yapılamayabilir.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Mesaj tarafından gundamaster Cuma 17 Ekim - 16:51

Kendi açımdan faydalı yanları;
1.Birçok yeni arkadaş tanımak.
2.Mechaları en güzel şekli ile animelerde görmek.
Ailem açısından faydasız yanları;
1.Artık hep anime izliyorsun
2.Pc'nin başından kalkmaz oldun
3.Yanımıza gelip azcık otursanda yüzünü görebilsek, hasretiz sana Razz
gibi muhabbetlere maruz kalmaya neden olan zararlarını sayabilirim.
gundamaster
gundamaster
Onursal üye

Erkek Mesaj Sayısı : 512
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Olgun10

Mesaj tarafından edemirci44 Cuma 17 Ekim - 17:35

Bence faydaları daha fazla ;o, kadar tv de gereKsiz diziler,filmler varki en azından farklı türlerde istedigimiz tür animeyi seçerek seyredebiliyoruz.En azından farklı kültürden(japon) faydalanıyoruz insanların bakış açısını görüyoruz(istisnaları bir kenara koyuyorum) batı kültürünün dışına çıkıyoruz.Anime severlerle tanışıyoruz..İng ve japoncaya olan aşinalık artıyor..
Olumsuz tarafı diğer arkadaşların dedigi gibi dünyayla iletişimimiz (doğayla) azalıyor.Bunu birşekilde haletmek gerekir aslında bu sorun hakkında baya konuşup fikirlerimiz belirtmeliyiz..
edemirci44
edemirci44
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 4110
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Defaul10

Mesaj tarafından Zax Cuma 17 Ekim - 18:43

Anime'nin şu ana kadar hiçbir zararını görmedim.Şuan bilgisayar başında olmasam eminim ki yine ders calışmazdım içimden gelmiyor cunku.. Arkadaslarımla aramdada bır sogukluk olmuyor.İzliyorum eğleniyor ve zevk alıyorum bu kadar basit xD Sonucta bu bir hobi abartıya kacıp kendını dunyadan soyutlamamak lazım
Zax
Zax
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 829
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Kustah10

http://kingsjoy.deviantart.com/

Mesaj tarafından MetatroN Cuma 17 Ekim - 19:07

benim için bu yıl süresince anime izlemek zararlı çünkü bir bölüm izleyeyim diye oturuyorum ama bir bakıyorum zincirleme devam etmişim. Başlayınca durmak çok zor xD
MetatroN
Süper Animeci
Süper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 452
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Nerdey10

Mesaj tarafından Akuma_Blade Cuma 17 Ekim - 19:53

10. madde olarak ben de şunu eklemek istiyorum:

"Neredeyse tüm kişisel bütçenizin limitsiz ADSL , anime figür-poster-modelkit , boş DVD vs civarına kaydığını dehşetle farketmeniz..."
Akuma_Blade
Akuma_Blade
Moderator
Moderator

Erkek Mesaj Sayısı : 397

Mesaj tarafından Sonvaynard Cuma 17 Ekim - 19:59

Gerçekten de dediğin gibi "BediFeci" abi TV de o kadar gereksiz diziler var ki bir konusu var mı onu bile bilmiyorum. Her hafta hem bekliyorsun hemde hep aynı bolumler. Hep aynı senaryo hep aynı bıktım usandım artık. Very Happy Artık izlemiyorum zaten (Son 2-3 aydır) 

"Zax"`ın da dedigi gibi. İçinden ders çalışmak gelmiyorsa çalışmazsın. Bu boledir sonucta seni ne kadar zorlasalarda çalışsanda bir şey anlaya bilecegini sanmıyorum. Derler ya "zorla güzellik olmaz" buna cok güzel bir ornek olur işte. Very Happy Ayrıca aklıma birşey daha geldi. Anime indirmekten PC`nin ekran kartı yandı. Very Happy 24 saat acık oldugu icin hayatı kaydı kotu yanları da var işte. Very Happy Very Happy Ki o kadar iyi yan varken bir ekran kartı hi bile...Razz

"Akuma_Blade" fakat anime leri satarak para kazanıla bilir. Ve DVD yi onu , bunu, şunu karşılıya bilecegimize inanuyorum. Bu sadece sizin ne kadar ikna edici oldugunuza bakar yani kısacası dilinize. Bir adamı alıştırırsınız animeye ve ona satarsınız herkeze bunu yaptıgınız zaman gercekten en azından dediğiniz şeyler karşılana bilir.
Sonvaynard
Süper Animeci
Süper Animeci

Mesaj tarafından Zax Cuma 17 Ekim - 20:39

Son paragraflta karanlık Sonvaynard 'ı rahatlıkla görebiliriz xD Çakal seni millete animeyi alıştır ilk animeyi bedavaya izlet daha sonra çoçuk bagımlı olsun parayla sat,torbacılardan farkın yok lan xD saka bir yana anime izlemek bir hobıdır kanımca abartmaay veya dunyadan soyuklanmaya gerek yoktur kendınızı bu kadar kaptırdıgınızı farkedersenız bıraz dınlenın derım ben ^^
Zax
Zax
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 829
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Kustah10

http://kingsjoy.deviantart.com/

Mesaj tarafından aoshi C.tesi 18 Ekim - 13:58

İşi abartmadığımız sürece faydalı olarak görüyorum. İngilizce ve japonca kelime dağarcığımızı geliştirmede faydası olduğunu düşünüyorum. TVlerdeki konu yoksunu dizileri izleyeceğimize anime izlememiz daha faydalı bence. Onun dışında izlediğimiz mantıklı film ve dizilerin ne kadar fayda ve zararını görüyorsak animeler için de aynısı geçerli.
aoshi
aoshi
Onursal üye

Erkek Mesaj Sayısı : 473
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Karisi10

Mesaj tarafından Cemis C.tesi 18 Ekim - 16:45

Bütün bir yazı sıkılmadan geçirdim. İki yıl önce bütün Naruto serisini İngilizce olarak izlemiştim, ve şimdiye kıyasla İngilizce kelime dağarcığım çok daha genişti. Japoncayla tanıştım, ki hayatıma Japonca eğitimi görerek devam etmek gibi önemli bir karar aldım. Dilsel ve kültürel açıdan pek çok katkısı oldu bana animelerin, yadsınamaz ölçüde hem de... Japon kültürü hakkında yüzeysel de olsa bilgim var artık. Ve bizler de Japoncayla "chin-chan-chon" diye dalga geçmek gibi seviyesiz bir hareket yapmayız asla.

Anime olmasaydı ne olurdu? Zamanımı animeye harcamamış olsaydım bile, o vakitleri bilgisayar başında geçirmiş olacaktım... Kısacası: ben açımdan oldukça faydalılar
Cemis
Isınan üye
Isınan üye

Erkek Mesaj Sayısı : 113
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Tembel10

http://cemisizm.blogspot.com/

Mesaj tarafından Unde®kaN C.tesi 18 Ekim - 18:16

bizim resim hocası çizgi film izleyin dedi, ben anime izliyorum deidm süper devam et dedi xDxD ben zararlı olsa bunu demezdi... Very Happy
Unde®kaN
Unde®kaN
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 659
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Psikop10

Mesaj tarafından RoMe Ptsi 20 Ekim - 9:30

Aslında fayda ve zarar olayı kişiye göre değişen bir durum galiba, herkesin kendişne göre çeşitli nedenleri olduğundan durum daha değişik bir hal alabilir, mesela sınava hazırlanan birisi için oturup anime izlemek büyük bir kayıp olabilecekken, TV'de vakit kaybetmeye müsait durumda birisi için anime izlemek daha faydalı olabilir sonucu çıkıyor buradan. Bu arada Akuma'nın da eklediği neden doğru ve ilk sayfaya ekliyorum.
RoMe
RoMe
Admin
Admin

Mesaj tarafından nico robin Ptsi 20 Ekim - 19:44

vakit oldurgeci.
nico robin
nico robin
Süper Animeci
Süper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 405
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Tembel10

http://www.anime.gen.tr

Mesaj tarafından isobel Salı 21 Tem. - 11:46

çok vakit alıo o bakıma zararlı ancak başka da bi zararını düşünemiorum^^
yararlarysa saymakla bitmez.. çook eglenceli hayattan kopuk saatler günler yaşamak, japonca ve ingilizcenin gelişmesi vsvs
isobel
isobel
Isınan üye
Isınan üye

Kadın Mesaj Sayısı : 132

Mesaj tarafından S.Tensei Salı 21 Tem. - 12:54

Ben, çok mükemmel bir anime tutkunu olduğumu söyleyemem. Zevk aldığım şeyleri hobi'den öteye taşımamakta ve öte görmemekteyim. Anime hiç bir zaman hayatımın akışını etkilemedi, bir parçası oldu. Sosyal hayatımla bu hobimi dengelediğim için zaman kaybı gibi bir problem yaşamadım. Bu zevkimi dışarıdaki arkadaşlarımla paylaşmadım, dolayısıyla hiç kimse de benim anime izleyişimi yorumlayamadı. Bütçemi de sadece kotalı olduğum bir dönem etkiledi.

Şimdiye kadar hareketlerimi kısıtlayan, önleyen, önümde duran tek şey çeviri grubu işlerim oldu.

Anime izlemek hem faydalı, hem de zararlı iştir. Fakat bu, izleyen kişiye bakıyor. Ben dediğim gibi dikkate alınır bir zararını görmedim. Yarar olarak ise, ilk mesajda da belirtildiği gibi, farklı şeyler izlemek. Farklı hikayelere tanık olmak. Hem kursa yazılıp hem de eşşek gibi yatarak kursu ihmal etmek yerine, zevk alarak ingilizceyi farketmeden geliştirmek.
S.Tensei
S.Tensei
Hiraishin Manga
Hiraishin Manga

Erkek Mesaj Sayısı : 741
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Yoksu611

http://www.hiraishin.co.cc

Mesaj tarafından bLue-Dragon Salı 21 Tem. - 12:55

Sevdiğin birşeyi yapıyorsun sana bir + kazandırıyor.
Arkadaşlık duygusu gibi bazı duygularını geliştiriyorsun. Hatta gerçek arkadaşlığın ne olduğunu bile anlayabiliyorsun.
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 1946
Ruh Hali : Anime izlemenin faydaları Olgun10

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

- Similar topics