AnimeManganTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'Moe' kelimesi

+7
Servet
Mss. Pretty Queen
kazasker
sera myu
bLue-Dragon
bluetear
LordCha
11 posters

'Moe' kelimesi Empty 'Moe' kelimesi

Mesaj tarafından LordCha Salı 24 Şub. - 13:17

Özellikle komedi animelerinde kullanılan bir kelimedir.Ouran high school ve lucky starın belli yerlerinde geçmektedir.Animelerde tanımı verilsede sizce tanımı nedir? Very Happy
LordCha
LordCha
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Erkek Mesaj Sayısı : 1126
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Anlayi10

http://www.ayeshadow.tr.gg

'Moe' kelimesi Empty Geri: 'Moe' kelimesi

Mesaj tarafından bluetear Salı 24 Şub. - 13:31

evet bende merak ediyorum anlanını bilen biri acıklasın
bluetear
bluetear
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 1079
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Pusuda10

Mesaj tarafından bLue-Dragon Salı 24 Şub. - 14:17

"Moe" kelimesini bir japonca sözlükte arattım ve sonuç şöyle;

もえ(Moe):Çizgi roman ya da bilgisayar oyunundaki bir karakterle kendini özleştirme, onun gibi davranma.
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 1946
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Olgun10

Mesaj tarafından sera myu Salı 24 Şub. - 16:10

ya moe genelde benim anladığım ano falan diye konuşan sakar ama tatlı ve biraz aptal ama güzel genelde büyük göğüslü hanım hanımcık utangaç kız tipi lucky starda gözlüklü kız haruhi suzumiyada kızıl saçlı kız buna örnek verilebilir
sera myu
sera myu
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Kadın Mesaj Sayısı : 2456
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Dagini10

Mesaj tarafından bLue-Dragon Salı 24 Şub. - 19:27

İzlemediğim için şuan ne kadar haklı olacağını bilmeme,belkide doğru olmayabilir.Sözlüklerdede yanlışlık olabilir Smile
bLue-Dragon
bLue-Dragon
Encoder

Erkek Mesaj Sayısı : 1946
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Olgun10

Mesaj tarafından kazasker Salı 24 Şub. - 20:16

Japonorama bekgeselini veya Densha Otoko'yu izlerseniz, Moe'nin ne olduğunu daha kolay anlarsınız.

Moe, genel olarak; çok güzel, seksi, ateşli bir kadın görüldüğünde kullanılan bir tepki ifadesidir.

Aynı zamanda insanın içini gıdıklayan ve aşırı hoş duygular oluşturan şeyler karşısında da söylenir.

Yani bir tepki ünlemidir. Kelime manası yok. (En azından benim bildiğim kadarıyla yok.)
kazasker
kazasker
Onursal üye

Erkek Mesaj Sayısı : 41
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Images12

http://kazasker.site50.net

Mesaj tarafından LordCha Salı 24 Şub. - 20:48

Yani, zaten özellikle ouran high school'un tamamını ve lucky starın ilk bölümünü izlerseniz kavram anlaşılır gelir.Seksi,güzel ve büyük göğüslü anlamında kullanılsada aynı zamanda kız gücü olarakta kullanım yerine göre değişir.Mesela ouranda renji haruhinin sırrını öğrendikten sonra herkesin içinde çıkma teklif etmişti.Tab kızlar haruhiyi erkek sandığından yakuza varisi renjiye bakışları değişmişti.O bölümde kızlardaki bakışta yazan yazıyı asla unutmam'MOE ATEŞİNİ KÜÇÜMSEMEYİN!' düşününce bile hala gülüyorum XDD
LordCha
LordCha
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından Mss. Pretty Queen Salı 24 Şub. - 21:33

ingilizce sözlükten 3 sene kadar önce çevirmiştim XD
animelerdeki aşırı tatlı, sevimli, çekici karakterler için kullanıldığı yazıyordu diye hatırlıyorum. Ouran'da da çok kez Moé diyip bayılmıştır kızlar.
Mss. Pretty Queen
Mss. Pretty Queen
Aktif üye
Aktif üye

Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Psikop10

Mesaj tarafından Servet Salı 24 Şub. - 22:03

Yanlış

Moé, Japonca argo bir kelime olmakla beraber Japonya'da oyundaki, Anime'deki, Fimdeki veya Manga'daki karaktere duyulan aşırı arzuyu belirttiği gibi, sakarlık konusunda ve o tür şeylerde doğal olan kızlar içinde kullanılır.

Genel olarak bildiğiniz fetiş anlamına gelmektedir. Mesela, Meganekko-moé demek; gözlüklü kurgusal karakterlere aşırı ilgi duyan kimse anlamına gelmektedir.
Servet
Servet
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 238
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Relax10

http://www.portakalyolu.com

Mesaj tarafından Susano'o Çarş. 25 Şub. - 1:58

benim de bildiğim kadarıyla da "Moe", otaku kültüründe; şirin/uysal/seksi kızlar için kullanılan bir terimdir. kelime herhangi bir anlam içermiyor. sadece mevcut ses efekti ile bu tip hatunları eşleştirilmiş durumda. cümle içinde kullanıldığına hiç rastlamadım. fetiş kelimesinin asıl karşılığı "jubutsu" dur. yazılışı 呪物 yani efsun/sihir ve nesne kelimelerinin birleşmesinden oluşur. aynı okunuşlu 儒仏 ile karıştırmamak gerek. böyle yazarsak anlamı "konfiçyüs veya budizm'e havi olan" anlamına gelir. kısaca "moe" orijinal olarak bir kelimeden ziyade ağzının suyu akan, başı dönmüş bir şahsın çıkardığı ses efektidir.
Susano'o
Susano'o
Çevirmen
Çevirmen

Erkek Mesaj Sayısı : 1649

Mesaj tarafından LordCha Çarş. 25 Şub. - 13:08

Animelerde çoğunlukla kızlar için büyük göğüslü/seksi anlamında kullanılıyor.Ama ouranda kız gücü anlamında kullanılmış.Tabi komedi olduğu ve oradaki kızların hallerini düşününce tam olmuş.Diğer yönden sevimli,seksi anlamında kesinlikle
LordCha
LordCha
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından cynthia Cuma 27 Şub. - 19:42

Bazı karakterlerin Moe olduğu tartışılır. Mesela Fate Testarossa, Shana, Honey gibi karakterler Moe. Ama C.C., Haruhi gibi karakterler için kimileri Moe, kimileri değil diyor. Bence de değiller.

Ayrıca bir şeyin bağımlısı olma anlamında da kullanılıyor. Mesela Meganekko-moe = Gözlük takan kızlara bayılan. Yani araştırdım böyle buldum. Very Happy Bizim fansubdaki terimler sözlüğünde de yazmıştım.
cynthia
cynthia
Aluminia Fansub
Aluminia Fansub

Kadın Mesaj Sayısı : 780
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Kaygil10

http://aluminia-fansub.blogspot.com/

Mesaj tarafından Voodoo_Baby C.tesi 28 Şub. - 12:22

Benim bildiğim dış görünüş olarak "moe" sevimli bir surat, patlak büyük göz ve tipine bakınca uysal,sakin olabileceğini düşündüren tipteki kişiler içinde kullanılıyor. Mesela Clannad, kanon, air, ef, school days,lucky star, ouran animelerinin çoğu karakteri moe karakterdir diye biliyorum. Yani sadece kızlar için değil, kızsı sevimliliğe sahip erkeklerde de kullanılıyor.

Aslında bi site vardı. Hangi terimin ne olduğu ve özellikleri belli karakterler üzeride çizilerek anlatılmıştı. Güzel bir siteydi keşke kısayollarıma ekleseymişim. huh Moe şudur, Tsundere şudur yok işte Loli şudur filan diye. Bi düşüneyim adresi bulursam buraya koyarım KIRMIZI GÜLÜCÜK
Voodoo_Baby
Voodoo_Baby
Aluminia Fansub
Aluminia Fansub

Kadın Mesaj Sayısı : 461
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Kustah10

Mesaj tarafından LordCha C.tesi 28 Şub. - 12:43

Moe kelimesi anlamı tanıma bağlı olmak üzere değişiyor.Ama asıl anlamak için içinde moe'nun kullanıldığı animeleri izlemek lazım.Ouran high school,Lucky Star,Kodomo No Jikan gibi animeler olabilir, tabi dahasıda var ama tabiri izleyerek çok güzel anlayabiliriz.
LordCha
LordCha
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından Servet Cuma 27 Mart - 3:40

cynthia demiş ki:Bazı karakterlerin Moe olduğu tartışılır. Mesela Fate Testarossa, Shana, Honey gibi karakterler Moe. Ama C.C., Haruhi gibi karakterler için kimileri Moe, kimileri değil diyor. Bence de değiller.

Ayrıca bir şeyin bağımlısı olma anlamında da kullanılıyor. Mesela Meganekko-moe = Gözlük takan kızlara bayılan. Yani araştırdım böyle buldum. Very Happy Bizim fansubdaki terimler sözlüğünde de yazmıştım.

Sözlükte araştırdığın gibi bir sayfa önceye baksaydın, benim şu yazdıklarımı görürdün;

Servet demiş ki:
Genel olarak bildiğiniz fetiş anlamına gelmektedir. Mesela, Meganekko-moé demek; gözlüklü kurgusal karakterlere aşırı ilgi duyan kimse anlamına gelmektedir.

mdd3000 demiş ki:benim de bildiğim kadarıyla da "Moe", otaku kültüründe; şirin/uysal/seksi kızlar için kullanılan bir terimdir. kelime herhangi bir anlam içermiyor. sadece mevcut ses efekti ile bu tip hatunları eşleştirilmiş durumda. cümle içinde kullanıldığına hiç rastlamadım. fetiş kelimesinin asıl karşılığı "jubutsu" dur. yazılışı 呪物 yani efsun/sihir ve nesne kelimelerinin birleşmesinden oluşur. aynı okunuşlu 儒仏 ile karıştırmamak gerek. böyle yazarsak anlamı "konfiçyüs veya budizm'e havi olan" anlamına gelir. kısaca "moe" orijinal olarak bir kelimeden ziyade ağzının suyu akan, başı dönmüş bir şahsın çıkardığı ses efektidir.

Moe'nun ses efekti "Üf ya!" anlamına gelmiyor muydu? Pardon o Mou imiş. -Slang yani Argo olarak çevirdim- çünkü Slang dediğimiz normal sözlüklerde geçmez yani resmi bir sözcük değil. Kaynağı da olduğu gibi kopyalayayım;

Common look for characters that an otaku might consider "Moe". pronounced "mo-eh"/ literally 'budding', as with a plant) is a Japanese slang word originally referring to fetish for or love for characters in video games or anime and manga. For example, 眼鏡っ娘萌え, meganekko-moe, "glasses-girl moe", describes a person who is attracted to fictional characters with eyeglasses. Since then, the term has come to be used as a general term for a hobby, mania or fetish (non-sexual) — 鉄道萌え, tetsudou-moe, "train moe", is simply a passionate interest in trains. A moekko is a character who could be considered stereotypically attractive — youthful and cute.

Kaynak : http://www.answers.com/topic/moe-slang

Burada şu satıra dikkat çekmek istiyorum; "Japanese slang word originally referring to fetish for or love for characters in video games or anime and manga"

Anime'lerde Haruhi Suzumiya, Lucky Star ve Ouran High School Host Club'ta geçti. Ben sadece Haruhi Suzumiya ve Lucky Star'da geçen kısımları açıklayayım.

Spoiler:

Spoiler:

Bu terimi daha iyi anlayabilmek için, sadece Anime izlemek değil Eroge, Bishoujo, MMORPG(çoğunlukla japon yapımı olanlardan yani WOW değil) oyunları da iyi bilmek falan lazım ki, Moe kelimesini tam anlamıyla çözebilelim.

Miyazaki bir röportajinda (Animage, 125, Kasım, 1988) Nausicaa karakterinin neden bayan ve sevimli olduğu hakkında şöyle bir yorum yapıyor (moe dediğimiz kavramı eleştiriyor);

Hayao Miyazaki demiş ki:
Bunu söylemesi zor. Onlar birdenbire lolicon objesine dönüşüveriyorlar. Yani, eğer bizim için önemli birini resmetmek istersek, elimizden geldiğince sevimli yapmaktan başka çaremiz yok. Fakat şimdi, utanmadan bayanları(mesela baş karakterleri) hayvana benzeterek istedikleri gibi resmeden çok kişi var ve bazı şeyleri abartıyor da abartıyorlar. Kadın haklarından bahsedecek olursak, neden böyle yapabiliyorlar. Eleştirmek istemiyorum, fakat...

Benden moe hakkında bu kadar Smile

En son Servet tarafından Paz 24 Mayıs - 1:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Servet
Servet
Aktif üye
Aktif üye

Erkek Mesaj Sayısı : 238

http://www.portakalyolu.com

Mesaj tarafından LordCha Salı 31 Mart - 12:49

Temel anlamda sevimlilik ve kızlar anlamında düşünebiliriz.Genellikle seksilik anlamında kullanır.Örneğin luck star bölüm 2 (ing dublajlısından bakmanız daha iyi bir sonuç vericektir) ama birde ouran da kullanıldığı gibi kız gücü anlamındada kullanılıyor.Yerine ve animesine göre çeşitlilik gösterir.Animede sahneyi izlerken anlamı ve ne için kullanıldığı açıklanır zaten(kavrama anlamında)
LordCha
LordCha
Hiper Animeci
Hiper Animeci

Mesaj tarafından HitsugayaTaichou C.tesi 23 Mayıs - 23:53

Hitsugaya:Matsumoto! gel buraya!
Matsumoto:Efendim kaptan
Hitsugaya:Senden bahsediyorlar.

Tabi bu bi şakaydı. Very Happy

Bbenim teğmen Razz Matsumoto Rangiku tam buna örnek.Ichigo'nun evine geldiği bölümde nasıl olduğunu iyice öğrendik. Very Happy
HitsugayaTaichou
HitsugayaTaichou
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 48
Ruh Hali : 'Moe' kelimesi Soguk10

- Similar topics